• DOLAR
  $2.383,1100
 • EURO
  $1,9282
 • ALTIN
  $64.596,6800
 • BIST
  $277,3100
Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları

Bir çok hastalığa şifa olan ve uzun senelerdir alternatif tıpta kullanılan Zencefilin faydaları ve zararları neler? Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir?   Zencefil Nedir? Uzak doğu ülkelerinde yüzyıllardır kullanılan ve alternatif tıbbın vazgeçilmez bitkilerinden biri Zencefil… Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez şifa kaynağı olan zencefilin daha bir çok haslığa faydasının olduğu ve dikkatli kullanımlarda muhteşem etkiler gösterdiği […]

Bir çok hastalığa şifa olan ve uzun senelerdir alternatif tıpta kullanılan Zencefilin faydaları ve zararları neler? Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir?

 

Zencefil Nedir?

Uzak doğu ülkelerinde yüzyıllardır kullanılan ve alternatif tıbbın vazgeçilmez bitkilerinden biri Zencefil… Soğuk kış günlerinin vazgeçilmez şifa kaynağı olan zencefilin daha bir çok haslığa faydasının olduğu ve dikkatli kullanımlarda muhteşem etkiler gösterdiği kanıtlanmış bir gerçektir. Güneydoğu Asya ülkelerinde zencefilin sadece şifa kaynaklı kullanılmadığı, yemeklerde ve hatta turşu olarak ta kullanıldığı bilinmektedir. İçeriğinde bulundurduğu B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri ile zengin bir vitamin deposudur. Zencefil bitkisinin faydaları ve zararlarıyla alakalı yazıyı alt kısımdan takip edebilirsiniz.

Zencefilin Özellikleri

 1. Uzak Doğu’da yetişen bir kültür bitkisidir.
 2. Öğütülerek çay olarak kullanılır.
 3. Bazı bölgelerde yemeklerde kullanılır.

 

Zencefilin Faydaları ve Kullanışı

 1. Öğütülerek yarım tatlı kaşığı bir bardak suyla karıştırılarak kaynatılır ve içilir.
 2. Uyarıcıdır. Gaz söktürür. Terletici ve antiseptiktir.
 3. Grip ve soğuk algınlığı hallerinde çok faydalıdır.
 4. Sindirimi kolaylaştırır. Mide bulantılarını keser.
 5. Kolit hastalığına ve şişliklere iyi gelir.
 6. Kan dolaşımını düzenler. Yol tutmalarına iyi gelir.
 7. Ateş düşürür. İştah açar.
 8. Donma vakalarına iyi gelir. Kan basıncını ve vücut sıcaklığını düzenler.
 9. Ağrı ve iltihaplara iyi gelir.

Bir başka kaynakta zencefilin faydaları için şöyle yazıyor;

Zencefilin Faydaları

İştah açar, Mide ve Bağırsaklardaki gazı söktürür. Kusmayı önler. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Bedeni ve zihni gücü artırır. Cinsel istekleri kamçılar.

 

Zencefilin zararları

Bilinen bir çok faydası bulunan zencefilin aslında bir zararının olduğu söylenemez, fakat bazı özel durumlarda zencefil kullanımının kısıtlanması yada tamamen bırakılması gerekebilir. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte alındığında yan etkileri olabileceği bazı kaynaklarca söylenmektedir.

 1. Herhangi bir kan hastalığı nedeniyle ilaç alıyorsanız zencefili kullanmadan önce doktorunuza bunu mutlaka söyleyin.
 2. Eğer kanama ile ilgili bir sıkıntınız var ve aspirin yada ona benzer bir ilaç alıyorsanız zencefili kesinlikle kullanmamalısınız.
 3. Zencefilin çok nadirde olsa kullanıldığında ishal, mide yanması, ağış tahrişi gibi yan etkileri görülebilmektedir.
 4. Zencefili kesinlikle kan sulandırıcı ilaçlarla kullanmamanızı tavsiye ederiz.
 5. Düşük kan şekeri ve kan basıncı nedeniyle ilaç kullanan hastalarda zararlı olabileceğinden doktorunuza danışmadan zencefil kullanmayın.

Bir önceki yazımız olan Ağaç Yosunu Faydaları başlıklı makalemizde Ağaç Yosunu Nedir ve Ağaç Yosununun Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?