• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Zatürre (Pnömani) Nedir? Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

Zatürre (Pnömani) Nedir? Zatürre Nasıl Tedavi Edilir?

Zatürre, akciğerdeki hava keselerinin virüs, bakteri nedeniyle iltihaplanmasıdır. Akciğer iltihap nedeniyle solunum işlevini yapmakta güçlük çeker. Kesinlikle tedavi gerektiren, ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık grip semptomları ile başlamaktadır. Daha sonra semptomlar ağırlaşır, şiddetli öksürük, yüksek ateş, göğüs ağrısı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar. Zamanında doktora başvurup doğru tedaviyi almanız gerekmektedir. Geçmeyen zatürre özellikle çocuklarda […]

Zatürre, akciğerdeki hava keselerinin virüs, bakteri nedeniyle iltihaplanmasıdır. Akciğer iltihap nedeniyle solunum işlevini yapmakta güçlük çeker. Kesinlikle tedavi gerektiren, ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık grip semptomları ile başlamaktadır. Daha sonra semptomlar ağırlaşır, şiddetli öksürük, yüksek ateş, göğüs ağrısı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkar. Zamanında doktora başvurup doğru tedaviyi almanız gerekmektedir. Geçmeyen zatürre özellikle çocuklarda ölümle sonuçlanabiliyor. Şiddetli balgamlı öksürük, göğüs ağrıları zatürrenin esas belirtilerindendir. Zatürre tedavisi kişisel özellikler göz önünde bulundurularak antibiyotik ile yapılmaktadır. Zatürre tedavisinde istirahat etmek, bol su tüketmek önemlidir. Tedavi hastanın durumuna bağlı olarak evde veya hastanede yapılır. Kronik hastalığı olan, kalp, bağışıklık sistemi hastalığı olan kişiler, ileri yaşta olan kişiler zatürreden daha kolay etkilenir, daha zor atlatırlar.

Ateşsiz Zatürre Belirtileri ve Zatürre Tedavisi

Ateşsiz Zatürre Belirtileri

Pnömani bakterilerin ağız yolu ile akciğerlere bulaşması sonucu ortaya çıkar. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Zatürre hapşırık, öksürük, yakın temas ile, hasta kişinin bardağını, çatalını, kaşığını, havlusunu kullanarak bulaşabilir. Bu nedenle hasta kişilerden ve kişisel eşyalarından uzak durmanız gerekir. Özellikle bu hastalığı daha zor atlatan çocuklar, hamileler ve yaşlıların daha dikkatli olması gerekir. Zatürre teşhisi doktor tarafından kan tetkikleri ve akciğer filmine bakılarak konur. Zatürre tanısı için akciğer muayenesi yapılması çok önemlidir. Hastalığın öksürük, yüksek ateş, titreme, solunum zorluğu, göğüs ağrısı, aşırı yorgunluk ve halsizlik, kusma gibi belirtileri vardır. Balgamlı şiddetli öksürük, öksürüğe bağlı göğüs ağrıları, baş ağrıları belirgin belirtilerdir. Zatürre tedavisi ve hastalığının çoğunluğunda 39-40 dereceye kadar yükselen ateş görülmektedir. Bazen hastalık ateşsiz de seyir edebiliyor. Zatürre tedavisi edilmezse nefes almazda zorluk, hareket edemeyecek kadar halsizlik, bilinç kaybı, koma, ölüm ile sonuçlanabilir. Grip semptomlarına çok benzediği için doğru teşhis doktor tarafından konmalı, doğru tedavi zamanında yapılmalıdır. Kişi nefes almakta zorluk çekiyorsa tedavi hastanede yapılır. Zatürre bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere kolayca bulaşabildiği için öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekiyor. Alkol, sağlıksız yiyecekleri hayatınızdan çıkarın, hijyen kurallarına uyun, toplu taşıma kullanıyorsanız mutlaka sık sık ellerinizi yıkayın.

Zatürre Tedavisi Zatürre Aşısı İle Mümkün Mü?

zatürre aşısı nedir

Pnömokok aşısı yani zatürre aşısı bedenimizde bir ihtimal bulunabilen S.pneumoniae bakterisini egale etmek için uygulanan bir aşıdır. Ülkemizde de 2 türü bulunan bu aşı, hastalığın seyrini azaltmak adına önceden uygulanan bir aşıdır. Doktorunuzdan aşı hakkında detaylı bilgiler alarak, korunma amacı ile yaptırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cildi Gençleştiren Besinler Nelerdir? başlıklı makalemizde Cildi gençleştiren vitaminler, Cildi Gençleştiren Yiyecekler ve Cildin yaşlanmasını geciktirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?