• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Yürümenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Yürümenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Hayatınızı sürekli olarak oturarak geçirdiğinizi düşünün. Kalkıp bir sefer bile yürümüyorsunuz. bir süre sonra bacaklarınızda uyuşmalar başlayacak ve yürümekte oldukça zorlanacaksınız. Hatta başınız bile dönecek. Tansiyonunuz düşecek. İnanılmaz ama bunlar yürüyüş yapmayan hareketsiz insanlarda meydana gelebilecek sağlık sorunlarıdır.Yürümenin faydaları tüm bu olumsuzlukların yanı sıra insan organizmasının tüm organlarına hitap edebilmektedir. Günde sadece 30 dakika yürüme […]

Hayatınızı sürekli olarak oturarak geçirdiğinizi düşünün. Kalkıp bir sefer bile yürümüyorsunuz. bir süre sonra bacaklarınızda uyuşmalar başlayacak ve yürümekte oldukça zorlanacaksınız. Hatta başınız bile dönecek. Tansiyonunuz düşecek. İnanılmaz ama bunlar yürüyüş yapmayan hareketsiz insanlarda meydana gelebilecek sağlık sorunlarıdır.Yürümenin faydaları tüm bu olumsuzlukların yanı sıra insan organizmasının tüm organlarına hitap edebilmektedir.

 • Günde sadece 30 dakika yürüme yapıp, haftada minimum 150 dakika yürüyüş yapan bireylerin daha sağlıklı olduğu açıklanmıştır.
 • Tansiyon ve kalp ritminin düzenini sağlar.
 • Sindirimi daha da kolaylaştırır. Kilo vermek isteyenlerin kurtarıcısı niteliğindedir.
 • Beyinsel veya omurilikte meydana gelebilecek herhangi bir ters etkiyi önler. Kronik unutkanlık adı verilen Alzheimer hastalığının önüne geçer. Parkinson hastalarının ise hastalığı en az düzeyde atlatması sağlanır.

yürüyüş yapmak

Yürüyüş Yaptığımızda Bedenimizde Oluşan Etkiler Nelerdir?

Bir canlı ne kadar hareketsiz ise o kadar zayıf düşmektedir. Özellikle de dışarıdan kolayca alınabilen mikropların ve virüslerin etkisinin daha yüksek olmasına neden olunabilir. Yürüyüş yaptığımızda vücüdumuz bazı tepkiler verebilmektedir. Bu tepkiler olumlu yöndedir.

 • Ani veya ters hareket etme durumlarını ortadan kaldırmak için tüm vücut kaslarınız çalışır. Bu sayede bir nevi ısınma yapmış olursunuz.
 • Beyin sürekli faaliyet hâlindedir. Bu sayede daha zinde kalırsınız. Yorgunluk hislerinizi alır.
 • Psikolojik olarak bir rahatlama evresine girersiniz. Hele ki bu etkinliği deniz kenarında, sahillerde veya parklarda yapıyorsanız daha çok etkisini göreceksiniz.
 • Kolay kemik kırılmalarının önüne geçecektir. Kaslarınızı güçlü tutarak iskelet sisteminin sağlıklı kalmasına neden olur.
 • Mutluluk hormonu (dopamin) salgılanır. O yüzden stresli durumlarınızda bol bol yürümenizi tavsiye ederiz.
 • İyi kolestrol ve kötü kolestrolü optimum düzeyde tutmaya devam eder.
 • Bel ve boyun çevresindeki kasların daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Motor nöronlar görevini en iyi şekilde yerine getirecektir.

yürüyüş yaptığımızda

Günde Ne Kadar Yürüyüş Yapmak Gerekir?

Bu soruyu öncelikle kendinize sormanız gerekiyor. Çünkü yaşınız, kilonuz, bir gününüzün nasıl geçtiği oldukça önemlidir. Yürüyüş yapmak sizi oldukça mutlu bir ruh hâline sokacaktır. Bu bile aslında bir yeterli neden olsa da vücudumuzun düzenli olarak hareket etmesini sağlamalıyız. Bunun yolu ise her gün mutlaka yürümekten geçiyor. Günlük yapılacak yürüyüşler minimum 30 dakika olmalıdır. Bu sayede dakikada hem 6 kalori yakacaksınız hem de sindirim işlemleriniz daha iyi gerçekleşecek. Midede gerçekleşen sindirim esnasında eğer hareketsiz kalırsanız reflü veya ülser gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Haftanın en az 5 günü yürümekte, yürümenin faydaları arttıran bir durumdur. Eğer çok profesyonelce yürümeyi istiyorsanız kendinizi devamlı olarak ısındırın ve günde en az 1 saat yürüyüş yapın. Yürüyüşlerinizde dikkat edeceğiniz unsur, vücudunuzun dik bir şekilde durmasını sağlamaktır. Aksi takdirde oluşabilecek boyun ve sırt kamburları sizi yeterince zorlayacaktır. En doğrusu vücudunuzu 90 derece dik bir şekilde tutarak yürüyüş yapmanızdır. Nizami olarak yürüyüş yapmak bu şekilde gerçekleşmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?