• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Yeşil Mercimek Faydaları

Yeşil Mercimek Faydaları

Ülkemizin farklı bölgelerinde yetişen yeşil mercimek faydaları bakımından oldukça değerli bir bitkidir. Tek yıllık olan mercimek, ortama bağlı olarak 15 ile 75 cm uzunluğa erişebilir. Sıcak ve subtropik bölgelerde yetilen bir üründür. tropik bölgelerin yüksek ve serin alanlarında da yetişmektedir. Baklagiller içinde sıcağa, soğuğa ve kuraklığa en dayanıklı bitkilerden biridir. Çimlenme sıcaklığı ortalama 8- 13 […]

Ülkemizin farklı bölgelerinde yetişen yeşil mercimek faydaları bakımından oldukça değerli bir bitkidir. Tek yıllık olan mercimek, ortama bağlı olarak 15 ile 75 cm uzunluğa erişebilir. Sıcak ve subtropik bölgelerde yetilen bir üründür. tropik bölgelerin yüksek ve serin alanlarında da yetişmektedir. Baklagiller içinde sıcağa, soğuğa ve kuraklığa en dayanıklı bitkilerden biridir. Çimlenme sıcaklığı ortalama 8- 13 derecedir.

Besin değeri bakımından da oldukça değerli olan bu baklagil, içeriğinde bulunan türlü çeşit maddeler nedeniyle, beslenmede de büyük yer almaktadır. Genel olarak bakıldığında yeşil mercimek vitaminleri A, B2, B1 ve C olarak görülmektedir. Bunun yanında demir, fosfor, iyot, potasyum, çinko, kükürt ve bakır ihtiva eder. Protein bakımından oldukça zengin olan bu bitki, etle eşdeğere yakındır. Tarihi neredeyse insanlıkla aynı zamanlardan başlar. Çok uzun süre kaynatılmadan tüketilmesi önerilir. Salatalar için ortalama 30 dakika, yemekler için ise maksimum 40 dakika yeterlidir.

yeşil mercimek vitaminleri

Yeşil Mercimek Faydaları Nelerdir?

Çok iyi bir tansiyon dengeleyicidir. İçinde barındırdığı esculin ve choline maddeleri, birbirlerine zıt yapıları olması nedeniyle tansiyon dengelemede başarılıdırlar.

En çok bilinen yeşil mercimeğin faydaları içinde protein zenginliği gelmektedir. Özellikle et tüketemeyen, sevmeyen kişilerin bu baklagilden protein ihtiyacını karşılaması mümkündür. Kas sistemimiz üzerinde güçlendirici etkisi vardır. Organ onarımı, düzgün çalışması için gerekli proteini sağlar.

Son dönemde yapılan araştırmalarda, şeker hastalığına iyi geldiği belirlenmiştir. Bu nedenle diyabet hastaları yeşil mercimeği sıkça tüketebilirler. Diyet lifi bakımından zengin olan bu bitki, kan şekerini dengeleyici bir rol üstelenir.

Kolesterol düşürücü özelliği nedeniyle tercih edilir. Yine içinde bulunan yüksek lifler, kanda bulunan kolesterolü azaltarak, seviyenin normal boyutlara ulaşmasına yardımcı olur. Bu şekilde kap sağlığını korurken, kriz ve felç önlemesi yapar.

Lifli yapısı, kalp hastalarının en sık tercih etmesi gereken gıdalar içinde yer alır. Yeşil mercimek lif, folat ve magnezyum bakımından zengindir. Bunlardan dolayı düzenli tüketimde kalbin sorunlarının önlenmesinde etki edecektir.

Hamilelikte yeşil mercimek faydaları inanılmazdır. İçinde bulunan bolca folat, doğum sorunlarının önlenmesinde önemli etkiye sahip olacaktır. Gebelikten 1 yıl önce tüketiminin %50 arttırılması, erken doğum riskini azaltır.

Yorgunlukla baş etmede beden destek olur. Kronik yorgunlukla savaşmada etkisi vardır. İçinde barındığı demir ihtivası nedeniyle, eksiklikten oluşan sorunların üstesinden gelmede etkilidir.

yeşil mercimek faydaları Saraçoğlu

Yeşil Mercimek Faydaları Konusunda Uzman Görüşleri Ve Önerileri

Kemoterapi ve radyoterapi sonrası kişilerde görülen panzitopeni sorunu, demir eksikliği ve trombosit, lökosit düşüşlerine bağlıdır. Bu nedenle yeşil mercimek faydaları Saraçoğlu tarafından bu alanda etkin kullanılabileceği yönünde demeçleri vardır. Haftada 3 ya da 4 kez, az yağlı, az sulu yeşil mercimek çorbasının tüketilmesini öneren Saraçoğlu, bunun iyi bir takviye olacağının altını çizmektedir. Bu kür sayesinde platelerin seviyelerinin normale döneceğini belirtirken, anemiye karşı da kereviz ve ıspanak kürlerini önermektedir. Enginar kadar kolesterol düşürücü özelliği olan yeşil mercimek, düzenli şekilde kullanıldığında oldukça etki sağlamaktadır.

Yeşil mercimek, protein içeriği sayesinde tok tutan, düşük kalorili, bol lifli bir besindir. Bu nedenle yeşil mercimek faydaları diyetisyen listelerinde de yer verilmesine neden olur. Salata ya da az yağlı yemek olarak tüketilebilir. Gün içinde size enerji verirken, açlığı bastırır. Aynı zamanda çok az kalori içerdiği için diyetisyenlerin çok tercih ettiği bir besin maddesidir.

Yeşil Mercimek Zararları

Bilinen çok fazla zararı bulunmamakla birlikte ender olarak alerjik reaksiyona yol açabilmektedir. Fazla tüketildiğinde birçok baklagil gibi şişkinlik ve gaz üretimi yapabilir. ayrıca çok yoğun yenmesi, yüksek protein içeriğinden dolayı safra taşı ya da böbrek problemlerine neden olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Nohudun Faydaları başlıklı makalemizde Haşlanmış Nohudun Faydaları, Kavrulmuş Nohudun Faydaları ve Nohudun Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?