• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Yapışkan Andız Otu Faydaları

Yapışkan Andız Otu Faydaları

Botanik biliminde Inula Viscosa olarak bilinen, papatyagiller familyasından olan, çok senelik yaban bitkisidir. Ülkemizde de özellikle Ege, Akdeniz bölgesinde yetişen bitki 80 cm 1 metre uzunluğa kadar büyüyebilmektedir. Kenarları testere benzeri dişlere sahip olan, reçineli yapraklara sahiptir. 2000 seneden fazladır geleneksel tıpta kullanıldığı bilinen yapışkan andız otu faydaları son dönemde kanserle tedavi yöntemleri arasında sıkça […]

Botanik biliminde Inula Viscosa olarak bilinen, papatyagiller familyasından olan, çok senelik yaban bitkisidir. Ülkemizde de özellikle Ege, Akdeniz bölgesinde yetişen bitki 80 cm 1 metre uzunluğa kadar büyüyebilmektedir. Kenarları testere benzeri dişlere sahip olan, reçineli yapraklara sahiptir. 2000 seneden fazladır geleneksel tıpta kullanıldığı bilinen yapışkan andız otu faydaları son dönemde kanserle tedavi yöntemleri arasında sıkça geçmektedir. Akdeniz iklimine alışık olan bitki, ülkemizde daha çok Manisa, İzmir, Çanakkale, Muğla, Mersin, Balıkesir, Antalya bölgelerinde kendiliğinden dağda bağda bol miktarda yetişmektedir. Yoğun olarak Manisa, Akhisar bölgesi dikkat çekicidir. Ülkemizde kanser otu olarak da bilinen bu ot, yoğun özellikleri nedeniyle oldukça farklı sağlık sorunlarının çözümünde etkin şekilde kullanılmaktadır. Andız otunun gövde bölümü, yapraklı bölgesi kendine özgü bir reçineyle kaplıdır. Reçinenin yoğunluğu hava sıcaklığına bağlı olarak artmaktadır. Bu nedenle yapışkan denmektedir.

andız otu kanser

Yapışkan Andız Otu Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde yetişen yapışkan andız otu, diğer bölgelere göre daha şifalı ve içerik olarak daha etkilidir.

 • Anemi tedavisinde başarılıdır.
 • Bronşit için kullanılmaktadır
 • Mide ve onikiparmak hastalıklarının tedavilerinde şifasından yararlanılır. Bağırsaklara yerleşen kötü bakterileri önler, parazitleri yok eder.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Diüretik özelliği yoğundur.
 • Romatizmal ağrıları giderici etkisi vardır.
 • Balgam söktürür.
 • Öksürüğe iyi gelir. Özellikle kronik ve kuru öksürük tedavisinde başarılıdır.
 • Terlemeyi dengeler.
 • Şişkinliği giderir.
 • Mantar enfeksiyonlarının tedavisinde başarılıdır. Antifungal özelliği önleyici etkiye sahiptir.
 • Son dönemde yapılan çalışmalar ise, kanser üzerinde inanılmaz etkileri olduğunu doğrulamıştır. Özellikle ülkemizde yetişen Akhisar yapışkan andız otu kanserin farklı çeşitleri üzerinde, önleme ve tedavi sürecinde ciddi anlamda etki ettiği saptanmıştır.
 • Ayrıca andız otu kemoterapi sonrasında kullanıldığında, olumsuz etkileri önlediği, bedene destek verdiği şeklinde açıklanmış verilere sahiptir. Ancak kemoterapi esnasından kullanımı kesinlikle önerilmeyen güçlü bir bitkidir. Sonrasında bedende oluşan tahribatı hızlıca iyileştirebilmektedir.

Yapışkan Andız Otu Nasıl Kullanılır?

Bitkinin şifalı bölgeleri tıpta farklı şekillerde üretilerek, içeriğindeki özler çıkartılarak, ilaçlara takviye şeklinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra geleneksel tıpta kaynatılarak suyu, soruna göre kullanılabilir. Yapışkan andız otu Saraçoğlu içinde önemli bir ottur. Bitkisel tedavi konusunda uzman olan Saraçoğlu, bitkinin birçok faydasını doğrulamış ve hazırladığı bitkisel ürünlere eklemiştir.

Yapışkan andız otunun çay olarak kullanımı şu şekildedir;

Kaynatılan 1,5 litre suyun içine, 1 çay bardağı kurutulmuş andız otu ilave edilir. Bu şekilde 5 dakika daha kaynatılarak, bitkinin iyice suya kendini salması beklenir. 15 dakika demlendikten sonra kullanıma hazır hale gelecektir.

Kanser ve öksürük gibi tedavi amaçlı kullanımlarında, 24 saat içinde süzülerek, aç ve tok olarak kullanımı önerilmektedir. Uygulamanın 21 gün yapıldıktan sonra 10 gün kadar ara verilir. Aradan sonra 21 gün daha kullanıma devam edilmesi önerilir.

Bazı kullanım önerilerinde ise ilk gün 1 bardak şeklinde olabiliyor. 4 er günlük kullanım sonrasında ara verilip tekrarlanabiliyor.

Yapışkan Andız Otu Kullananların Yorumları

 

Yapışkan Andız Otu Kullananların Yorumları

Yapışkan andız otu faydaları kendine özgü bir ot. Tüm bitkilerde olduğu gibi bu otun içeriğinde de farklı, kendine özgü maddeler vardır. Kullanımı genelde 21 gün sürelidir. Gırtlak kanseri, akciğer kanseri gibi ileri aşamalarda kişilerin kullandığına dair kullanıcı yorumlarını internet üzerinden bulabilirsiniz. Herkeste aynı etkiyi yaratmayacağı malumdur. Ancak doğru şekilde ve düzenli kullanımda bu doğal şifalı bitkiden fayda edenler de olmuştur. Yine de doktorunuza danışmadan, son çare aşamasına gelmeden, umut bağlanmamasını belirtmek isteriz.

Yapışkan Andız Otu Zararları

Tüm kullanımlar için söz konusu olan doz belirleme, yapışkan andız için de geçerlidir. Bitkisin çok ve yanlış kullanımı, güçlü olmasından dolayı zarar verebilir. Özellikle bağırsak sisteminde ishal oluşumunu tetiklediği bilinmektedir. Bu nedenle kontrollü ve ara verilerek kullanılması önerilmektedir. Tüm tedavi süreçlerinde olduğu gibi bu otun kullanımı konusunda da mutlaka doktorunuza danışarak kullanma kararını almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Havacıva Otu Nedir? başlıklı makalemizde havlican otu almancasi, havlıcan otu ve havlıcan otu faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?