• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Yanık İzlerini Bitkisel Yöntemlerle Tedavi Etmek Mümkün Mü?

Yanık İzlerini Bitkisel Yöntemlerle Tedavi Etmek Mümkün Mü?

Yanık çok acılı olduğu gibi bir de iz bırakarak iyice can sıkıcı oluyor. Cildin özellikle hassas bölgelerinde oluşan yanıklar iyileşse de yanık izleri kalabiliyor. Hoş olmayan bu izleri tedavi etmek için bir çok tıbbi ve bitkisel çözümler deneniyor. Yanık izleri bitkisel tedavi yöntemleri daha çok deneniyor. Sonuçta yanık izleri için yapılan kremlerin içeriğinde de bitki […]

Yanık çok acılı olduğu gibi bir de iz bırakarak iyice can sıkıcı oluyor. Cildin özellikle hassas bölgelerinde oluşan yanıklar iyileşse de yanık izleri kalabiliyor. Hoş olmayan bu izleri tedavi etmek için bir çok tıbbi ve bitkisel çözümler deneniyor. Yanık izleri bitkisel tedavi yöntemleri daha çok deneniyor. Sonuçta yanık izleri için yapılan kremlerin içeriğinde de bitki yağları vardır. Bu yüzden yanık izleri bitkisel tedavisi çoğu zaman mümkün olabiliyor. Düzenli ve doğru seçilmiş bitkisel tedavi yöntemi ile yanık izlerini iyileştire bilirsiniz.

Yara Ve Yanık İzleri Bitkisel Tedavi İle Geçer Mi?

Ciltte olan yara ve yanık izleri özellikle yüz, kol, bacak gibi göz önünde olan bölgede olunca insanları strese sokuyor. Bu yüzden yara ve yanıkların izinin kalmaması için uğraşırlar. Yanık izini engellemenin en iyi yolu yanık oluşur oluşmaz soğuk musluk suyuna tutmaktır. Bu sayede yanık daha derinlere inmez. Yüzeysel yanıkların izi kalmaz. Tüm çabalara rağmen derin yara ve yanık izleri kalırlar. Peki, bu izleri bitkisel yolla tedavi etmek mümkün mü? Bu tatbikî yaranın boyutuna ve ne kadar derinden yanmış olmasına bağlı. Ama küçük ve orta yanık lekelerini bitkisel yollarla tedavi etmek mümkündür. Burada dikkat etmeniz gereken esas konu düzenli tedavidir. Kullandığınız bitkisel tedaviyi düzenli şekilde yapmanız çok önemli. Yoksa pek bir etkisi kalmaz.

yanık izi nasıl geçer

Yanık Tedavisi İçin Kullanılan Bitkisel Yöntemler

Yanık tedavisi evde bitkisel yöntemlerle yapılabilir. Ama tabiki bu yanığın şiddetine ve boyutuna bağlı. Eğer üçüncü ve dördüncü derece yanık varsa mutlaka hastaneye gidilmelidir. Evde yapılabilecek çeşitli bitkisel yanık tedavisi yöntemleri mevcuttur.

 • Aloe Vera yanık tedavisinde ilk akla gelen yöntem olmalıdır. Hücre yenileyici özelliği vardır. Yanık ağrısını anında geçirdiği gibi yanık izi kalmasına da engel oluyor. Hatta daha önceden oluşmuş yanık izlerinize de aloe vera jeli sürerek lekelerden kurtula bilirsiniz.
 • Bal yara iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu yüzden yara ve yanık oluştuğu zaman üzerine bal koymanız gerekir.
 • Sirkeyi pamuğa batırıp yanık olan yere koyun. Acıyı kestiğini göreceksiniz. Ayrıca antiseptik olduğu için yaranızın mikrop kapmasına da engel olmuş olursunuz.
yara izleri
yara izi bitkisel tedavi

Bu etkin uygulamaların düzenli şekilde yapılması, tedavi sürecinde önemlidir. Tüm tedavilerde olduğu gibi yarım bırakıldığında ya da tam olarak uygulanmadığında tedaviye yanıt verme süresi uzayabilir ya da olumsuz olabilir. Bu nedenle yapılacak olan tedavi şeklini seçerek, her gün ve benzer saatlerde uygulanması önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hardal Faydaları başlıklı makalemizde hardal faydaları, hardal nasıl kullanılır ve hardal neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?