• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Tüm Gün Yorduğunuz Ayakları Dinlendirme Zamanı Geldi

Tüm Gün Yorduğunuz Ayakları Dinlendirme Zamanı Geldi

Gün içinde hareketli bir yaşantımız vardır. Bu hareketlilikten nasibini ise ayaklarımız almakta. Yorucu geçen bir günün ardından uzandığınız ilk an ayaklarınıza giren o sancıyı tarif etmek mümkün değildir. Ayağınız artık, “ben daha fazla yürüyemeceğim” mesajı vermektedir. Size dinlenmek istediğini vurgulamaktadır. Çoğumuz bunu ayaklarımızı uzatarak geçireceğimizi sanırız fakat durum çok daha farklıdır. Çünkü tüm gün ayakta […]

Gün içinde hareketli bir yaşantımız vardır. Bu hareketlilikten nasibini ise ayaklarımız almakta. Yorucu geçen bir günün ardından uzandığınız ilk an ayaklarınıza giren o sancıyı tarif etmek mümkün değildir. Ayağınız artık, “ben daha fazla yürüyemeceğim” mesajı vermektedir. Size dinlenmek istediğini vurgulamaktadır. Çoğumuz bunu ayaklarımızı uzatarak geçireceğimizi sanırız fakat durum çok daha farklıdır. Çünkü tüm gün ayakta durmak demek, vücut ağırlığınızın merkezi tamamen ayaklarınıza inmesi demektir. Kilonuz ne olursa olsun ayaklarınız elbette bir sonra çok yorulacaktır. Ayakları dinlendirme yöntemleri sayesinde yorucu günün ertesinde keyfinizin kaçmamasını istiyorsanız önerilerimize göz atmalısınız. Bu sayede dinlenme imkanı fazla olmayanlar da çok hızlı bir şekilde dinç olabileceklerdir.

ayak banyosu

Ayakları Dinlendirmek İçin Neler Yapmalı?

Birçok insan sadece uzanarak bu sorunu giderebileceğini düşünmektedir. Evet, belli bir süre için bu ayak ağrısını dindirebilirsiniz. Uzun vadede ise bu öneri pek işe yaramamaktadır. Eğer ayakları dinlendirmek için öneri arıyorsanız tam yerindesinizdir.

 • Kozmetik ürünlerde kullanılan zambak yağını herhangi bir aktardan tedarik etmenizde fayda var. Bu sayede çok hızlı bir şekilde ayağınızdaki damarlar tekrar eski hâline gelecektir. 4 – 5 avuç zambağı elinizle kırın. Ardından zeytinyağı dolu bir kaba ilave edin ve 3 hafta süreyle orada bırakın. Daha sonrasında zeytinyağı ile zambağı birbirinden süzgeç ile ayırın. Zambak yağını ayaklarınıza bol bol sürün. Uzun süreli etkilidir.
 • Ayaklarınıza gün boyunca basınç fazlaca yüklenmiştir. Bu da damarlarınızda daralmaya neden olmaktadır. Eve geldiğinizde derhal ayaklarınızı yukarıya kaldırın. Yukarıya kaldırarak uzatmanız size fayda sağlayacaktır.
 • Bir sandalyeye oturun ve ayaklarınızı sanki spor yaparmışcasına bel hizanıza doğru kaldırın ve salın. Bu hareketi düzenli olarak tekrar edin.
 • Ayak bileklerinize ve topuk kısmınıza bol bol elle masaj uygulayabilirsiniz. Bu masajlar sayesinde damarlarınızdaki büzülmeleri açabileceksiniz. Gözeneklerde biriken basınçları da azaltacaksınız.

ayakları nasıl dinlendiririz

Yorgun Ayakları Dinlendirme Suyu Nasıl Hazırlanır?

Yıllar yıllar önce, atalarımızın kullandığı bu yöntem size çok tanıdık gelecek. Günümüzde ise birkaç farklı formuyla karşımıza çıkan yorgun ayakları dinlendirme suyu oluşan ağrılarınızı hemen kesecek. Şok ve şok kavramıyla açıklanan bu suyu hazırlamak için:

 • Bir leğenin içerisine çok sıcak olmayan su ilave edin. Leğenin derinliği biraz fazla olursa daha iyi olur. Leğen içerisine bolca tuz ve karbonat ilave edin. Hazırladığınız suyu karıştırın. Ardından ayaklarınızı en az 20 dakika bu suyun içerisine batırın.
 • Bir diğer yöntem ise, iki leğen gerektiriyor. Bir leğene sıcak su (aşırı sıcak değil), bir leğene soğuk su koyun. Önce sıcak suya ayağınızı 5 dakika batırın, çok geçmeden hemen diğer leğendeki soğuk suya batırın. Şoku hissedeceksiniz. Bu uygulamayı tekrarlı set halinde en az 6 defa yapmalısınız. Bu sayede ayaklarınızdaki hücreler faaliyete geçecek ve basınç hissini ortadan kaldıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Hardal Faydaları başlıklı makalemizde hardal faydaları, hardal nasıl kullanılır ve hardal neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?