• DOLAR
  $2.722,6800
 • EURO
  $0,7408
 • ALTIN
  $38.709,4900
 • BIST
  $106,7000
Tarhun Faydaları Ve Zararları

Tarhun Faydaları Ve Zararları

Ülkemizde de bilinen bu bitki, faydaları nedeni ile tercih edilerek, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikleri bakımında, bitkiyi inceleyerek, detaylandıralım. Tarhun Faydaları neler, hemen bir bakalım… Tarhun Nedir? Ayçiçek ailesine dahil, botanikte Artemisia Dracunculus olarak bilinen, çok yıllık bitkidir. Baskın bir kokuya sahip olan bu bitki, tıbbi amaçlarının yanı sıra, lezzet arttırıcı ve koku verici olarak kullanılmaktadır. […]

Ülkemizde de bilinen bu bitki, faydaları nedeni ile tercih edilerek, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Özellikleri bakımında, bitkiyi inceleyerek, detaylandıralım. Tarhun Faydaları neler, hemen bir bakalım…

Tarhun Nedir?

Ayçiçek ailesine dahil, botanikte Artemisia Dracunculus olarak bilinen, çok yıllık bitkidir. Baskın bir kokuya sahip olan bu bitki, tıbbi amaçlarının yanı sıra, lezzet arttırıcı ve koku verici olarak kullanılmaktadır. Yeşil altın, ejder otu ya da dargun olarak bölgesel isimleri vardır. Ana vatanı Sibirya’dır.

Tarhun içeriğine bakıldığında inanılmaz zengin bir bitki olduğu gözlemleniyor.  A, C ve B 6 vitaminleri bakımından çok zengindir. Fransızlar bu bitkiyi; “otların kralı” olarak isimlendirirler.

Tarhunun Faydaları Nelerdir?

tarhun faydaları nelerdir

Tarhun otu ülkemizde de yetişen, hoş kokusu ile mutfaklarda bilenler için harika bir kullanım alanı sunuyor. Faydalarını saydığımızda, sizler de hemen tarhun bularak kullanmak isteyeceksiniz.

 • Antioksidan özelliğe sahiptir. Serbest radikallerin, bedendeki etkisini nötr hale getirerek, antioksidan özellik gösterir. Bilindiği gibi bu oksit maddeler, bedenden arınmadığı zaman, hücrelere zarar verebiliyor. Yaşlanmadan, kansere kadar birçok durumun başlangıcı oksit maddelerdir. Bunlardan arınmak, inanılmaz etkileri zaman içinde sağlar.
 • Diş ağrısına doğal bir çözüm sunar. Yüzlerce yıldan beri diş ağrısında kullanılan bir ottur. Uyuşturma etkisi olduğu için çiğneme şeklinde kullanılır. Öjenol denen madde, bu çözümün sunulmasında etkilidir. Aynı madde karanfil yağında da bulunmaktadır.
 • Kardiyovasküler sağlık için destekleyici özelliğe sahiptir. Kan pıhtılaşması, kalp krizi riski ve felç gibi sorunların aşılmasında, düzenli olarak tüketilmesi yatar.
 • Kanser hücrelerinin büyüme durumunu önler. Serbest radikallerin atılmasında, önemli etkisi olan antioksidan içerdiği için kansere karşı savaşta da ciddi bir koruyucu faktör oluşturulur.
 • Uykusuzluk sorunlarına çözümdür. Tarhun çayı faydaları uykusuzluk önleyici etkiye sahiptir. Yatmadan 1 saat kadar önce içilmesi, derin ve dingin bir uykuyu size sunar.
 • Sindirim sorunlarında inanılmaz etkilidir. Karaciğerin safra üretimine yardımcı olan tarhun, tonik gibi işlev yapar. Huzursuz bağırsakları sakinleştirir, mideyi rahatlatır, sindirim sorunlarını tamamen giderir, safrayı düzenler. Bağırsak kurtlarının giderilmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.
 • Kansızlık önleyici özelliği vardır. Tarhun yaprak faydaları içinde, hemoglobin üretimini arttıran demir bolca bulunmaktadır. Buna takviye olarak C vitaminin de bulunması, kansızlık sorunlarının ortadan kaldırılmasında ciddi bir adım atar.
 • Stres giderilmesinde etkilidir.
 • İştah açıcı etkisi vardır. Bu nedenle kilo almak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu bir doğal bitkidir.
 • İdrar söktürücü ve ödem atıcı olarak da kullanılabilir.
 • Vücudun mikroplara karşı savaşını destekler.
 • Ağız kokusunu önler
 • Diş ve diş eti sorunlarının çözümünde kullanılır.

Bu şekilde tarhun faydaları nasıl kullanılır, hangi alanlarda etkilidir, sizlere anlatmış olduk.

tarhun cilde faydaları

Tarhun Bitkisinin Faydaları Farklı Şekillerde Kullanımı

Farklı faydalarını farklı şekilde kullanarak elde edebilirsiniz. Özellikle yemeklerde taze ya da toz baharat şeklinde kullanmanız mümkün. Yapraklarını ya da kurutulmuş, nane şekline gelmiş halini de kullanabilirsiniz.

Tarhun Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Genellikle taze olarak kullanılan Tarhun otu, balık ve et yemeklerinde tercih edilebiliyor. Kurusunun aroması ve kokusu baskın olduğundan, çok az miktar kullanmak bile yeterli geliyor. Sebze çorbalarında da az miktarda tozunu kullanabilir, tazesi olursa maydanoz gibi keserek koyabilirsiniz.

Tarhun otu faydaları Saraçoğlu gündeminden de düşmez. Dünya genelinde birçok farklı şekilde kullanımı söz konusu. Tavuk yemeklerinde, gazozlarda, sirke içeriklerinde, yumurtalı ekmekte baharat olarak kullanıldığını görmekteyiz

Tarhun çayı kullanmak ve şifalarını bu şekilde almak isteyebilirsiniz. 1 bardak kaynamış ve 1 dk. kadar beklemiş suyun içinde 1 tatlı kaşığı kurutulmuş tarhun ekleyin. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Birçok etken madde nedeni ile hemen aklınıza Tarhun cilde faydaları nelerdir sorusu gelecektir. Elbette cilt için birçok faydası bulunmaktadır. Egzama ve akne bezelerini giderici bir antiseptik olarak kullanabilirsiniz. Hücre yenilenmesinde ve onarımında önemli olan maddeler içerdiği için, ciltte, tırnak bakımında ve saç sorunlarında ciddi bir üründür. Cilt için zararlı olan maddeleri uygun şekilde temizlerken, yumuşaklık verir ve iltihapların önlenmesine yardımcı olur.

Tarhun tohumu ya da fidelerini internet üzerinden ya da peyzaj bölgelerinde bulabilirsiniz. Çok yıllık biberiye benzeri bir bitki olduğu için bahçelere ekilerek de kullanılabilir.

Tarhun zararları var mıdır? Evet, bütün bitkilerin yüksek dozda kullanımı zarar vericidir. Bu tarhun için de geçerli bir durum. Baskın bazı özellikleri nedeni ile yoğun ve sürekli kullanımdan kaçınmak gerekmektedir. Uzun süre kullanımı bağırsaklarda tembellik, uykulu gezme hali, yemeklerde yoğun kullanımı tat bozulmasına neden olabilir. Ölçülü ve küçük miktarlarda deneyerek, kullanıma başlamak en iyisi olacaktır. Hamilelikte ve emzirme döneminde, baskın tat ve kokusundan dolayı kullanılmaması salık verilebilir.

Bir önceki yazımız olan Hamamelis Virginiana Faydaları başlıklı makalemizde Cadı fındığı, Cadı Fındığı Kullanalar ve Cadı fındığı suyu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?