• DOLAR
  $1.892,4500
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.415,9700
 • BIST
  $118,2500
Soya Fasulyesi Faydaları

Soya Fasulyesi Faydaları

Vatanı Çin ve Japonya olan Soya Fasulyesi ülkemizde de Adapazarı, Ordu, Rize ve yıllık yağış ortalaması 650 mm’yi geçen her yerde sulanmadan yetiştirilmektedir. Soya meyvesi bakla şeklindedir. 2-3 tohum içerir. Olgun hale gelince tohumlar sertleşir ve çeşitlere göre beyaz, sarı, kahverengi, siyah ve kül rengini alır. Yağ verimi sarı renkli tohumlarda diğerlerine oranla daha yüksektir. Soya Fasulyesinin […]

Vatanı Çin ve Japonya olan Soya Fasulyesi ülkemizde de Adapazarı, Ordu, Rize ve yıllık yağış ortalaması 650 mm’yi geçen her yerde sulanmadan yetiştirilmektedir. Soya meyvesi bakla şeklindedir. 2-3 tohum içerir. Olgun hale gelince tohumlar sertleşir ve çeşitlere göre beyaz, sarı, kahverengi, siyah ve kül rengini alır. Yağ verimi sarı renkli tohumlarda diğerlerine oranla daha yüksektir.

Soya Fasulyesinin besin değerini vitamin ve minerallerce zenginliği başka bir bitkiye nasip olmamıştır. Tohumlarda %18 yağ, %30 karbonhidrat, %40 protein A,B1,B2 niasin, pyridoxin, cholin, blotin, C, folikasit, inositol, E ve K vitaminleri, fosfor, potasyum, kalsiyum, kükürt, magnezyum, klor, demir, bakır, mangan, çinko ve alüminyum gibi mineral ve elementleri bulunmaktadır. İnsan beslenmesinde önemli yeri olan bu maddeleri yüksek oranda ve bir arada bulunduran başka bir bitkiyi bugün için bilemiyoruz. 1 kilo soya fasulyesi 68 yumurta, 12 litre süt ve 2 kilo etin eş değeri kadar protein içermektedir. Protein miktarının fazlalığı nedeniyle Japonya ve Amerika’da et benzeri maddeler, sosis, parça et ve köpük protein yapılmaktadır. Prese edilerek veya ekstraksiyonu yapılarak elde edilen soya yağı, margarin yağı üretiminde ve sıvı yemeklik yağ olarak kullanılır. Acılaşmaya karşı dayanıklıdır.

soya fasulyesi yararları

Doymamış yağ asitlerinin fazla bulunması, özellikle diyetlerde kandaki kolesterol seviyesinin yükselmemesini temin eder. Yağı çıkarıldıktan sonra kalan unu pasta, makarna ve diğer unlu gıdaların yapımında kullanılır. Buğday ununa %5 oranında karıştırılması ile buğday ununun besleyici değeri yükselmekte ekmeğin kalitesini ve tadını düzeltmekte ve geç bayatlamasına neden olmaktadır.

Soya Fasulyesinin yağından, proteininden, unundan, lesitininden, sütünden ve posasından çok yönlü faydalanılır. Beslenme harici endüstriyel olarak otomobil karoserisinden suni petrole kadar bir çok maddenin yapımında kullanılmaktadır.

Soya Fasulyesi Faydaları

soya fasulyesi faydaları

1- Besin değeri oldukça yüksektir:

100 gr kadar pişmiş soya fasulyesinde 173 kalori bulunmaktadır. Kalorisi düşük olmasa da besin değeri yüksek olduğu için diyet listelerinde vazgeçilmez bir besindir. 100 gr soya fasulyesi 6 gr besin lifi içermektedir. Bu miktardaki soya fasulyesi faydaları tükettiğinizde günlük ihtiyacınızın %24’ünü vücudunuza alabilirsiniz. Ayrıca 17 gr protein içermesiyle de oldukça besleyicidir.

2- Yüksek kolesterole iyi gelir:

Soya fasulyesi üzerine yapılan araştırmalar, hem kötü kolesterolü hem de total kolesterolü düşürdüğü şeklindedir. Menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda, aynı yaş grubundaki erkeklerde kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu etkisi nedeniyle kalp sağlığının korunmasında da önerilen besinlerdendir.

3- Kanseri önlemede yardımcı:

Özellikle prostat kanseri üzerine etkileri araştırılan soya fasulyesinin düzenli olarak tüketilmesi sayesinde riskinin düştüğü görülmektedir. Soya fasulyesinin bu etkisi içeriğindeki daidzein ve genistein bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Genistein bileşeni p53 adlı protein üretimini tetiklemektedir. p53 proteini kanserli tümör hücrelerini baskılayarak doğal şekilde ölmesini sağlamaktadır.

4- Kemik sağlığına iyi gelir:

Kemiklerin gelişimi ve korunmasında katkı sağlayan kalsiyum açısından zengin olan soya fasulyesi, aynı zamanda magnezyum minerali de içermektedir. Soya fasulyesinin çok tüketildiği ülkelerde osteoporoz gibi kemik rahatsızlıkları çok daha az görülmektedir.

5- Tip2 diyabette etkilidir:

Yapılan çalışmalarda soya fasulyesinin tip2 diyabet hastalarının en önemli problemlerinden olan karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Tip2 diyabetten kaynaklanan karaciğer sorunu bulunan hastalar, protein olarak hayvansal gıdalar yerine izole soya proteini tüketirlerse idrarda görülen protein %10 azalmakta ve karaciğer fonksiyonlarını geliştirmektedir.

6- Menopoz döneminde fayda sağlar:

Japonya gibi soya fasulyesiçok tüketilen ülkelerde menopoz dönemindeki ter basması gibi sorunlar daha az yaşanmaktadır. Birçok uzman günde 40-80 mg izoflavon tüketmenin menopoz döneminde belirtileri hafifletmektedir. Bu oranda izoflavon almak için ½ kase soya fasulyesi tüketmeniz yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mercimek Faydaları başlıklı makalemizde Kırmızı mercimek faydaları, Mercimek besin değeri ve Mercimek fayda ve zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?