• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Sevdiğimiz Ahududu Faydaları Nelerdir?

Sevdiğimiz Ahududu Faydaları Nelerdir?

Ahududu genellikle ormanlık arazilerin açık kısımlarında kendiliğinden büyüyen bitki türüdür. Ahududuya Fransızcadan gelme “frambuaz” adı da veriliyor. Vitamin ve minerallerle zenginidir.. Sağlığımız için ahududu faydaları nelerdir? Vitamin A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri, folik asit ile zengindir. Vücudumuzun günlük vitamin ihtiyacını karşılar. Tam bir vitamin takviyesidir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda potasyum, magnezyum, sodyum, demir, […]

Ahududu genellikle ormanlık arazilerin açık kısımlarında kendiliğinden büyüyen bitki türüdür. Ahududuya Fransızcadan gelme “frambuaz” adı da veriliyor. Vitamin ve minerallerle zenginidir.. Sağlığımız için ahududu faydaları nelerdir? Vitamin A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri, folik asit ile zengindir. Vücudumuzun günlük vitamin ihtiyacını karşılar. Tam bir vitamin takviyesidir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda potasyum, magnezyum, sodyum, demir, lif, protein mevcuttur.

Toksinleri, zararlı maddeleri kandan temizler. Göz iltihabı, bademcik iltihabı gibi iltihaplı hastalıklara iyi gelir.  Kansızlık, verem, böbrek taşı, şeker gibi hastalıklara oldukça yararlıdır. Yağ yakıcı özelliği olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Ateş düşürücü özelliği vardır. İshal ve ateşli hastalıklarda tüketilmesi işe yarayacaktır. Ahududu zararları sadece doz aşıldığında meydana çıkıyor. Günlük tüketim dozu 1 avuçtur. Fazlası çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle mide ülseri olanlar doktora sormadan tüketmemelidir. Süt veren annelerin de fazla tüketmesi bebeği kötü yönde etkileye bilir.

Ahududu Yaprağının Faydaları

ahududu pekmezi nedir

Ahududu yaprağı özellikle kadın sağlığı için önemlidir. Çay olarak kullanılan ahududu yaprağı rahim sağlığını koruyor, güçlendiriyor. Ahududu yaprağı çayı hamileliğin 4.ayından sonra öneriliyor. Rahmi besliyor, doğumu kolaylaştırıyor. Hatta doğum başladığı zamanda da ahududu çayı içmeniz kasılmalarınızı hafifletecektir. Ahududu yaprağı çayı nasıl yapılır? Bir avuç ahududu yaprağı alıyoruz. Yaprakları taze ve kurutulmuş olarak da kullanabilirsiniz. Kurutulmuş yaprak kullanacaksanız çok eski olmamasına dikkat edin. Son 2 sene içerisinde kurutulmuş yapraklar kullanın. 1 litre kaynar suya 1 avuç yaprağı ekleyip demliyoruz. Günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz. Özellikle hamilelerin dozu aşmamaları önemlidir.

Ahududu Pekmezi Neye İyi Gelir?

ahududu yaprağı

Ahududu tıpkı dut gibi pekmez yapımında kullanılıyor. Grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi sağlık sorunlarına birebirdir. Ahududu pekmezi bağırsak sağlığı için de faydalıdır. Bağırsak sorunlarından korur, sindirimi kolaylaştırır. Regl düzensizliği, şiddetli regl sancılarını düzene sokar. Kahvaltı sofranıza dahil etmenizde fayda var. Hem yetişkinler hem çocuklar için tek kelimeyle bin bir derde dermandır. Ahududu reçelinde çocukların gelişimi için gerekli olan vitaminler mevcuttur. Bağırsakları normal çalıştırır ve kabızlığı yok eder. Vücuda dinçlik verir, ateş düşürücü özelliği vardır. Böbrek ve safra kesesi taşı hastalıklarına faydalıdır. Boğaz iltihabını geçirir. Vücuttaki mikropları öldürür ve vücudun mikroba karşı direncini artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Hamileler ve emziren annelerin de kullanmasında tehlike yoktur.

Bir önceki yazımız olan Kavun Faydaları başlıklı makalemizde cep kavunu, hasanbey kavunu ve kavun çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?