• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Sarı Kantaron Faydaları Yeniden Keşfediliyor

Sarı Kantaron Faydaları Yeniden Keşfediliyor

Yepyeni bir bitkiyi yepyeni özellikleriyle keşfetmeye ne dersiniz? İsmi sarı kantaron, bazı kaynaklarda kılıç otu olarak da bilinen bu bitki türünün özelliklerine oldukça şaşıracaksınız. Açık yaraları iyileştirmede kullanılan ve diğer bitki türlerine nazaran sarı kantaron faydaları neler olduğuna bu yazımızda yer verdik. Kullanım şekli konusunda yaşanan soru işaretlerini de bu sayede sizler için gidermiş olacağız. […]

Yepyeni bir bitkiyi yepyeni özellikleriyle keşfetmeye ne dersiniz? İsmi sarı kantaron, bazı kaynaklarda kılıç otu olarak da bilinen bu bitki türünün özelliklerine oldukça şaşıracaksınız. Açık yaraları iyileştirmede kullanılan ve diğer bitki türlerine nazaran sarı kantaron faydaları neler olduğuna bu yazımızda yer verdik. Kullanım şekli konusunda yaşanan soru işaretlerini de bu sayede sizler için gidermiş olacağız. Şuan kullanımı oldukça yaygın olan yakın bir tarihe kadar ismi bile bilinmeyen bu eşsiz bitkiye yakından bakalım.

Sarı Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Tarihi çok eskiye dayanan ancak insanların bu bitki üzerine çalışmalar yapmaması bu bitkiyi unutmalarını sağlamıştır. Çalışmaları bitkinin yağ türevini çıkartarak kullanılması prensibine dayanır. Açık yaraların iltihap toplamadan kapanması, ruh sağlığının düzelmesinde kullanılabilmektedir. Piyasadaki antidepresanlar içerisinde sarı kantaron yağı düşük miktarda da olsa mevcuttur. Ani kas kasılmaları sırasında üretilen kremleri sayesinde krampları engelleyici özelliği vardır. Bu da düzgün kan akışının olmasını sağlayarak damarlarda bir genişlemeye izin vermez. Aynı zamanda hipertansiyonu olan bireylerin de bir numaralı doğal kaynağı olan sarı kantaron adını çiçeklerinin sarı renginden almaktadır. Hatta bu bitkiyi mucizevi Güneş sarısı olarak da insanlar bilmektedir.

Önerilen Kullanımlar:

 • Tentürdiyot olarak cilde uygulanmasında günde dört defa 0.2 gram – 0.5 gram arası kullanılabilir.
 • Çay olarak tüketmek isterseniz 1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı sarı kantaron yağı ilave edebilirseniz.

sarı kantaron yağı faydaları

Sarı Kantaron Faydaları Çayı Nasıl Kullanılır, Ne Kadar İçilmeli

Sarı kantaronu çay olarak da tüketmeniz mümkün. 1 avuç sarı kantaron çiçeğini yarım litre kaynar suda demleyerek çay olarak içebilirsiniz. Sarı kantaron çayı sakinleştirici etkiye sahiptir. Özellikle menopoza giren kadınların yaşadığı hormonsal sıkıntıların giderilmesinde faydalıdır. Zinde olmanızı sağlar, kas ve eklem ağrılarını dindirir. Hücre yenileyici özelliği vardır, ciltteki lekelerin, yara ve kesiklerin hızla iyileşmesini sağlar ve cildin genç kalmasına yardımcı olur. Günlük sarı kantaron çayı dozu 1-2 fincandır. Fazlasına kaçmakta zarar vardır. Gün içinde fazla kullanılırsa sindirim sisteminin bozulması ve başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Ameliyat olacak olan kişiler en az 15 gün öncesinden içmeyi bırakmalıdır.

Sarı Kantaron Zararları Var Mı?

sarı kantaron ne iyi gelir

Kullanım dozajına bağlı olarak her ilacın fazlası nasıl zararsa sarı kantaron için de aynı durumu söylemek mümkündür. Piyasaya çay, tentür ve kapsül formlarında satışı olan bu bitkinin aşırı günlük tüketimi sonunda anksiyetiye tedavisinin aksine bir görünüm çizdiği kanıtlandı. Ayrıca depresyon tedavilerinde fazla kullanımı da uyku sorunlarına yol açar. Yaralara fazla sürülmesi sonucunda da sarı kantaron zararları kendini gösterebilmektedir. Oluşan kabuğun deriye yapışması ve çıkmaması acı verici olabilir. Doz olarak önerilen kullanımı uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bir diğer yandan zarar verme olasılığı bazı bilim insanları tarafından öngörülen düzeyin düşük olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Hardal Faydaları başlıklı makalemizde hardal faydaları, hardal nasıl kullanılır ve hardal neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?