Şalgam Faydaları - Faydalı Şifalı Bitkilerle Bitkisel Tedavi

 • DOLAR
  7,9500
 • EURO
  9,4849
 • ALTIN
  461,67
 • BIST
  10,6519
Şalgam Faydaları

Şalgam Faydaları

Şalgam suyunun faydaları, Şalgam suyu neden yapılır, Şalgam faydaları ve zararları, Şalgam nedir, Şalgam bitkisi, Şalgam… Vatanı Kuzey Avrupa olan Şalgam köklerinden faydalandığımız iki senelik otsu bir bitkidir. Tohumları Mart, Nisan ve Ağustos, Eylül aylarında ılık serin iklimi olan yerlerdeki kumlu ve süzek topraklara ekilir. Birinci yıl yenilen şişkin kök kısmı teşekkül eder, ikinci yıl çiçek […]

Şalgam suyunun faydaları, Şalgam suyu neden yapılır, Şalgam faydaları ve zararları, Şalgam nedir, Şalgam bitkisi, Şalgam…

Vatanı Kuzey Avrupa olan Şalgam köklerinden faydalandığımız iki senelik otsu bir bitkidir. Tohumları Mart, Nisan ve Ağustos, Eylül aylarında ılık serin iklimi olan yerlerdeki kumlu ve süzek topraklara ekilir. Birinci yıl yenilen şişkin kök kısmı teşekkül eder, ikinci yıl çiçek açar ve tohum bağlar. Yetiştirilen kültür türleri Precose de Groissy, Blanc Globe, Schneebal, Golden Ball üstün özellikleri olanlarıdır. Yerli cinslerinin en makbulü basık, yuvarlak, yaprakları kısa ve açık yeşil, eti beyaz ve kabuğu morumsu çizgili olanıdır.

Bizde kışlık sebze, az miktarda salata turşu olarak ve bir çok memleketlerde hayvan yemi olarak kullanılır. Güney illerimizde suyu önemli meşrubatlardandır. Şalgamın besin değerini A,B1,B2,B6 ve C vitaminleri, %1 protein ve %5 karbonhidrat oluşturur. Şalgamda KG başına düşen kalori miktarı 290′dır.

Şalgam Nedir?

Turpgiller familyasından; toprak altında şişkin bir yumru yapan, topaç biçiminde etli ve tatlı yumrumsu, iki yıllık bir bitkidir. Yaprakları parçalı ve tüylü, çiçekleri sarıdır. Yurdumuzda kökü basık ve yuvarlak olanlar makbüldür. Terkibinde; B vitamini ve madeni maddeler vardır.

Şalgamın Diğer İsimleri

Brassica rapa var. rapa, Brassica napus, Turnip, Navet

Şalgam Resimleri

Şalgam Bitkisi

 

Şalgam Suyu

 

Şalgam Faydaları

İdrar söktürür. Romatizma ve Nikris’te faydalıdır. Mafsal şişliklerini indirir, şikayetleri giderir. Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur. Apse, Dolama, Kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Ergenlik sivilcesi ve Egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Akciğerleri ve Bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. Boğaz iltihaplarını giderir. Nekahat devresini kısaltır. Kabızlığı giderir. Vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Şeker hastalarının susuzluğunu giderir.

Bu faydalara ek olarak Şalgamın diğer faydaları;

 

Şalgamın Faydaları

 • Bol idrar söktürür.
 • Bağırsak tembelliklerini ve pekliği yok eder.
 • Cinsel güç arttırıcı olarak etkilidir.

 

Bir önceki yazımız olan Ihlamur Faydaları başlıklı makalemizde Ihlamur çayının faydaları ve zararları, Ihlamur kurusu ve Ihlamur nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?