• DOLAR
  $2.209,3300
 • EURO
  $1,0477
 • ALTIN
  $49.038,6900
 • BIST
  $227,2500
Sakızın Faydaları

Sakızın Faydaları

Zevk için severek çiğnenen Sakızın faydaları, Sakız hangi hastalıklara iyi gelir? Sakızın yararları neler? Sakız çiğnemenin faydaları aslında saymakla bitmez… Bilindiği üzere ülkemizde sakız tüketimi oldukça fazladır. Tüketilen sakızın kısaca özelliğinden bahsedecek olursak, Bazı ağaçların özellikle de bodur sal ağacının kabuğundan sızan, çiğnendiğinde yumuşayan hoş kokulu beyaz renkli bir zamk, reçinedir sakız. Çiğnemesinin zevkli olması […]

Zevk için severek çiğnenen Sakızın faydaları, Sakız hangi hastalıklara iyi gelir? Sakızın yararları neler? Sakız çiğnemenin faydaları aslında saymakla bitmez…

Bilindiği üzere ülkemizde sakız tüketimi oldukça fazladır. Tüketilen sakızın kısaca özelliğinden bahsedecek olursak, Bazı ağaçların özellikle de bodur sal ağacının kabuğundan sızan, çiğnendiğinde yumuşayan hoş kokulu beyaz renkli bir zamk, reçinedir sakız. Çiğnemesinin zevkli olması yanında bazı rahatsızlıklara iyi gelmekte ve buna şifa olmaktadır.

Sakızın Faydaları

 1. Sakız balgamı eritir.
 2. Mideyi kuvvetlendirir.
 3. İştah açar.
 4. Gaz çıkarttırır.
 5. Cildi güzelleştirir.
 6. İlaç almadan önce sakız çiğnenirse kusmayı önler.
 7. Gül yağı ile karıştırılıp içilirse ağrıları keser.

Saydığımız sakızın aslında faydalarından sadece birazı. Sakızın daha bir çok bilinmeyen faydası bulunmakta olup bu faydaları zamanla gün yüzüne çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sinüzit Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde Sinüzit baş ağrısı, Sinüzit ilacı ve Sinüzit iltihabı nasıl boşaltılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?