• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Sağlıklı Ve Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Ve Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?

Doğada hemen hemen tüm canlılar uyuyabilmektedir. Uyku, canlıların enerji depolayabileceği, yorgunluğunu atabileceği, hücrelerini yenileyebileceği pasif bir aktivitedir. Uyurken de sonuç olarak enerji harcasak da gün içerisindeki enerjiden daha azdır. Uykunun faydaları ise şunlardır: Sindirim sistemini dinlendirir ve bir sonraki güne hazırlanır. Düzenli uykunun faydaları arasında özellike en göze çarpan, hastalıklara karşı korumasıdır. Bağışıklık sistemi, siz […]

Doğada hemen hemen tüm canlılar uyuyabilmektedir. Uyku, canlıların enerji depolayabileceği, yorgunluğunu atabileceği, hücrelerini yenileyebileceği pasif bir aktivitedir. Uyurken de sonuç olarak enerji harcasak da gün içerisindeki enerjiden daha azdır. Uykunun faydaları ise şunlardır:

 • Sindirim sistemini dinlendirir ve bir sonraki güne hazırlanır.
 • Düzenli uykunun faydaları arasında özellike en göze çarpan, hastalıklara karşı korumasıdır. Bağışıklık sistemi, siz uyurken faaliyetlerini sürdürmektedir.
 • Yorgunluk sonucu oluşan psikolojik stresin önüne geçer.
 • Hafızayı güçlendirmektedir.
 • Kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Tansiyonu dengede tutmaktadır.
 • Kilo kontrol veya verimi esnasında ekstra kalori açığı oluşturmanızı sağlar.
 • Protein sentezi en çok uykuda meydana gelir. Kas yapmaya çalışıyorsanız, düzenli uyumanız şarttır.

uykunun önemi

En Verimli Uyku Saatleri Nelerdir?

Aslında herkesin merak ettiği sorudur bu. Cevabını ise uzmanlar vermiştir. Her insanın aslında gün içindeki yoğunluğuna bağlı olarak uyku düzeni de değişebilmektedir. Eğer tüm gün boyunca evde yatıyorsanız, hiçbir şey yapmıyorsanız uyku düzeniniz bozulacaktır. Bunun önüne geçmek için gün boyunca aktif olmalısınız. Verimli uyku saatleri yaşa bağlı olarak değişebilecek unsurlardır.

 • Yeni Doğan Bebek: 17 – 21 Saat arasında,
 • 1 – 6 yaş aralığı: 13 – 15 Saat arasında,
 • 7 – 18 yaş aralığı: 9 – 11 saat arasında,
 • 19 – 50 yaş aralığı: 7 – 9 saat arasında,
 • 51 ve üzeri: 5 – 7 saat arasında

Uyumaları oldukça önemlidir. Uykunun en verimli olduğu dakikaları ise REM adı verilen zaman dilimine bağlı dakikalardır. REM uykusu, akşam saat 22:00’da yatan bir kişinin 4.5 saat sonra (02:30) ile 6.5 saat sonra (04:30) gerçekleşir. Bu sırada beyin tam olarak dalgındır. 1,5 saat ve katları uyku uyuyan bireyler ise güne daha zinde başlamaktadır. Beynin çift rakamlı saat uyuması ise yorgun kalkmasına neden olabilecektir. Bunu REM uykusu örneğinde de vermiş olduk.

Düzenli Uykunun Cilt ve Beden Üzerindeki Etkileri

Uykunun faydaları arasında cildimizi güzelleştirdiğini buraya yazmak istedik. Düzenli uykunun önemi saymakla bitmezken özellikle cildi konusunda sıkıntılar yaşayabilen bireylerin, uykusuna dikkat etmesi gerektiğini vurgulamamız gerekir. Uyku bedeni dinlendirirken aynı zamanda güzelleştirir ve sağlıklı olmasını sağlar. Düzenli uyku için ilk şart ortamı karanlıklaştırmaktır. Uykuyu en geç 22:30’da gerçekleştirmelisiniz. Çünkü, 23:00’dan itibaren melatonin hormonu (uyku hormonu) etkisini gösterir. Vücut organlarınız bu saatten itibaren yenilenmeye başlar. Uykuda olmazsanız, bu süre içerisinde bu faaliyetler yerine gelmeyeceği için ertesi gün bir öncekinden daha yorgun uyanacaksınız. Cildinizin yenilenmesi için de en az 7 saat uyumanız gerekmektedir. En çok da REM uykusu içerisinde bu yenilenmeler etkisini göstermektedir. Dolayısıyla akşam 22:00 ile sabah 07:00 arası uykuda olmanız oldukça önemlidir. Eğer uykunuz gelmiyorsa, bu yeme alışkanlıklarınızdan kaynaklanabilir. Ayrıca odanızı kapkaranlık yapmanız tam sağlıklı bir uykuya yol açar. Erken yatıp erken kalkmanın insanların günlerinden çalmayacağını da belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Hardal Faydaları başlıklı makalemizde hardal faydaları, hardal nasıl kullanılır ve hardal neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?