• DOLAR
  $2.209,3300
 • EURO
  $1,0477
 • ALTIN
  $49.038,6900
 • BIST
  $227,2500
Rezenenin Faydaları

Rezenenin Faydaları

Rezene bitkisi nasıl kullanılır, Rezene çayı, Rezene zayıflatır mı, Rezene faydaları, Rezene nedir… Maydanozgillerden sarı çiçekli, yaprakları iplik biçiminde parçalı, hoş kokulu baharat bitkisi olan Rezenenin faydaları, Rezene hangi hastalıklara iyi gelir gibi sorularınızın cevabı için yazımızı dikkatlice okuyun lütfen. Rezene Nedir Maydonozgiller familyasından; Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen 2 veya çok yıllık otsu bir […]

Rezene bitkisi nasıl kullanılır, Rezene çayı, Rezene zayıflatır mı, Rezene faydaları, Rezene nedir…

Maydanozgillerden sarı çiçekli, yaprakları iplik biçiminde parçalı, hoş kokulu baharat bitkisi olan Rezenenin faydaları, Rezene hangi hastalıklara iyi gelir gibi sorularınızın cevabı için yazımızı dikkatlice okuyun lütfen.

Rezene Nedir

Maydonozgiller familyasından; Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen 2 veya çok yıllık otsu bir bitkidir.Boyu 1-1.5 metre kadardır. Yaprakları saplı, almaşık dizilişli ve tüysüzdür. Gövdesi dik, silindir şekilli ve tüysüzdür. Sarı renkli çiçekleri şemsiye görünümündedir. Meyveleri silindirik, 11 milimetre kadar boyunda ve 4 milimetre kadar kalınlıktadır. Renkleri yeşilimsi esmerdir. Meyveleri (Fructus Foeniculi); müsilaj, şeker, nişasta, tanen, sabit ve uçucu yağ taşır. İlaçlarda tohumları ve kökü kullanılır.

Rezene Bitkisi

Kuru Rezene

Rezenenin Faydaları

 1. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür
 2. Damar sertliğine iyi gelir
 3. Kolite iyi gelir
 4. Üremiye iyi gelir
 5. Adet dönemini rahatlatır
 6. Kabızlığa iyi gelir
 7. Romatizmaya iyi gelir
 8. Anne sütünü artırır
 9. Suyu göze parlaklık verir, idrarı, adet kanamasını artırır ve sütü çoğaltır.

Farklı bir kaynakta ise rezenenin faydaları için şunlar yazar.

Rezene Faydaları

Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Sinirleri ve ağrıları yatıştırır. İştahı arttırır. İdrar söktürür. Anne sütünü arttırır. Boğmaca, dalak hastalıkları ve idrar zorluğunda faydalıdır. kansızlığı giderir. Kan çıbanı ve göz zafiyetinde de kullanılır. Kalp hastalıkları, romatizma ve üremi’ de faydalıdır. Bronşları boşaltır.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Faydaları başlıklı makalemizde Zakkum bitkisi yenir mi, Zakkum bitkisinin kansere faydası ve zakkum faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?