• DOLAR
  $2.379,5800
 • EURO
  $1,9242
 • ALTIN
  $64.300,0000
 • BIST
  $277,6200
Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Bir çok sporcu protein tozunun nasıl kullanacağını bilmez eğer etkili bir sonuç almak istiyorsanız beslenme programınızı bilinçli bir şekilde hazırlamalısınız. Protein tozu aslında bir gıda takviyesidir ve yanlış zamanlarda kullanımı hiç bir etki göstermez. Günlük protein ihtiyacı kilo başına 0,8 gramdan 4 grama kadar olarak tavsiye edilir. Beslenme konusunda bilgili değilseniz, beslenme konularında spor dergilerini […]

Bir çok sporcu protein tozunun nasıl kullanacağını bilmez eğer etkili bir sonuç almak istiyorsanız beslenme programınızı bilinçli bir şekilde hazırlamalısınız. Protein tozu aslında bir gıda takviyesidir ve yanlış zamanlarda kullanımı hiç bir etki göstermez. Günlük protein ihtiyacı kilo başına 0,8 gramdan 4 grama kadar olarak tavsiye edilir.

Beslenme konusunda bilgili değilseniz, beslenme konularında spor dergilerini okuyarak veya internette araştırmalar yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise diyetisyen yada fitness antrenörünüz eşliğinde beslenme takvimi oluşturmanız ve buna göre günlük ne kadar protein tozu kullanmanız gerektiğini hesaplamanız yönündedir.

Örnek verecek olursak; haftada 3-4 gün gününü bir spor salonunda antrenman yaparak geçiren 70 kiloluk bir insanın günlük protein ihtiyacı 140 gramdır. Günlük beslenmesinden ortalama 90 gram protein alıyorsa, whey protein tozunu ek olarak günlük 2 ölçek (50 gram) alması tavsiye edilir.

protein tozu
Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Bunlara ek olarak protein tozunun hangi zamanlarda kullanılmasının daha iyi olduğunu ve etkilerinin neler olabileceğini aşağıdaki listemizden öğrenebilirsiniz;

1. Antrenmandan Hemen Sonra Protein Tozu Kullanımı

Genelde en yaygın protein tozu kullanım biçimi antrenmandan sonra kullanımdır. Özellikle protein tozunu günde bir ölçek şeklinde tüketenler için antrenman sonrası kullanım en uygun zaman olacaktır. Antrenman sonrası vücut ve kaslar kendine gelmek için proteine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda kas gelişiminin en yoğun şekilde gerçekleştiği zaman dilimi de antrenman sonrasıdır. Antrenmandan sonra protein tozu kullanımı ile vücuttaki kas inşasını destekleyebilirsiniz. Fakat burada bir diğer önemli husus kullanılan protein türüdür. Whey protein 10 dakika gibi kısa bir sürede sindirilebildiği için antrenmanlardan hemen sonra kullanımı etkisini kolayca göstermesini sağlar. Ancak daha uzun sürede sindirilen türde proteinler kullanıyorsanız antrenman öncesi kullanımları tercih etmeniz yararlı olabilir.

2. Antrenmandan Bir Saat Sonra Protein Tozu Kullanımı

Antrenmandan yaklaşık 1 saat sonra kaslarınız normal halini almaya başlar ve tekrar gelişime müsaittir. Antrenmandan hemen sonra tükettiğiniz protein tozu vücudunuzun metabolizma hızına bağlı olarak sindirilmiştir ve daha fazlasını almaya açıktır. Şimdi alacağınız protein tozu kas gelişiminizi hızlandırır. Bir ölçek protein tozu almanız tavsiye edilir.

3. Sabah Aç Karnına Protein Tozu Kullanımı

Uykuyla geçen bir gecenin ardından yeni güne protein tozu ile başlamak, aç kalmış olan bünyeye iyi gelecektir. Protein tozu normal gıdaya göre vücudumuz tarafından daha hızlı metabolize edilir ve vücudunuz daha iyi beslenmiş olur. Elbette bu söylediklerimizden doğal beslenmenizi geri plana itmeniz gerektiği anlamını çıkarmamalısınız. Protein tozu sadece bir gıda takviyesidir. Uykudan hemen sonra alınan protein tozunun önemli bir özelliği metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmasıdır. Bu durum vücutta gün boyunca yağ yakımının daha etkili bir şekilde olmasını ve güne enerji dolu başlamanızı sağlar. Günlük aktiviteleriniz sırasında kendinizi daha zinde hissedersiniz.

4. Akşam Yatmadan Önce Protein Tozu Kullanımı

Yatmadan önce protein tozu kullanacaklara casein yani süt proteinlerini öneririz. Uzun sürede sindirilen bu proteinler yavaş yavaş sindirilerek gece boyunca vücuda yayılacaktır.

Not: Casein proteini(Süt proteini), whey proteine göre daha yavaş sindirilir bu yüzden geceleyin casein proteini tavsiye edilir.

5. Öğünler Arasında Protein Tozu Kullanımı

Öğünlerinizin arasında 4-5 saat gibi bir fark varsa eğer, bu zaman sürecinde bir ölçek protein tozu kullanmanız hem kaslarınızın düşüşünü engeller hemde kaslarınızın sıkı kalmasına yardımcı olur. Tabi öğünlerde protein ağırlıklı bir beslenme tercih ediyorsanız (kırmızı et, yumurta vb.) öğün arasında protein tozu kullanmanız gerekmiyor.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?