• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,7669
 • ALTIN
  $41.839,9900
 • BIST
  $148,5800
Portakal Faydaları

Portakal Faydaları

Soğuk havaların vazgeçilmez meyvesi Portakalın faydaları, Portakal nedir, Portakal çeşitleri, Portakal hangi hastalıklara iyi gelir? Portakalın yararları nelerdir? Portakal nelere iyi gelir?   Portakal Nedir: Turunçgiller familyasından bir ağaçtır. Boyu 2-10 metre arasında değişir. Yaprakları sert, dayanıklı ve düz kenarlıdır. Meyesi (Portakal); C vitamini bakımından zengindir. Kabuğun altında sarımtırak, bazılarında ise kırmızı renkte sulu ve […]

Soğuk havaların vazgeçilmez meyvesi Portakalın faydaları, Portakal nedir, Portakal çeşitleri, Portakal hangi hastalıklara iyi gelir? Portakalın yararları nelerdir? Portakal nelere iyi gelir?

 
Portakal Nedir: Turunçgiller familyasından bir ağaçtır. Boyu 2-10 metre arasında değişir. Yaprakları sert, dayanıklı ve düz kenarlıdır. Meyesi (Portakal); C vitamini bakımından zengindir. Kabuğun altında sarımtırak, bazılarında ise kırmızı renkte sulu ve dilimli bir öz bulunur. Kabuklarından portakal esansı (Oleum Aurantii) elde edilir. Eczacılıkta ve gıda sanayisinde kullanılır. Çiçeklerinden de Portakal çiçeği esansı yapılır.
 
“Portakal, duygusal bedeninizi güçlendirir, genel bir sevinç hissi, refah ve neşe duygusu yaratır.” – Tae Yun Kim
 
Bir aperatif olarak lezzetli ve sulu portakalı kim sevmez? Yedikten sonra kolay ve hızlı enerji sağladıkları için, yılın çoğunda günde bir veya iki portakalın tadını çıkarın.
 
Yıl boyunca piyasada bulunan portakallar, dünyanın her yerinde en çok tüketilen en yaygın narenciyedir. Kabuklu dilimleri, sulu tabiatları ve keskin ve tatlı lezzeti, aynı zamanda C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biridir. Altın elma olarak da adlandırılan portakallar sağlık ve güzellik yönlerini kapsayan çok sayıda fayda sağlar. İşte portakal yiyerek elde edebileceğiniz en iyi 10 sağlık faydası.
 

 1. Bağışıklığı artırır.
 2. Cildin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olur.
 3. Gözleri korur.
 4. Kalp rahatsızlığını önler
 5. Beyin gelişimine yardımcı olur.
 6. Kanseri önlemeye yardımcı olur.
 7. Kabızlığı önler.
 8. Sperm kalitesini iyileştirir.
 9. Diyabete iyi gelir.
 10. Saç dökülmesini önler

 
Bunların dışında portakalın bilinmesi gereken bir çok faydası daha bulunmaktadır.
 

Portakalın Faydaları

 1. Kokusu kalbi kuvvetlendirir. Kabuğunun öz suyundan 5 gram kadar içilirse, akrep sokmasına ve diğer haşarat ısırmalarına karşı iyi gelir.
 2. Kabuğundan reçeli yapılır.
 3. Meyvenin suyu mide iltihabına karşı iyi gelir.
 4. Vitamin açısından zengin olup bolca C vitamini içerir.
 5. Kış aylarında bolca tüketilmesi, vücuda direnç kazandırıp soğuk algınlığını engeller.
 6. Kabuğu zeytinyağı ile kaynatılıp ayak çatlaklarına ve donmalara karşı sürülürse faydalıdır.

 

Portakalın Diğer Bilinen Faydaları

Çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su, spazm giderir. Kabuklarından yapılan şurup ise, mide hastalıklarında kullanılır. Damar sertliğini ve felci önler. Soğuk algınlığı, grip ve nezle de faydalıdır. Yorgunluğu ve sinir bozukluğunu giderir. Cildin güzel olmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Hazmı kolaylaştırır, karaciğeri çalıştırır ve safra ifrazatını artırır. Ateşi düşürür. Nekahat devresini kısaltır. Vücuda enerji sağlar. Şeker hastalarına faydalıdır. Susuzluğu giderir. Zayıflatıcıdır.
 

Dikkat: Mide hastalıklarından şikayet edenler portakal yememelidir. 

 

Portakal Çeşitleri

 • Valensiya
 • Hamlin
 • Washington
 • Yafa
 • Göbekli (Navelina)
 • Kan Portakal
 • Şeker Portakal

 
Bunların içerisinde daha bir çok portakal çeşidi bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?