• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,7669
 • ALTIN
  $41.839,9900
 • BIST
  $148,5800
Pirinç Faydaları

Pirinç Faydaları

Sofralarımızın en çok sevilenlerinden biri olan Pirincin faydaları, pirincin hangi hastalıklara iyi geldiği, pirincin neye faydalı geldiği hakkında bilgiler… Pirinç Nedir: Buğdaygiller familyasından; sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitkidir. Her başakçığında bir çiçek vardır. Tanesi (pirinç) burada meydana gelir. Terkibinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii’ “Phytine” elde edilir. Bu madde, gelişmeye yardımcı […]

Sofralarımızın en çok sevilenlerinden biri olan Pirincin faydaları, pirincin hangi hastalıklara iyi geldiği, pirincin neye faydalı geldiği hakkında bilgiler…

Pirinç Nedir: Buğdaygiller familyasından; sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitkidir. Her başakçığında bir çiçek vardır. Tanesi (pirinç) burada meydana gelir. Terkibinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii’ “Phytine” elde edilir. Bu madde, gelişmeye yardımcı olur, zihin açıklığı sağlar.

Pirincin sağlığa olan faydaları, hızlı ve anlık enerji sağlama, bağırsak hareketlerini düzenleme ve iyileştirme, kan şekeri seviyelerini stabilize etme ve yaşlanmayı yavaşlatma yeteneğini de içeriyor ve ayrıca insan vücuduna B1 vitamini için önemli bir kaynak sağlıyor . Diğer yararlar arasında cilt sağlığını iyileştirme , metabolizmayı arttırma, sindirimde yardımcı olma , yüksek tansiyonu düşürme , kilo verme çabalarına yardımcı olma, bağışıklık sistemini geliştirme ve dizanteri, kanser ve kalp hastalığına karşı koruma sağlama becerileri dahildir . Pirinç, dünya çapında birçok kültürel mutfaktaki temel besindir ve dünya nüfusunun yarısından fazlasını besleyen önemli bir tahıl ürünüdür.

Çeşitli faydalar, bu tahılın kırk binden fazla çeşidinde bulunabilir ve bu da dünyada mevcuttur. İki ana kategori, tam tahıllı pirinç ve beyaz pirinçtir. Kepekli pirinç çok fazla işlenmez, bu nedenle besin değeri yüksektir. İnsanlar kendi mutfak ihtiyaçlarına, mevcudiyetine ve sağlıklı faydalar için de potansiyele bağlı olarak, özel aromalar için farklı pirinç stilleri seçerler!

Ayrıca her bir tane uzunluğuyla tanımlanabilir. Hintli veya Çinli mutfaklar uzun taneli pirinci de uzmanlaşırken, batı ülkelerinde kısa veya orta boy tahıllar tercih edilir.

Pirinç Çeşitleri

 • Baldo Pirinç
 • Bosmati Pirinci
 • Arborio Pirinci
 • Jasmine Pirinci (Yasmin)
 • Esmer Pirinç
 • Yabani Pirinç
 • Siyah Pirinç
 • Wehani Pirinci
 • Sarıkılçık Pirinci

 

Pirinç’in Faydaları

 1. Mideyi hafif tutarak kuvvetlendirir ve temizler.
 2. Sığır sütü ile pişirilerek yenirse çok besleyicidir.
 3. Vücudu geliştirir, meniyi artırır, cildi güzelleştirir ve besleyici değeri çok yüksektir.
 4. Kabızlık yapar, süt ile pişirilirse bu etkisi azalır. Eğer şekerle alınırsa mideden daha kolay geçer.
 5. Besleyiciliğinden dolayı kilo aldırır.

 

Pirincin Diğer Bilinen Faydaları

Vücüda gerekli olan kaloriyi sağlar. Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür. İshali keser. Kaynatılması ile elde edilen su ishal kesici olarak kullanılır. Pirinç unu, yaraları kurutmak maksadıyla kullanılır.

asyabahis giris

sekabet giris

cratosslot giris

Bir önceki yazımız olan Kişniş Faydaları başlıklı makalemizde Kişniş kürü nasıl yapılır, Kişniş Nedir ve Kişniş Zayıflatırmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?