• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,7669
 • ALTIN
  $41.839,9900
 • BIST
  $148,5800
Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Diyetlerinizde de kullanabileceğiniz, besin değeri yüksek, şifalı bitki Pırasanın faydaları, Pırasanın karaciğere faydaları,Pırasanın cilde faydaları, Pırasanın yararları nelerdir?   (Aliium Porrum Poireaci), Zambakgiller familyasından; sebzelik bir bitkidir. Soğanı uzun ve göbeklidir. Yaz ve kış aylarında ekimi gerçekleştirilir. Yurdumuzda kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi daha çok yetiştirilir. Çok miktarda C, K ve B vitaminleri […]

Diyetlerinizde de kullanabileceğiniz, besin değeri yüksek, şifalı bitki Pırasanın faydaları, Pırasanın karaciğere faydaları,Pırasanın cilde faydaları, Pırasanın yararları nelerdir?

 
(Aliium Porrum Poireaci), Zambakgiller familyasından; sebzelik bir bitkidir. Soğanı uzun ve göbeklidir. Yaz ve kış aylarında ekimi gerçekleştirilir. Yurdumuzda kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi daha çok yetiştirilir. Çok miktarda C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içeren sebzelik bir bitkidir. Yurdumuzda Kamış pırasası ve kara pırasa denilen çeşidi çok yetiştirilir.
 

Pırasanın Faydaları

İdrar söktürür. Şurubu göğüsü yumuşatır, öksürüğü keser. İştahsızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Romatizma, mafsal ağrıları, damar sertliği, böbrek hastalıkları, üremi ve idrar tutukluğunda faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Suyu yüzdeki sivilce ve lekelere faydalıdır. Sinirleri kuvvetlendirir. Kabızlığı giderir. Basur memeleri için faydalıdır. Arı sokmasında da kullanılır.

 
Farklı bir kaynakta ise pırasanın faydalarını şöyle sıralar. Maddeler halinde pırasanın faydaları.
 

Pırasa Faydaları

 1. Böbrek kumlarını dökmek veya taş düşürmek için tercih edilen bir bitkidir.
 2. Safra kesesi şikayetleri için ve vertigo rahatsızlığı için de önerilir.
 3. Kan yapma özelliği de ön plana çıkar.
 4. Dışarıdan sürülerek sivilcelere uygulanır. Ayrıca basur rahatsızlığı için de kullanılır.
 5. Doğal bir antibiyotiktir.
 6. İdrar ve adet kanamalarını çoğaltır.
 7. Cinsel istek ve arzuları tahrik eder.
 8. Bağırsakları çalıştırır.

 

Pırasanın Kullanımı

1: Pırasa yemeklerde ve salatalarda kullanılır.
2: Sivilce, haricen, Öz suyunu kullanarak sivilcelere sürülür.
3: Pırasa tohumu yenilerek basur tedavisine yardımcı etkisi vardır.

Bir önceki yazımız olan Patlıcan Faydaları başlıklı makalemizde Közlenmiş Patlıcanın Faydaları, Kuru Patlıcanın Faydaları ve Patlıcan Sapının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?