• DOLAR
  $2.601,3800
 • EURO
  $0,7698
 • ALTIN
  $41.793,9600
 • BIST
  $148,8500
Patatesin Faydaları

Patatesin Faydaları

Patates hakkında bilgi, Patates faydaları, Patates çeşitleri, Patates nelere iyi gelir, Patatesin yararları… Vatanı Şili ve Peru olan Patates pek çok faydaları olan bir besin kaynağı olsa da geçişte zehirli olduğu sanılan dönemlerden geçmiştir. Günümüzde patates önemli bir besi ve sanayi kaynağıdır. Kumlu topraklarda ilkbahar ve yazları yağışlı yerlerde yetişir. Patates yumrularının etleri sarı, beyaz, […]

Patates hakkında bilgi, Patates faydaları, Patates çeşitleri, Patates nelere iyi gelir, Patatesin yararları…

Vatanı Şili ve Peru olan Patates pek çok faydaları olan bir besin kaynağı olsa da geçişte zehirli olduğu sanılan dönemlerden geçmiştir. Günümüzde patates önemli bir besi ve sanayi kaynağıdır. Kumlu topraklarda ilkbahar ve yazları yağışlı yerlerde yetişir. Patates yumrularının etleri sarı, beyaz, kirli beyaz, koyu sarı ve hafif pembemsi sarı olurlar. Sarı patateslerde protein miktarı yüksek, nişasta miktarı düşük, beyazlarda ise nişasta miktarı fazla ve protein miktarı azdır.

Patates Nedir

Patlıcangiller familyasından; yer altındaki yumruları yenen otsu bir bitkidir. Yeşil kısımlarında, renksiz filizlerinde ve yeşilimsi yumrularında “solanin” denilen bir madde vardır. Terkibinde bol miktarda B ve C vitaminleri bulunur.

Memleketimizde yetiştirilen patates çeşitleri; Sarıkız, Kayseri Beyaz, Kırklareli, Eskişehir, Niğde, Samsun, Nallıhan, Kemaliye kırmızı, Ödemiş çukuraköz ve Mucur cinsleridir.

Patates Çeşitleri

Sarıkız Patatesi: Erken yetişen cins patateslerdendir. Ekildikten 80-90 gün sonra olgunlaşır. Etinin rengi sarı, ince kabuklu, yemeklik olarak lezzetli ve makbul bir türdür. Pişerken eti dağılmaz, %12 nişasta ve %18 protein içeren sarıkız patatesinin faydaları saymakla bitmeyen çeşitlerin başında gelmektedir. Kocaeli, Sakarya ve İzmir kentlerinde yetiştirilmektedir.

Kayseri Beyaz Patatesi: Erken yetişen patates çeşitlerindendir. Malta Patatesi olarak da bilinir. Ekildikten 80-90 gün sonra olgun hale gelir. Etinin rengi beyaz, ince kabuklu ve pişirilirken dağılır. Genellikle püre yapımında kullanılır. Nişasta oranı %20 olan kayseri beyaz patatesi nişasta üretiminde de kullanılır. Kayseri, Niğde ve civarında yetişir.

Kırklareli Patatesi: Normal olarak 100-110 günde yetişir. Etinin rengi açık sarı, kabuğu ince ve kahve rengidir. Yemeklik olarak kullanılır. Nişasta ve Protein miktarları bir birine eşittir. Kırklareli ve civar illerde yetişir. Ağırlık olarak Trakya bölgesinde tüketilir.

Niğde Patatesi: Ekilmesinin ardından 100-110 gün içerisinde toplanma kıvamına gelir. Etinin rengi sarı ve açık sarı, kabuğu kahve rengidir. Yemeklik ve pürelik olarak kullanılır.

Samsun Patatesi: Ekildikten 110 gün sonra olgunlaşır. Etinin rengi açık sarı kabuk açık kahverengidir. Görünüşü gayet güzel olan bu türün lezzeti orta derecelidir. Samsun ve Ordu’da yetiştirilir.

Ödemiş Çukuraköz Patatesi: Ekildikten 120-140 gün sonra olgunlaşır. Eti sarı, nişastası az proteini çoktur. Pişince dağılmayan makbul bir çeşittir. Kabuk sarı ve açık kahverengi olup Ödemiş’in Boğazlayan yaylasında yetiştirilir.

Patatesin besin değerini A,B1,B2 ve C vitaminleri, %10-20 oranında karbonhidrat, %6-21 protein ve %5 selüloz oluşturur. Kg başına düşen kalori miktarı 860′dır.

Patates besi olarak yenir. Nişasta ve alkol üretiminde de kullanılır.

Patatesin Faydaları

 1. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir.
 2. Şeker ve kalp hastalıklarında diyet besisi olarak verilir.
 3. Besler ve doyurur. Kilo alma maksadıyla tüketildiği takdirde doğal kilo alma yöntemleri arasında yer alır.
 4. Susuzluğu giderir.
 5. Mide ve oniki parmak ülserine yararlıdır
 6. Karaciğer şişliğini giderir, safra akışını kolaylaştırır.
 7. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
 8. Damar sertliğine faydalıdır.
 9. Sert bir şey yutulduğu zaman yabancı maddenin zarar vermeden çıkmasını sağlar
 10. El ve ayak çatlaklarına faydalıdır.
 11. Basur memesi, yanık ve kan çıbanlarının ağrılarını geçirir.
 12. Skorbüt hastalığını önler.
 13. Kandaki şeker seviyesini düşürür.
 14. Kanı temizler.
 15. Kansere karşı korur.

Bir önceki yazımız olan Pırasanın Faydaları başlıklı makalemizde Hamilelikte Pırasanın Faydaları, Pırasa Kökünün Faydaları ve Pırasanın cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?