• DOLAR
  $1.892,4500
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.415,9700
 • BIST
  $118,2500
Pancarın Faydaları

Pancarın Faydaları

Şeker pancarı, Pancar faydaları, Pancar besin değeri, Pancar çeşitleri, Yeşil pancar, Kırmızı pancar… Vatanı Güney Amerika olan Pancar iki yılda olgunlaşan bir bitkidir. Birinci yıl yenilen kök kısmı, ikinci yıl çiçek açar ve tohum bağlar. Yemeklik pancar kökleri yenilen sebze bitkilerindendir. Ilık iklimlerde yetişir. Pancar genellikle salata ve turşu yapımında kullanılmak için yetiştirilir. Rote Kugel’in […]

Şeker pancarı, Pancar faydaları, Pancar besin değeri, Pancar çeşitleri, Yeşil pancar, Kırmızı pancar…

Vatanı Güney Amerika olan Pancar iki yılda olgunlaşan bir bitkidir. Birinci yıl yenilen kök kısmı, ikinci yıl çiçek açar ve tohum bağlar. Yemeklik pancar kökleri yenilen sebze bitkilerindendir. Ilık iklimlerde yetişir.
Pancar genellikle salata ve turşu yapımında kullanılmak için yetiştirilir. Rote Kugel’in yumruları yuvarlak 200 gr. ağırlıkta, eti koyu kırmızı renkli çok lezzetli ve şekerli çabuk pişen bir çeşittir. Pişme esnasında selülozlaşmaz.

Mısır pancarı ise senelerden beri İstanbul’da ve birçok ilimizde yetiştirilen pancar çeşididir. Cinsinin bozulmuş olması nedeni ile günümüzde pek yetiştirilmemektedir.
Pancarın besi değerini A,B1,B2,C vitaminleri, % 2 protein, % 8 karbonhidrat, % 1 seltiloz, bakır, kobalt ve demir oluşturur.

Pancar Nedir

Beta vulgaris, Beet, Betterave gibi isimlerin sahibi olan pancar, ıspanakgiller familyasından; ince köklü, bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir. yem pancarı, sebzelik pancar ve şeker pancarı gibi çeşitleri vardır.

Kırmızı pancar (Betta vulgaris var. esculenta)’nın kökleri toparlak bir yumru şeklindedir. Sebze olarak kullanılır.

Kırmızı Pancar Resmi

Şeker pancarı (Beta vulgaris var. altissima)’nın kökleri büyük, etli bir yumru şeklindedir. Terkibinde “Sakaroz” vardır.

Şeker Pancarı Resmi

Kırmızı  Pancarın Faydaları

Karaciğerin muntazam çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve Verem ‘e karşı korur. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır. Vücudu kuvvetlendirir.

Genel olarak pancarın faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

Pancarın Faydaları

 • Kansızlık tedavisinde etkilidir.
 • Pancarın verem hastalığının tedavi sürecinde de faydalı olduğu bilinmektedir.
 • Kronik yorgunluk ve bitkinlik hallerine karşı pancar çok faydalıdır.
 • Pancarın faydaları kuvvet artırıcı olarak da çok etkilidir.
 • Pancarın bir diğer önemli faydası ile vücutta kanser oluşumunu önlemesidir.

Bir önceki yazımız olan Patatesin Faydaları başlıklı makalemizde Patates çeşitleri, Patates faydaları ve Patates hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Selam ,sitenizde güzel bilğiler edilindim,yağların yüz ,saç için de faydalarını onaylıyorum.
  Limon la ilgili kilo verme yöntemlerini de önermek isterim:
  Sabahları kahvaltidan 1,2 saat önçesi bir adet limon sıkıp bir bardak siçak suya ilave edip aç karnına içmek.
  Elma sirkesi ayaklar içinde de faydalı,ayaklarinizda mantar ve ya ölü derileri kolayla yok etmemizi sağlıyor. Yöntemi: ayak banyosu yapmak ılık su içine bir su bardağı kadar elma sirkesi kattın ve 20 dk ayaklarınızı dinlendirin. Sonunç süper!

  Teşekkür ediyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?