• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Omuz Çıkması Nasıl Olur? Tekrarlayan Omuz Çıkığı

Omuz Çıkması Nasıl Olur? Tekrarlayan Omuz Çıkığı

Omuz eklemi vücudumuzdaki en hareketli eklemlerden biridir. Gün içinde sürekli hareket halinde olan omuz eklemi bazen fazla zorlanma sonucu yerinden çıkabiliyor. Fazlasıyla ağrılı olan omuz çıkması hastanın esnekliğine, yaşına bağlı olarak tekrarlayabiliyor. Çoğu omuz bir kere çıktıktan sonra omuzdaki yapının zedelenmesi sonucu basit hareketlerde bile tekrar çıkabiliyor. Bu yüzden omuz çıkması diğer çıkıklara göre daha […]

Omuz eklemi vücudumuzdaki en hareketli eklemlerden biridir. Gün içinde sürekli hareket halinde olan omuz eklemi bazen fazla zorlanma sonucu yerinden çıkabiliyor. Fazlasıyla ağrılı olan omuz çıkması hastanın esnekliğine, yaşına bağlı olarak tekrarlayabiliyor. Çoğu omuz bir kere çıktıktan sonra omuzdaki yapının zedelenmesi sonucu basit hareketlerde bile tekrar çıkabiliyor. Bu yüzden omuz çıkması diğer çıkıklara göre daha tehlikelidir. Kolların yana ve ya dışa doğru zorlanması sonucu ortaya çıkıyor. Eğer omuz çıkığı yaşadıysanız artık daha dikkatli davranmanızda fayda olacaktır. Omuz çıkması tekrarladığı taktirde artık çok daha kolay ve sürekli şekilde çıkmaya başlar.

Omuz Çıkması Tespiti Nasıl Yapılır?

Omuz yapısı bir tabak ve bir top şeklinde kemiğin birleşerek eklem oluşturmasından ibaret. Bu yapı omzun hareketli olmasını sağladığı halde yerinden oynama riskini de oluşturuyor. Çıkıkların ortak özelliği şiş, morarma, şiddetli ağrıdır. Omuz çıkığı tespiti de buna benzer şekilde yapılır. Şiddetli ağrı, kolu kımıldatamama, şişme, omuzda boşluk gözükmesi, morluk omuz çıkmasının ilk belirtileridir. Omuz çıkma tespitini kendiniz de yapabilirsiniz ama mutlaka acilen doktora gitmek gerekiyor. Belirtilerin nedeni sadece çıkık değil çatlak, kırık veya sadece ezilme de olabilir. En doğru tespit röntgen çekilerek yapılır. Röntgen çekilerek omzun gerçekten çıkıp çıkmadığı, çıktıysa hangi yöne doğru çıktığı belirlenir. Daha sonra doğru müdahalelerle yerine getirilir. Çıkmış omuza bilmeyen herhangi bir kişinin müdahale etmesine izin verilmemelidir ve dokunulmamalıdır. Ters hareket daha da büyük çıkığa, kırığa, çatlağa, kas ve damar zedelenmelerine neden olabilir. Çıkan kolu kımıldatmadan hemen hastaneye gitmeniz gerekir.

Omuz Çıkığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Omuz çıkması bazen sadece çıkıkla atlatıldığı halde bazen yerinden oynayan kemik kasları ve damarları zedeleyebiliyor. Bu durum iyileşme sürecini daha da uzatıyor. Normal iyileşme süreci bir kaç gün iken damar ve kas ezilmesinin iyileşmesi bir aydan fazla bile sürebilir. Omuz çıkmasının en doğru tedavisi derhal doktora başvurmaktır. Hastanede röntgen çekildikten sonra doktor doğru hareketlerle oynatarak kemiği yerine sokabilir. Omuz çıkması tedavi yöntemleri başında kapalı radüksiyon gelir. Kapalı radüksiyon çıkığın yönüne, şişliğe göre doktor tarafından belirlenir ve uygulanır. Omuz çıkığı düzletildiği anda şiddetli ağrı hemen diner. Çıkık düzeltildikten sonra da röntgen çekilerek işlemin doğru yapıldığı kontrol edilir. Omuz çıkığı düzeltilirken kaslara zarar verme olasılığı çok yüksektir ve kasların gevşek olması gereklidir. Bu yüzden mutlaka işlemden önce hastaya kas gevşetici vermek gerekir. İşlem bittikten sonra şiddetli ağrı geçer ama hareket ettirdikçe hala ağrı hissedilir. Bu yüzden omuz bandajı, sargı gibi yöntemlerle bir kaç gün omuz desteklenir. Bandaj çıkarıldıktan sonra ise fizik tedavi amaçlı hafiften başlayarak omuz egzersizleri yapılır. Omuz çıkığı sonrası kasların güçlenmesi için fizik tedavi yapmak çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?