• DOLAR
  $3.547,1600
 • EURO
  $1,1131
 • ALTIN
  $57.149,9900
 • BIST
  $176,6000
Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Boğazda yer alan bir gıcıklanma sonrası güçlü bir nefesle beraber gıcıklanma hissi öksürük olarak tanımlanır. Bazen başımıza bela olarak nitelendirdiğimiz öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını sizlere yazımızda vereceğiz. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonların yaygın görülmesi üzerine daha da etkisi sertleşen bu öksürük belirtisi, iki türlü olabilmektedir. Biri, kuru öksürük olarak tanımlanan akciğer içerisine virüsün […]

Boğazda yer alan bir gıcıklanma sonrası güçlü bir nefesle beraber gıcıklanma hissi öksürük olarak tanımlanır. Bazen başımıza bela olarak nitelendirdiğimiz öksürüğe ne iyi gelir sorusunun cevabını sizlere yazımızda vereceğiz. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonların yaygın görülmesi üzerine daha da etkisi sertleşen bu öksürük belirtisi, iki türlü olabilmektedir. Biri, kuru öksürük olarak tanımlanan akciğer içerisine virüsün enfekte olabileceğini belirtir. Bir diğeri de akıcı öksürük ya da dolu öksürüktür. Bu da boğaz çevrenizde balgam atımınızın kolay olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Öksürüğü Tedavi Eden Bitkiler Nelerdir?

zerdeçal öksürüğe iyi gelir

Genelde ilk etapta bu sorunla karşılaşanlar hemen doktora koşarlar. Yazılan ilaçlar sayesinde öksürük kontrol altına alınabilir. Eğer doktora gitmeden kendiniz çare bulmak istiyorsanız öksürüğe iyi gelen bitkiler tam size göre. Bu durumun geçmesi için ilk etapta ne çok sıcak ne de çok soğuk içeceklerden istifade edin. Ilık olması boğaz sağlığı için kritiktir.

 • Adaçayı bitkisi hem sizi dinginleştirir hem de öksürüğü hafifletir.
 • Özellikle ıhlamur çayı demlemek balgamlı öksürüğe iyi gelir ve zihnin karışmasını engeller.
 • Öksürüğün söktürücü özelliğini kaybetmeden nane – limon kaynatmak da etkili olacak diğer bir yöntemdir.
 • Tüm marketlerde satılan rezene çaylarını günde 4 ila 6 kere içerek mikropları atabilirsiniz.

Kuru Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Uygulamalar

öksürüğe iyi gelen bitkiler

Aslında en korkutucu olan bu tür, sökülmediği takdirde ciddi tahribatlara yol açıyor. Kuru öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında ekinezya ve papatya çiçeklerinin suda demlenmesiyle içilmesi oldukça yarar sağlar. Balgam oluşmasına yardımcıdır ve virüs/bakteri oluşumunu kısıtlar. Ballı süt karışımı da özellikle yatmaya 15 – 20 dakika kala içilirse gece öksürük krizleri için önleyici bir faktör olabilir. Gündüzleri seyri yavaş olan ve gece yatış şeklimize bağlı olarak oluşan gıcıklanmalar için uygulayabileceğiniz pratik bir yöntem var. Odanızı sık sık nemlendirin. Odanın içerisine hava girmesini sağlayın ve 2 saatte 1 olması şartıyla pencerenizi açın. Öksürük krizlerinde ortaya saçılan mikropların odanızdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber yatış şeklinizin de öksürük nedeni olabileceğini unutmayın. Tüm bu yöntemlere rağmen hala öksürüğünüz devam eder ya da kanlı balgam olursa, acil olarak doktora başvurabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hardal Faydaları başlıklı makalemizde hardal faydaları, hardal nasıl kullanılır ve hardal neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?