• DOLAR
  $1.892,4500
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.415,9700
 • BIST
  $118,2500
Nane Faydaları

Nane Faydaları

Nane faydaları ve zararları, Nane nedir, Nane çeşitleri, Nane ne için kullanılır, Nane kurusu, Nane baharat, Nane… En çok kullanılan baharat bitkilerinden biri olan Nane bu talebi besinlere kattığı lezzet kadar faydalarına da borçludur. Vatanı Çin olan Nane 50-70 cm yüksekliğinde bahçe ve bostanlarda yetiştirilen çok senelik otsu bir bitkidir. Rutubetli ve mutedil her iklimde yetiştirilebilmektedir. İngiliz […]

Nane faydaları ve zararları, Nane nedir, Nane çeşitleri, Nane ne için kullanılır, Nane kurusu, Nane baharat, Nane…

En çok kullanılan baharat bitkilerinden biri olan Nane bu talebi besinlere kattığı lezzet kadar faydalarına da borçludur. Vatanı Çin olan Nane 50-70 cm yüksekliğinde bahçe ve bostanlarda yetiştirilen çok senelik otsu bir bitkidir. Rutubetli ve mutedil her iklimde yetiştirilebilmektedir. İngiliz nanesi olarak da bilinir. Nanenin taze ve kurutulmuş yapraklarından faydalanırız. Yemek ve salatalara lezzet ve tat katması için ilave edilir. Oldukça hoş ve ferahlatıcı bir kokuya sahip olan nane, iştah açıcı olarak etkilidir. Ağız kokusunu gidermesinin yanı sıra doğal diş ağrısı geçirme yöntemleri arasında yer alır. Ayrıca yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için nane çayı da içilebilir.
 

Nane Nedir

Ballıbabagiller familyasından; nemli yerlerde yetişen, genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Başak biçiminde beyaz, pembe veya morumsu çiçekleri vardır. Güzel kokuludur.
 
Yabani nane türlerine, genellikle Yarpuz (Yarpus, Narhız* Yalpuz) denir.
 

Nane Çeşitleri

* İngiliz nanesi (Mentha piperita); Temmuz-Ağustos aylarında leylak rengi çiçekler açan 1 metre kadar boyunda, özel kokulu, çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi dört köşeli, kırmızımtırak renkli ve tüylüdür. Yapraklan koyu yeşil renkli ve sivri saplıdır. Meyvesi esmer renkli tohumdur. Yaprakları (Folium Menthae piperitae); tanen, reçineli maddeler, glikoz, ramnoz, acı bir madde ve uçucu bir yağ (Oleum Menthae piperitae) taşır.
 
Yapraklan yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü ve bulantı kesici olarak kullanılır. İshali de keser. Yapraklarıyla Nanesuyu (Aqua Menthae piperitae), Nane şurubu (Siripus piperitae) hazırlanır. Nane esansı (Essence piperisence de menthe, Oleum piperitae); renksiz veya hafif sarımsı, ferahlatıcı, nane kokulu bir sıvıdır. Lezzeti yakıcı, sonradan serinleticidir. Yüksek dozda zehirlidir. Günde 2-10 damla alınırsa; mide ağrılarına, kusma ve bulantılara iyi gelir. Diş ilaçlarının bileşiminde de vardır.
 
* Su nanesi (Mentha aquatica); 30-80 santimetre yüksekliğinde tüylü bir bitkidir. Çiçekleri pembe veya beyazdır. Terkibinde uçucu bir yağ vardır.
 
* Yeşil nane (Mentha viridis, Mentha spicata); özel dokusu olan bir türdür. Terkibinde menthol yoktur. “Spearmint esansı” denilen bir esans çıkarılır. Doğu Karadeniz bölgesinde ve Diyarbakır çevresinde yetişir. Diş macunlarına ve çikletlere koku vermek için kullanılır.
 
Yurdumuzda Uzun yapraklı nane (Mentha longifolia), Yuvarlak yapraklı nane (Mentha rotundifolia) türleri de yetişir.
 

Nane Faydaları

Hazmı kolaylaştırır. Gaz söktürür. Karaciğer yetersizliğini giderir. Safra akışını düzenler. Mide ağrılarını keser. Bağırsak spazmını giderir. Nefes almayı kolaylaştırır. Astım, Grip, Bronşit ve Öksürük ‘te faydalıdır. Sinirleri güçlendirir. Sükunet verir. Heyecanlan ve korkuyu yatıştırır. Kusmaları önler. Migren, Uykusuzluk ve Baş dönmelerinde faydalıdır. El-ayak titremesi, Dil tutukluğu, Felç ve Uykusuzlukta kullanılır. Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir. Anne sütünü artırır. Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar. Sütle şişen memelerin şişini indirir. Soğuk algınlığında faydalıdır. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. İdrar söktürür. Mide Ülseri ve Gastriti olanlar fazla kullanmamalıdır.

Şekercilik, Likörcülük, Lavantacılık ve Eczacılıkta da kullanılır.
 
Maddeler halinde nanenin faydalarını sıralayacak olursak;
 

Nanenin Faydaları

 • Mideyi kuvvetlendirir. Hıçkırığı teskin eder, kusmayı önler. Cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
 • Kaynatılan sütün içine az nane katılırsa süt kesilmez.
 • Mide ağrılarını ve mide bulantılarını geçirir.
 • Karaciğeri çalıştırır, safra ifrazını artırır.
 • Sinirleri kuvvetlendirir, teskin eder.
 • Spazm çözücü
 • Gaz giderici
 • Safra salgılatıcı
 • Serinletici
 • Nane çayı veya yağı sinirlilik, uykusuzluk, kramplar, öksürükler, migren, yetersiz hazım, mide yanması, bulantı, karın ağrısı ve sinirsel nedenlere bağlı baş ağrısı ve kusma gibi değişik problemler için alınabilir. Nane çayı kahve ve çay yerine de alınabilir. Yüksek dozlarda nanenin afrodizyak olduğu söylenir.
 • Yaprakların haricen uygulanması serinletici ve hafif ağrı giderici özelliğe sahiptir.
 • Deri kaşıntısı hallerinde yapraklardan bir merhem veya banyo katkısı da hazırlanabilir.
 • İngiliz uzmanlar, Çin’ de yetişen bir çeşit nanenin kanseri tedavi edebileceğini ispatladı. Nane, kanserli hücreye giden kan akışını durduran bir kimyasal üretiyor. Kanın taşıdığı maddeler olmadan yaşayamayan kanserli hücreler de ölüyor. Tedavinin 3 yıl içinde insanlarda test edilmesi planlanıyor.

 

Nanenin Hazırlanışı ve Kullanışı

“Yaprakları tercihen çiçeklenmeden önce, sıcak, güneşli bir günde toplayın”

 • İki ile üç çay kaşığı yaprağı 1 bardak suda demleyin. Günde 1,5 (Bir buçuk) ile 2 bardak alın, ama peş peşe 8 ile 12 günden fazla olmasın. Bu süreden sonra, tekrar bağlamak için en az bir hafta bekleyin, yoksa kalp problemlerine yol açabilir.
 • Yağ olarak, sıcak çay ile kesme şeker üzerine 3 ile 4 damla olarak alın. Gaz sancıları için, yarım bardak suya 1 ile 2 damla olarak alın.
 • Tentür olarak, yağa ve problemin şiddetine göre, 10 ile 50 damla alın.

Bir önceki yazımız olan Limonun Faydaları başlıklı makalemizde Limon faydaları, Limon içeriği ve Limon nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?