• DOLAR
  $2.383,1100
 • EURO
  $1,9282
 • ALTIN
  $64.596,6800
 • BIST
  $277,3100
Mısırın Faydaları

Mısırın Faydaları

Mısır hakkında bilgi, Mısır bitkisi, Mısır bitkisi faydaları, Mısır bitkisi çiçeği, Mısırın cilde faydaları Vatanı Güney Amerika olan MISIR, 2 metre kadar yüksekliğe erişebilen senelik otsu bir bitkidir. Karadeniz ve Adapazarı başta olmak üzere her yerde yetiştirilir. Mısır’da %5 yağ, %67 karbonhidrat, %11 protein, E ve K vitaminleri, A vitaminin ana maddesi olan karotin, potasyum, […]

Mısır hakkında bilgi, Mısır bitkisi, Mısır bitkisi faydaları, Mısır bitkisi çiçeği, Mısırın cilde faydaları

Vatanı Güney Amerika olan MISIR, 2 metre kadar yüksekliğe erişebilen senelik otsu bir bitkidir. Karadeniz ve Adapazarı başta olmak üzere her yerde yetiştirilir. Mısır’da %5 yağ, %67 karbonhidrat, %11 protein, E ve K vitaminleri, A vitaminin ana maddesi olan karotin, potasyum, kükürt, fosfor, mangan ve bakır bulunur, E vitamini kaynağıdır.

Mısırın nişastasından, unundan ve yağından faydalanılır. Hayvan yemi olarak ta kullanılır. Doymuş yağ asitleri yüzdesinin düşük olması nedeniyle kalp ve damar hastalıkları bulunan kimselere yemek yağı olarak önerilir. Ham yağının tadı hoş olmadı için rafine edildikten sonra kullanılır.

Mısır Nedir

Buğdaygiller familyasından; 180-200 santimetre boyunda, dik ve yüksek gövdeli, geniş yapraklı, bir yıllık bitkidir. Kökü kalın saçaklıdır. Yaprakları şerit gibi, uzun, paralel damarlı, sert ve sivri uçlu, sapsız, kenarları dalgalıdır. İki çeşit çiçeği vardır. Erkek çiçekler gövdenin ucunda salkım başak şeklinde; dişi çiçekler ise yaprakların koltuğunda koçan halindedir. Dişi çiçeklerin stilusları uzundur ve kınlarının tepesinden dışarı doğru sarkarlar. Bunlar mısır püskülü (Stylus maydis, Corn-ear, Epide mais) denilen kısmı meydana getirirler. Meyvesi (Mısır); koçanı üzerinde sıkışık şekilde dizilidir. Rengi açık veya koyu sarı; esmer yahut kırmızımtrak renklidir.

Mısır püskülü‘nün, terkibinde glikoz, maltoz gibi şekerler, sabit yağ, steroller, reçine ve çok miktarda potasyum tuzları vardır. İdrar söktürücü, idrar yollarını temizleyici ve hararet verici olarak kullanılır.

Mısır özü yağı (Oleum maydis); mısır tanelerinden çıkarılır. Terkibinde yağ asitleri, A vitamini, az miktarda steroller ve bol miktarda nişasta vardır. Mısır özü yağı Damar sertliğini önler.

Faydası: Daha ziyade mısır püskülü ve mısır özü yağı kullanılır. Mısır; iyi bir besindir, ancak hazmı biraz güçtür. Guatr olanların yememesi tavsiye edilir.

Mısırın Faydaları

 1. İdrar yollarını temizler.
 2. İdrar tutukluklarını giderir.
 3. Bol idrar söktürür.
 4. Unundan ekmek yapılır. Gayet besleyicidir.
 5. Yağı hafif olup faydalıdır.
 6. Yaprağının yakısı, şişlere iyi gelir.
 7. Kökünden yapılan yakı ciltteki lekeleri giderir.
 8. Kilo vermek isteyenler için mısır püskülü etkili ve zararsız bir diyet besini görevi görür.

Bir önceki yazımız olan Merzancoş Faydaları başlıklı makalemizde Merzancoş, Merzancoş Nedir ve Merzancoş nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?