• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Mide Ağrısı İçin Bitkiler Şifa Olabilir Mi?

Mide Ağrısı İçin Bitkiler Şifa Olabilir Mi?

Günlük yaşantımızın hemen hemen her anında meydana gelebilecek bir rahatsızlıktan söz edeceğiz. Bu rahatsızlığın ismi halk arasında mide ağrısı ya da tıpta reflü – ülser gibi isimler alabilmektedir. Rahatsızlığınızın boyutu ileri seviyelere ulaştığında mide kanamalarına kadar gidebilmektedir. O yüzden, en ufak bir mide ağrısı sorunu yaşadığınızda derhal geçmesi için tedavi alın. Her zaman ilaç bulamayabilirsiniz. […]

Günlük yaşantımızın hemen hemen her anında meydana gelebilecek bir rahatsızlıktan söz edeceğiz. Bu rahatsızlığın ismi halk arasında mide ağrısı ya da tıpta reflü – ülser gibi isimler alabilmektedir. Rahatsızlığınızın boyutu ileri seviyelere ulaştığında mide kanamalarına kadar gidebilmektedir. O yüzden, en ufak bir mide ağrısı sorunu yaşadığınızda derhal geçmesi için tedavi alın. Her zaman ilaç bulamayabilirsiniz. Kullanacağınız ilaçlarınız midenizi iyileştirirken karaciğer ve böbrek hasarlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak ve oldukça doğal çözümlere yönelmek gerekir. Evinizde her zaman bulunabilecek bazı bitkilerle ve yiyeceklerle çok kısa sürede çözüm alacaksınız. Hem zamandan hem de vücudunuza sıfır hasar vererek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

mide ağrısı

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Birçoğumuz bu yaşadığımız sıkıntıda öncelikle eczanelere koşar, oradan tabletler alırız. Hatta bazı formlarında sıvı şeklinde olanları da mevcut. Bunu doktor reçetesiyle alabilmeniz mümkündür. Mide ağrısı, şakaya gelmeyen bir rahatsızlıktır. Herhangi bir ağrı kesici kullanmak bu derde çare olmaz. O yüzden mide ağrısına iyi gelen unsurları inceleyelim:

 • Kesinlikle ilk tercihiniz su olsun. Mide ağrısının bulunması demek, midedeki mide asidinin yiyecekleri kimyasal sindirim işleminden geçirdikten sonra birikebilir. Buna asitli içecekler veya stres gibi nedenler sebep olur. Bu asidi azaltmak için su içerek şiddetin artmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Alkol – sigara ve diğer tütün ürünleri midenin bir numaralı düşmanıdır. Bunlar midenin bulunması gereken pH oranını iyice düşürmektedir. Mide asit seviyesini arttıracağı için kesinlikle önermiyoruz!
 • Mümkün oldukça stresten uzak durmalısınız. Evet, bu dediğimiz belki de yapabileceğiniz en zor şeylerden biri fakat mecbursunuz. Mideniz, stres anında hazımsızlık başlatır. İlerleyen noktalarda ağrı ve kanamalara neden olabilmektedir.

mide ağrısına iyi gelen

Mide Ağrısına Bitkisel Çözümler

Mide spazmına kadar gidebilecek mide ağrısı durumuna önceliğiniz doğal yöntemler olmalıdır. Mide ağrısına bitkisel çözümler bulmak, sizin yararınıza olacaktır. Diğer organlara zarar vermeden sadece mide odaklı bir tedavi istiyorsanız neler yapabileceğinize göz atalım:

 • Her yerde bulabileceğiniz zencefil tüketebilirsiniz. Tabi ki dozunu aşmadan. İsterseniz zencefili normal tüketebilirsiniz isterseniz ise suyunu kaynatıp içebilirsiniz. Bu mide duvarını rahatlatacak ve hazımsızlığınızı giderecektir.
 • Doğal ağrı kesiciye mi ihtiyacınız var? En iyisi bir avuç nane tüketin. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.
 • Kendisi bir asit olan limonu, suyunu sıkarak karbonatla karıştırıp üstüne su döktüğünüzde mide rahatlatıcı bir etki yapmaktadır.
 • Midedeki fazla asidin yok olmasını istiyorsanız bolca civanperçemi tüketin. Bu sayede fazla olarak bulunan asidi optimum düzeye çekeceksiniz.
 • Midede strese bağlı oluşması beklenen fazla gazı karanfil ile alabilirsiniz. Ayrıca karanfil, ağız kokusu ve ağız içi bakterilerine karşı bir numaralı önlemdir.
 • Mide ağrısı tedavi edilmezse iltihaplanmaya kadar gidebilir. Bunun önüne geçmek için meyan kökü tüketebilir veya su ile kaynatıp tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hardal Faydaları başlıklı makalemizde hardal faydaları, hardal nasıl kullanılır ve hardal neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?