• DOLAR
  $2.536,4500
 • EURO
  $0,9062
 • ALTIN
  $36.330,5700
 • BIST
  $180,7800
Meşenin Faydaları

Meşenin Faydaları

Meşe ağacı faydaları, Meşe ağacı meyvesi, Meşe palamudu, Meşe nedir gibi çok merak ettiğiniz ve bugün memleketimizde sıkça rastlanılan meşeyi inceleyeceğiz. Bugün memleketimizde 30 kadar meşe türü bilinmektedir. Gerek tip ve gerekse sanayide kullanılan meşe türlerinden en önemlileri Türk meşesi, Mazı meşesi, Palamut meşesi, Saplı meşe, Hatay meşesi, Sapsız meşe, Kermes meşesi, Pırnal meşesi ve […]

Meşe ağacı faydaları, Meşe ağacı meyvesi, Meşe palamudu, Meşe nedir gibi çok merak ettiğiniz ve bugün memleketimizde sıkça rastlanılan meşeyi inceleyeceğiz.

Bugün memleketimizde 30 kadar meşe türü bilinmektedir. Gerek tip ve gerekse sanayide kullanılan meşe türlerinden en önemlileri Türk meşesi, Mazı meşesi, Palamut meşesi, Saplı meşe, Hatay meşesi, Sapsız meşe, Kermes meşesi, Pırnal meşesi ve Scfrwarz meşesi’dir.
 
Taşıdıkları Tanen’den dolayı meşe türleri tedavi ve sanayide kullanılmakta bazı türlerinin kabuğundan mantar ve bazılarından da kırmızı boya elde edilmektedir.
 

Kermes meşesi (Ouercus eoccifera)

 
Boyu 3 metreye kadar yükselen, çalı tipinde ağaçtır. Ege ve Akdeniz’de bol bulunur. Kök ve gövde kabuklarında %15-25 kadar tanen vardır. Dericilikte sepileyici madde olarak kullanılmaktadır.
 

Mazı meşesi (Ouercus infectoria)

 
Boyu en çok 2 metreyi bulan çalı görünümünde ve kışın yapraklarını dökmeyen ağaçtır. Türkiye ’nin bütün ormanlarında bol miktarda vardır. Meyvesi plan Mazı’lar azami büyüklüklerini aldıkları zaman toplanır ve kurutulur. Meyve 2 cm. çapında küremsi şekilde, genellikle kısa saplı çıplak ve üzeri muntazam olmayan pürüzlüdür. Birleşiminde % 60-70 tanen, % 3 gallik asit, nişasta ve şeker bulunmaktadır. Tanen elde edilmesinde kullanılan ilkel maddedir. Kumaş boyacılığı için önemli yer işgal etmektedir. Dericilikte kullanılmak ekonomik değildir.
 
Palamut türü meşenin faydaları saymakla bitmez. Palamut meşesi (Ouercus macrolepisi)Gövdesinin çapı 1 metre kadar ve genç dallar keçe gibi boz tüylü bir bitkidir. Gövde 2 metre boy yaptıktan sonra dallanmaya başlar. 515 metre kadar boylanır. Kullanılan kısmı tamamen olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulmuş meyvesidir. Meyve Pelit ve Kadeh olarak iki kısımdan oluşur. Ege ve Marmara bölgesinde çok bulunur. Meyvenin genel görünümü pelit kadehin içine oturmuş vaziyette 24 cm. uzunlukta silindir biçiminde ve açık kestane  rengindedir. Kadeh ise 36 cm. çapında dış yüzü üçgen şeklinde ve ipek tüylerle kaplı tırnaklar ile sarılıdır.
 
Pelit % 10, kadeh % 35, tırnaklar % 45 kadar tanen taşırlar. Pelit kavrularak toz edilip kabız ilaç olarak, kadeh ve tırnak deri ve boya sanayisinde ve gerekse tanenli hülansaları hazırlanmasında kullanılan mühim bir ilkel maddedir.
 
Çok faydalı olan dünya palamut ihtiyacının % 70′ini Türkiye temin etmektedir.
Hatay meşesi faydaları, Eyre olarakta bilinen Hatay meşesi 30-35 metreye kadar yükselebilen ağaçlardır. Palamut ihtiyacının mühim kısmını karşılamaktadır.
 
Mantar meşesi (Ouercus suber) Türkiye’de yetiştirilmesi cihetine gidilmemiştir. Akdeniz bölgesi yetiştirilmesine çok müsaittir. Avrupa’nın mantar ihtiyacını aynı enlemde bulunan ispanya karşılamaktadır. Mantar şişe tıpası tecrit ve izolasyon maddesi olarak kullanılır.
 
Palamut meşesinin meyveleri dövülüp toz edilir.
 

Meşenin Faydaları

 

İDRAR TUTUKLUĞUNU ve BEL GEVŞEKLİĞİNİ GİDERİR.

Bir önceki yazımız olan Abdüsselam Otu Faydaları başlıklı makalemizde Abdusselam otu, Baş Ağrısı ve Mafsal Ağrıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?