• DOLAR
  $2.483,7200
 • EURO
  $0,8893
 • ALTIN
  $35.997,0300
 • BIST
  $174,3000
Mantar Faydaları

Mantar Faydaları

Mantar isimleri, Zehirli mantarlar, Zehirsiz mantarlar, Bazitli mantarlar, Mantar isimleri, Mantarın faydaları, Mantar… Vatanı kesin olarak bilinmeyen Mantar 25-30 cm. arasında değişen yüksekliklerdeki bitkilerdir. Mantar Fransızların ve Hollandalıları dört asırdan beri tanıdığı ve yetiştirdiği bir sebze çeşididir. Mantarın kültüre alınmış zararsız tohumları bahçe ve kapalı yerlerde kasalar içine ekilerek yetiştirilir. Rutubetli yerlerde kendiliğinden yetişir.   […]

Mantar isimleri, Zehirli mantarlar, Zehirsiz mantarlar, Bazitli mantarlar, Mantar isimleri, Mantarın faydaları, Mantar…

Vatanı kesin olarak bilinmeyen Mantar 25-30 cm. arasında değişen yüksekliklerdeki bitkilerdir.
Mantar Fransızların ve Hollandalıları dört asırdan beri tanıdığı ve yetiştirdiği bir sebze çeşididir.
Mantarın kültüre alınmış zararsız tohumları bahçe ve kapalı yerlerde kasalar içine ekilerek yetiştirilir. Rutubetli yerlerde kendiliğinden yetişir.
 

Mantar Nedir?

Boy, biçim ve bölge bakımından büyük değişiklikler gösteren, yüz bin kadar çeşidi bulunan bir çeşit bitkidir. Karada ve tatlı sularda yaşarlar.
 
Mantarların içinde tıbbi etkileri olanlar, gıda olarak kullanılanlar, zehirlemelere sebep olanlar, hayvanlarda ve bitkilerde hastalık yapanlar, antibiyotik madde oluşturanlar ve kimya sanayinde kullanılanlar vardır.
 
Bazı Mantar Resimleri

Yenen mantarların çoğu Bazitli mantarlar (Fütr-ü kaid-il-büzûr, Basidi-omycetes)dır. Bunların 500 kadar cinsi ve 13500 kadar türü vardır. Sporları şişkin bir hif (mantar ipliği) ucunda 4 tane olarak meydana gelir. Makbul olan türü Şemsiye mantarı (Macrotepiota procera)dır. Büyük ve göz alıcı bir şekildedir. Şapkası, başlangıçta yuvarlak veya yumurta biçimindedir. Sonradan çan, şemsiye veya tabak şekline döner. Rengi beyazımtırak gri ile esmerimtırak gri arasında değişir. Çapı 25-30 santimetre kadardır. Eti yumuşak ve süt gibi beyazdır. Lezzeti hoştur.
 

* Yer mantarı (Cantharellus cibarus) da yenir. Huni biçimindedir. Şapkasının eti sarımtırak beyaz ve sarı kenarlıdır. Kokusu kayısıyı hatırlatır. Lezzeti ise karabiberi andırır. Hazmı güçtür.

 
Türkiye’de yetiştirilen ktilttir türleri Mantel II, Hauser AI ve Somycel 53 olanlarıdır.
Tabiatta bulunan ve yenilebilen mantarlar Koyun mantarı, Çayır mantarı ve Orman mantarları’dır.
 
Mantarların besi değerini A,Bı,B2,B6 vitaminleri, % 4 karbonhidrat ve % 3 azotlu maddeler oluşturur. Karbonhidratlar Mannit ve Trehaloz şeklindedir. 100 gr. mantarda 130 mg. fosfor, 25 mg. kalsiyum ve 1 mg. demir bulunmaktadır.
 

Mantar Faydası

 • Etin yerini tutar.
 • Protein değeri etten fazladır.
 • Yorgunluğu giderir.
 • Düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir.
 • Kansızlığı giderir.
 • Vücudun gelişmesine yardımcı olur.
 • Romatizma ve Üremi olanlar yememelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Zerdeçal Faydaları başlıklı makalemizde Zerdeçal Faydaları Ve Zararları, Zerdeçal nasıl tüketilir ve Zerdeçal nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?