• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Leblebinin Faydaları

Leblebinin Faydaları

Varlığı 7000 yıl öncesinden geldiği bilinen leblebi, nohudun farklı işlemlerden geçirilerek üretilmiş halidir. Fırınlanıp dinlendirildikten sonra son halini alan leblebi ister sade sarı leblebi olarak ister soslanmış olarak tüketilir. Hemen hemen hepimizin evinde en sık rastlanılan kuruyemiş türü olan leblebi lif ve mineraller bakımından oldukça zengindir. İçerikleri bakımından leblebinin faydaları da oldukça kapsamlıdır. Kalsiyum, magnezyum, […]

Varlığı 7000 yıl öncesinden geldiği bilinen leblebi, nohudun farklı işlemlerden geçirilerek üretilmiş halidir. Fırınlanıp dinlendirildikten sonra son halini alan leblebi ister sade sarı leblebi olarak ister soslanmış olarak tüketilir. Hemen hemen hepimizin evinde en sık rastlanılan kuruyemiş türü olan leblebi lif ve mineraller bakımından oldukça zengindir. İçerikleri bakımından leblebinin faydaları da oldukça kapsamlıdır.

Kalsiyum, magnezyum, fosfat, çinko gibi mineraller ve K vitamini gibi vitaminler bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bunların yanı sıra nohuttan elde edilmesi sayesinde çok iyi bir protein kaynağı da denilebilir.

Sarı Leblebi Faydaları

 • Kilo verme sürecinde yardımcı olur. Sarı leblebi hem düşük kalorisi hem de yüksek lif içeriği ile diyet yapanlara tokluk hissi vererek bu süreçte destek sağlar.
 • Kolesterol seviyesini dengeler. Bu sayede kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıklarından korunmada yardımcı olur.
 • Çok iyi bir protein kaynağıdır. Bu sayede içerisinde bulunan ve proteinlerin yapı taşları olan aminoasitler sinir sistemi üzerinde doğal bir antidepresan etkisi yapar. Depresyona ve uyku düzenine olumlu etkileri vardır.
 • İçerisinde bulunan demir sayesinde kansızlığa karşı koruyucu bir görev görür. Aynı zamanda hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemini de güçlü tutar. Özellikle içerisinde demir bulunan ve çok değerli bir besin olan kuru üzüm ile birlikte tüketildiğinde tam bir kansızlığa karşı koruyucu bariyer olur.
 • Kalsiyum barındıran leblebinin en önemli özelliği ise kas ve kemik sağlığını en iyi şekilde koruması ve güçlendirmesidir.

Sarı Leblebinin Zararları

Sarı Leblebi Kalorisi Ne Kadardır?

Kilo verme sürecinde kişiler tarafından sıkça tercih edilen sarı leblebinin kalorisi diyet yapan için oldukça makuldür. Bir avuç sarı leblebinin 70 kalori olduğu uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Ve buna ek olarak bir dilim ekmekle eş değer olduğu bildirilmiştir.

Leblebi Faydaları Diyetisyen Önerileri

Diyetisyenler tarafından hazırlanan bazı programlarda leblebi sıkça karşımıza çıkmaktadır. Günde yarım çay bardağı kadar leblebinin tüketilmesi hem mide hem de bağırsaklar açısından faydalı olduğu gibi lif oranı yüksek olduğu için tok tutma etkisine de sahiptir.

Sarı Leblebinin Mideye Faydaları

Leblebinin mideye de faydaları bulunmaktadır. Gastrit ve reflü için günde bir avuç tüketilmesi önerilmektedir. Sarı leblebi ve tozunun midede ki gaz için birebir olduğu uzmanlarca kanıtlanmış bulunmaktadır. Tüketildiği takdirde sarı leblebinin mideyi rahatlatacağı belirtilmiştir.

Leblebi Faydaları

Beyaz Leblebinin Faydaları

 • Beyaz leblebi çok iyi bir antioksidandır.
 • İçerdiği yüksek lif ve zengin proteinlerle tokluk hissini artırarak kilo verme sürecine yardımda bulunur.
 • Yüksek lif içeriği sayesiyle bağırsaklar için oldukça faydalı olan beyaz leblebi bağırsakları tembellikten kurtarır ve hızlı çalışmalarına olanak sağlar.

Sarı Leblebinin Zararları

Yüksek besin değerleri bakımından oldukça faydalı olan sarı leblebi içerisinde barındırdığı lif oranı sayesinde sindirime de fayda sağlar. Fakat her besinde olduğu gibi leblebi de fazla miktarlar da tüketildiğinde sindirim sistemi için zararlı etkilere yol açabilir.

Leblebi Kabız Yapar Mı?

Fazla miktarlarda tüketilen leblebinin lif oranı da fazla geleceği için kabızlık sorununa yol açabilir. Bunun yanında hassas bünyeler de fazla oranda tüketildiği zaman gaz sıkıntısına da yol açabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kabak Çekirdeğinin Faydaları başlıklı makalemizde Çiğ kabak çekirdeği, Kabak Çekirdeği Faydaları ve Kabak Çekirdeği Kabuklarının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?