• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

İnsanların doğası gereği vücutları kıllarla örtülüdür. Bu kılların asıl amacı vücut sıcaklığını dengelemek ve soğuktan korumaktır. Yaşanan bazı durumlar ise kılların ne derece sorun çıkartabildiğini gözler önüne sermiştir. İşte onlardan birisi de kıl dönmesidir. Kıl dönmesi tedavi edilemezse ameliyat edilecek konuma kadar gidilebilmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek bu hastalık, daha çok bel ve bel […]

İnsanların doğası gereği vücutları kıllarla örtülüdür. Bu kılların asıl amacı vücut sıcaklığını dengelemek ve soğuktan korumaktır. Yaşanan bazı durumlar ise kılların ne derece sorun çıkartabildiğini gözler önüne sermiştir. İşte onlardan birisi de kıl dönmesidir. Kıl dönmesi tedavi edilemezse ameliyat edilecek konuma kadar gidilebilmektedir. Vücudun herhangi bir yerinde oluşabilecek bu hastalık, daha çok bel ve bel altı bölgelerinde kendini hissettirir. Kıl dönmesi doğal tedavi yöntemleri kullanılarak belirli bir hissede etkisini yitirebilir. Kullanılacak her yöntemi öncelikle doktorunuza danışılmalıdır. Doktorunuzun belirlediği bitkisel yöntemleri tedavinize gönül rahatlığıyla dahil edebilirsiniz.

kıl dönmesi tedavi

Dönmüş Kıl Nasıl Çıkarılır? Kıl Dönmesi Çıkartma İşlemi

Tek başınıza bunu yapmanız neredeyse imkansızdır. Kıl kökleri sinir uçlarıyla bağlantılı olduğu için sinir uçlarından iletilen her hareket ağrıya neden olabilmektedir. Bu bağlamda dönmüş kıl sorunu yaşayan insanlar rahat oturamaz ve hareket edemezler. Dönmüş kıl çıkartma tamamen uzmanların yapması gereken bir hamledir. Herhangi bir dönme sonucu kılı çıkartırken aynı zamanda kıl kökü içerisinde bulunan kan damarlarına zarar verebilirsiniz. En çok rastlanan kıl dönmesi türü, kuyruk sokumunda meydana gelmektedir. Kıl sıklığı ve kılların o bölgelerde havasız kalması nedeniyle oluşabilir. Kuyruk sokumunda şişlik, otururken bıçak saplanması ve kanamalı ataklar kıl dönmesi belirtisidir. Dikkat edilmelidir.

İltihaplı Kıl Batması Sorunu ve Çözüm Önerileri

Kıl dönmesi türleri iltihaplı ve iltihapsız olarak iki kısma ayrılır. İltihaplı olmayanlar fazla acı hissi yaşatmaz. İltihaplı kıl batması ise kanamalara kadar gidebilmektedir. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda kıl dökücü kremler kullanılmasında fayda vardır. Buz tedavisi ise yangıyı bir müddet durdurmaya yararlıdır. Mümkün olduğunca oturaklı bir hayat sürmeyiniz. Hareketli yaşama dikkat edin. Bol bol soğuk su vurun ve gözeneklerin açılmasını takip edin. Kuyruk sokumunda iltihap ve kanama buna bağlı olarak anüs çevresinde kötü kokular oluşması da çözüm önerileri uygulanırsa yaşanmamaktadır. Yeteri kadar aktiviteye önem verin. Oturacağınız zeminin sert olmasına özen gösterin. Dikkat edilmez ise önceden iltihapsız başlangıç yapan ardından lezyonların enfeksiyon kapmasına bağlı olarak iltihaplı hâle gelebilir. Haftada en az dört gün sabunlu bir şekilde duş almaya çalışın.

 

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?