• DOLAR
  $3.547,1600
 • EURO
  $1,1131
 • ALTIN
  $57.149,9900
 • BIST
  $176,6000
Kavun Faydaları

Kavun Faydaları

Yaz aylarının en sevilen bitkilerinden olan Kavunun faydaları da tadı kadar iyidir. Vatanı tropik Asya ve Afrika olan Kavun sürünücü yıllık otsu bitkilerdendir. Çök eski devirlerde de bilinen kültür bitkilerindendir. İklimi ılıman olan her yerde yetişir. Kumlu toprakları sever. Kavun Çeşitleri Memleketimizde yetiştirilen kavun çeşitleri dünyaca ünlü ve aranan çeşitlerdir. Bunlar Van kavunu (Kanta-lup), Çitili, Topatan, Mollaköy, Pamukova, Sındırgı, […]

Yaz aylarının en sevilen bitkilerinden olan Kavunun faydaları da tadı kadar iyidir. Vatanı tropik Asya ve Afrika olan Kavun sürünücü yıllık otsu bitkilerdendir. Çök eski devirlerde de bilinen kültür bitkilerindendir. İklimi ılıman olan her yerde yetişir. Kumlu toprakları sever.

Kavun Çeşitleri

Memleketimizde yetiştirilen kavun çeşitleri dünyaca ünlü ve aranan çeşitlerdir. Bunlar Van kavunu (Kanta-lup), Çitili, Topatan, Mollaköy, Pamukova, Sındırgı, Hasanbey, Altınbaş kavunlarıdır.
Van kavunu‘na Kantalup kavunu da denir. Anayurdu Diyarbakır ve Van olan bu kavun dünyaca ünlü ve aranan bir kavun çeşidimizdir, Diyarbakır’da yetiştirilen 8-12 kilo ağırlıkta olanlarına Cep kavunu, Ege ve Soma’da yetiştirilen 1-4 kilo ağırlıkta olanlarına Kokulu kavun denir. Bunların kabukları ince çentikli, on muntazam dilim halindedir. Etinin rengi turuncu, lezzeti tatlı, kokusu çok keskindir.

Çitili kavunlarının meyve şekilleri yuvarlak ve yuvarlak ovaldir. Önceleri İstanbul Büyükçekmece’de yetiştirilen bu cins halen Malatya’da da yetiştirilmektedir. Kabuk rengi koyu kurşuni veya koyu sari olup üstü çitilidir. Yetiştiği yörede Karaoğlan veya Germeli kavunu da derler. Ağırlığı 2-4 kilo kadardır. Etini rengi bazı çeşitlerinde açık yeşil ve bazılarında turuncudur.

 • Topatan kavunu‘na San kavun veya İstanbul kavunu da denilmektedir. Eskiden Silivri ve civarında yetiştirilen bu cins halen İzmir ve Mersin’de turfanda olarak yetiştirilmektedir. Uzun oval, rengi parlak veya sarı renktedir. Etinin rengi beyaz, ananas kokuludur. Ortalama ağırlığı 2-3 kilo kadarı gelir.
 • Mollaköy kavunu‘nun şekli topatan kavununa benzer, tadı, kokusu gayet güzeldir, Elazığ civarında yetiştirilir. Kabuğu sarımtırak kurşini, etinin rengi filizi yeşil veya turuncudur.
 • Pamukova kavunu‘na Akkavun veya Baldamlası da denir. Sakarya’nın Pamukova kazasında yetişir. Kabuk sari yeşil çitili etinin rengi filizi yeşil veya açık turuncudur. Ağırlığı 1-2 kilo kadardır.
 • Hasanbey kavunu‘nun kabuk rengi siyaha yakın koyu yeşil üzeri buruşuk, etinin rengi kabuğa yakın olan kısımları yeşil iç tarafları turuncudur. Dünyanın en iyi kavunu olarak bilinmektedir. Lezzeti çok tatlı ve suludur. 3-5 kilo ağırlıklarda olan Hasanbey kavununun sap tarafı hafif sivri ve dip tarafı basıktır.
 • Altınbaş kavunu en son yetişen cins olup, en çok yetiştirilen çeşitlerdendir. Kabuklar kalın etinin rengi beyaz ve hafif turuncu, lezzeti çok tatlı, kokusu yoktur. iyi korunursa yaz başına kadar saklanabilir.
  Besi değerini A.B1,B2,C vitaminleri ve % 6-10 karbonhidrat oluşturmaktadır.

Kg/Cal 300-800 arasında değişir.

Kavunun Faydaları;
Dalak ve karaciğer faaliyetlerini artırır.
Bağırsakları yumuşatır.
Erkeklerde meninin bollaşmasını sağlar. Erkek cinselliğinde oldukça faydalı bir besindir.

Bir önceki yazımız olan Ayva Faydaları başlıklı makalemizde Ayvanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?