• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Kasık Biti Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Kasık Biti Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Kasık biti genellikle yetişkinlerde görülmektedir. Genital bölgedeki kıllara tutunan ve insan kanı ile beslenen bir parazittir. Temizlik kurallarına uymamak ve çok eşli olmak kasık biti riskini arttırıyor. Kasık biti genital bölgedeki kıllara tutunarak yaşar, yumurtalarını kıllara yakın bölgede cildin üstüne koyar. Bu yumurtalara sirke denir. Sirkeler 7-10 gün içerisinde olgunluğa erişirler. Genital bölgede şiddetli kaşıntılara […]

Kasık biti genellikle yetişkinlerde görülmektedir. Genital bölgedeki kıllara tutunan ve insan kanı ile beslenen bir parazittir. Temizlik kurallarına uymamak ve çok eşli olmak kasık biti riskini arttırıyor. Kasık biti genital bölgedeki kıllara tutunarak yaşar, yumurtalarını kıllara yakın bölgede cildin üstüne koyar. Bu yumurtalara sirke denir. Sirkeler 7-10 gün içerisinde olgunluğa erişirler. Genital bölgede şiddetli kaşıntılara neden olur.

Kasık Biti Nasıl Bulaşır?

Kasık biti sirkeleri

Bu bit yakın temas ile bulaşır. Özellikle de cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Bu nedenle parazit türü sorunu yaşayan kişi ile cinsel ilişkiden kesinlikle kaçınmalısınız. Bu parazit türü kişinin havlu, çarşaf gibi eşyalarını kullanarak da bulaşabiliyor. Bu bitle ilgili sorununuz varsa düzenli ve özenli olarak temizlik yapmanız gerekir. Çarşaflarınızı, giysilerinizi ve havlularınızı sık sık yüksek sıcaklıkta yıkayın. Odanızı sık sık temizleyin, banyoyu çamaşır suyu ile temizleyin. Genital bölgenizde sirkeye rastlarsanız cımbız ile alın. Düşük ateş, genital bölgede kaşıntılar ve çok ufak mavi noktalar, enerji eksikliği bu bitin varlığının belirtileri olabilir. Kasık biti için hangi doktora gidilmeli? Eğer evde yaptığınız çözümler ile kasık hitinden kurtulamıyorsanız cinsel cildiyeye gitmenizde fayda olacaktır. Kaşıntılar nedeniyle cildinizde yaralar açılabilir.

Kasık Biti Doğal Tedavi

Bu parazit sadece genital bölgede değil, kaş, sakal, kirpik, koltukaltı gibi bölgelerde de görülebilir. Genital bölge bitinden kurtulmak için öncelikle kişisel temizliğinize özen göstermeniz gerekmektedir. Vücut kıllarından kurtulun. Çamaşırlarınızı 60 derece sıcaklıkta yıkayın. Eczaneye sorarak reçetesiz kullanılan kasık biti ilacı alabilirsiniz.  Eczaneye sormadan bilmediğiniz ilaçları kullanmayın. Özellikle hamileyseniz veya emziriyorsanız dikkatli olun. Parazit türü özellikle kaşıntı sebebiyle dayanılmaz olabiliyor. Kwellada eczaneden reçetesiz alabileceğiniz bu tür bit türünü önleyici ürünlerden biridir. Halk arasında da bit şampuanı olarak bilinmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilir. Bitleri ve sirkeleri öldürücü etkisi bulunmaktadır. İlk kullanımdan etkisini göstermektedir. Ama eğer yine bit sorununuz devam ediyorsa 1 hafta aradan sonra ikinci uygulamayı yapabilirsiniz. Cildinizde kaşınmalardan dolayı yaralar açıldıysa doktorunuza danışmadan kullanmayın. Saçta, genital bölgede olan bitler zamanı kullanılabilir. Bit sorunu yaşadığınız bölgeyi önce yıkayıp temizleyin, nem cildinize uygulayın, 10 dakika bekleyip sıcak suyla durulayın. Yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuza bildirin.

Bir önceki yazımız olan İlişkide Ten Uyumu Nedir? başlıklı makalemizde ten uyumu ve Ten Uyumu Olan Burçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?