• DOLAR
  $2.375,1900
 • EURO
  $1,9488
 • ALTIN
  $64.399,2700
 • BIST
  $280,1500
Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel maddelerden biridir. Bilinenin aksine karbonhidrat zararlı ve sadece kilo aldıran bir madde değildir. Tam tersi sağlıklı karbonhidrat alımı sağlık için oldukça önemlidir. İnsan vücudu için karbonhidrat faydaları saymakla bitmiyor. Karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi oluşturmaktadır. Yetersiz karbonhidrat alındığında vücut enerji için protein harcamaya başlar ve bu da kaslarımızın zayıflamasına neden […]

Karbonhidrat vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel maddelerden biridir. Bilinenin aksine karbonhidrat zararlı ve sadece kilo aldıran bir madde değildir. Tam tersi sağlıklı karbonhidrat alımı sağlık için oldukça önemlidir. İnsan vücudu için karbonhidrat faydaları saymakla bitmiyor. Karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi oluşturmaktadır. Yetersiz karbonhidrat alındığında vücut enerji için protein harcamaya başlar ve bu da kaslarımızın zayıflamasına neden olur. Karbonhidrat kanın asit- baz dengesini korur. Doku ve hücre yenilenmesi için de vücudumuzun karbonhidrata ihtiyacı vardır. Karbonhidratın bir türü de liflerdir. Yeterli lif tüketimi bağırsak sağlığı için önemlidir ve kabızlığı önler.

Karbonhidrat İçeren Besinler

karbonhidrat

Vücut ve beyin sağlığı için karbonhidrat her gün tüketmemiz gerekmektedir. Günlük hayatımızda harcadığımız enerjinin 60% `nı karbonhidrattan almaktayız. Bu nedenle sağlıklı ve zinde olmak için karbonhidrat ihtiyacımız vardır. Bilinçli karbonhidrat tüketimi sağlıksız kilo alımına neden olmaz. İşlenmiş karbonhidratlar yerine iyi karbonhidrat tüketerek hem kilonuzu kontrol edebilir, hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. Zararlı karbonhidrat içeren besinler işlenmiş karbonhidrat içeren yiyeceklerdir. Tatlılar, şeker, reçel, pudingler, çikolata tarzı yiyecekler zararlı karbonhidrat içermektedir. Zararlı, işlenmiş karbonhidrat tüketimi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı ise mercimek, patates, nohut, elma, portakal, çilek, pancar ile karşılanmalıdır. Çavdar, bulgur, yulaf ezmesi, karabuğday, esmer pirinç gibi tahıllar da sağlıklı karbonhidrat içermektedir. Bu besinler aynı zamanda birçok vitamin ve mineraller de içermektedir.

İşlenmiş Ve İyi Karbonhidratlar

Karbonhidratın insan vücuduna gerekli olduğunu ama bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini belirttik. Karbonhidratları iyi ve kötü karbonhidratlar olarak kategoriye ayırabiliriz. İyi karbonhidratlar bazı meyvelerde (elma, üzüm, çilek, armut), sebzelerde (bezelye, havuç, kabak, mısır), kuruyemişlerde doğal olarak bulunmaktadır. Kötü karbonhidratlar işlenmiş karbonhidrat olarak bilinmektedir. Toz şeker, hamur yemekleri, tatlılar işlenmiş karbonhidrat içerdiği için zararlıdır. İyi karbonhidrat enerji verir, vücut sağlığı için önemlidir. Çünkü iyi karbonhidrat vücutta sağlıklı bir şekilde glikoza dönüşür ve şeker ihtiyacımızı da karşılar, kan şekerimizi dengede tutar. İşlenmiş karbonhidrat içeren yiyecekler ise sağlıksız kilo alımı, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları gibi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?