• DOLAR
  $1.896,2700
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.491,5600
 • BIST
  $118,3400
Kabakulak Belirtileri Ve Tedavisi

Kabakulak Belirtileri Ve Tedavisi

Kabakulak tedavisi, Kabakulak bulaşıcı mı? Kabakulak olunca ne yapılmalı? Kabakulak ilk belirtileri, Kabakulak nasıl bulaşır bunların cevabını öğrenmek için yazının devamını okuyun.   Kabakulak; daha ziyade, çocuklarda görülen mikroplu ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın ağzından çıkan tükürük damlacıklarıyla bulaşır. Tıp dilinde, “Parotitis Epidemica” denilen bu hastalık; genellikle kulak altında bulunan tükürük  bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya […]

Kabakulak tedavisi, Kabakulak bulaşıcı mı? Kabakulak olunca ne yapılmalı? Kabakulak ilk belirtileri, Kabakulak nasıl bulaşır bunların cevabını öğrenmek için yazının devamını okuyun.

 
Kabakulak; daha ziyade, çocuklarda görülen mikroplu ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın ağzından çıkan tükürük damlacıklarıyla bulaşır. Tıp dilinde, “Parotitis Epidemica” denilen bu hastalık; genellikle kulak altında bulunan tükürük  bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.
 
Kuluçka devresi, 18 gündür.
 

Kabakulak Hastalığının Belirtileri 

Hastanın ateşi; birden bire yükselir, genel bir halsizlik görünür. çok defa, kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur. Yanak ve kulağın altı kabarır, kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar. Ağızda kuruluk, dilde pas vardır. İştah da azalmıştır. Bu durum, birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki şişlik yavaş yavaş kaybolmaya ve hasta iyileşmeye başlar.
 
Hastalığın kendisi çok tehlikeli bir hastalık olmadığı halde; başka hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında; Pankreas, gözyaşı keseleri, böbrek üstü bezleri, erkeklerde husyelerin ve kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir.
 
İşe, hastayı ayrı bir odaya yatırmakla başlanır. Sağlıklı kimselerle görüşmesi, konuşması önlenir. Sulu yiyecekler verilir, kabız olmaması sağlanır. Ayrıca, aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
 
Reçete 1: Malzeme: Hind yağı (Huile de recine)
 
Uygulanışı: Her sabah aç karnına, 1 çorba kaşığı Hind yağı içilir. Bu, hastanın kabız olmasını önler.
 
Reçete 2: Malzeme: Ballı Baba Tohumu (Lamium), Su.
 
Hazırlanışı: 4 bardan suya; 5 çorba kaşığı dövülmüş ballı baba tohumu konur. Lapa haline gelinceye kadar kaynatılır. Ilıdıktan sonra, temiz bir tülbentin içine doldurulup, şişen yere konur.
 
Reçete 3: Malzeme: Keten Tohumu, Su.
 
Hazırlanışı: 4 bardak suya; 4 çorba kaşığı dövülmüş keten tohumu konur. Lapa haline gelinceye kadar kaynatılır. Ilıdıktan sonra temiz tülbente doldurulup, şişen yerin üstüne konur.
 
Reçete 4: Malzeme: Parlakotu yağı, Zeytinyağı
 
Hazırlanışı: 1 kahve fincanı zeytinyağına; 1 tutam parlakotu yaprağı konup iyice ezilir. Sonra şişen yerlere sürülür.
 
Reçete 5: Malzeme: Mayalanmış hamur, Kına
 
Hazırlanışı: Küçük bir parça mayalanmış hamura; 1 tatlı kaşığı kına konulur. İyice yoğurulduktan sonra şişen yerin üzerine konulur.
 
**AYRICA
 

 • Şişen bölge, sirke ile yavaş yavaş ovulur.
 • Şişen bölgeye, zeytinyağına batırılmış gaz beziyle kompres yapılır.
 • Bir parça mavi kağıdın üzerine bal sürülüp, boğaza sarılır.
vevobahis
elexbet
grandbetting

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusu Geçirme başlıklı makalemizde Ağız Kokusu Geçirme Yolları, Ağız Kokusu Giderici ve Ağız Kokusu Sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?