• DOLAR
  $1.309,3300
 • EURO
  $0,2743
 • ALTIN
  $32.572,0000
 • BIST
  $140,6200
Isparta Gülü Faydaları

Isparta Gülü Faydaları

Isparta gülü resmi, Isparta gülü özellikleri, Isparta gülü nerede yetişir, Isparta gülü tarihçesi, Isparta gülü… Vatanın neresi olduğu kesin olarak bilinmeyen Isparta Gülü Mayıs ve Haziran aylarında pembe renkli katmerli çiçekler açan 80-100 cm boyunda dikenli bir bitkidir. Memleketimizde Isparta ve çevresinde yetiştirilir. Pembe Yağ Gülü ve Sakız Gülü olarak ta bilinmektedir. Çiçeklerinden elde edilen Gül […]

Isparta gülü resmi, Isparta gülü özellikleri, Isparta gülü nerede yetişir, Isparta gülü tarihçesi, Isparta gülü…

Vatanın neresi olduğu kesin olarak bilinmeyen Isparta Gülü Mayıs ve Haziran aylarında pembe renkli katmerli çiçekler açan 80-100 cm boyunda dikenli bir bitkidir. Memleketimizde Isparta ve çevresinde yetiştirilir. Pembe Yağ Gülü ve Sakız Gülü olarak ta bilinmektedir. Çiçeklerinden elde edilen Gül Yağı ve Gül Suyundan faydalanılır. Çiçeklerin su ile maseresyonundan sonra yapılan distilasyonundan elde edilen sıvının üst kısmında toplanan yağ kıvamındaki madde, Gül Yağı ve altta toplanan su kıvamındaki madde Gül Yağı olarak bilinir. 4000 kilo gül yaprağından 1 kilo gül yağı elde edilmektedir.

Isparta Gülü Resimleri

Gül yağı parfüm ve tekstil sanayinde, gül suyu ise eczacılıkta ve besi sanayinde tat değiştirici olarak kullanılır. Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde; Gül cennet çiçeklerinin en ulusudur diye buyurmuşlardır. Ayrıca Isparta Gülünden gül reçeli de yapılmaktadır.

Isparta Gülü Faydaları

Gül suyu içildiği takdirde; kan tükürmelerini yok eder. Bayılmaları önler

Bir önceki yazımız olan Huş Ağacı Faydaları başlıklı makalemizde Huş ağacı gövdesi, Huş ağacı meyvesi ve Huş ağacı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?