• DOLAR
  $1.892,4500
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.415,9700
 • BIST
  $118,2500
İncir Faydaları

İncir Faydaları

İncir ağaçta yetişen bir meyvedir. İncir ağacı 5 ile 10 metre arasında bir yüksekliğe kadar erişebilir ve gövdesiyle yapraklarında süt taşımaktadır. Yurdumuzda 6 milyon kadar bulunan incir ağacı genellikle Ege, Akdeniz, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerine yayılmıştır. İncirler kurutmalık ve taze yenmek üzere iki gruba ayrılır. Kurutmalık incirler taze olarak yenilebilse de taze incirlerin hepsini […]

İncir ağaçta yetişen bir meyvedir. İncir ağacı 5 ile 10 metre arasında bir yüksekliğe kadar erişebilir ve gövdesiyle yapraklarında süt taşımaktadır. Yurdumuzda 6 milyon kadar bulunan incir ağacı genellikle Ege, Akdeniz, Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerine yayılmıştır. İncirler kurutmalık ve taze yenmek üzere iki gruba ayrılır. Kurutmalık incirler taze olarak yenilebilse de taze incirlerin hepsini kurutmalık olarak kullanamayız. Kurutmalık incirler Gök lop ve Sarı lop olmak üzere iki türdür. Göl kop incir açık yeşil renkte ve basıkçadır. Çekirdekleri ufak, etli tatlı ve kokuludur. Sarı lop incirlerde meyve orta büyüklükte parlak ve açık sarı renklerindedir. Dünyaca tanınan ve talep gören hoş kokulu incir çeşidimizdir.

Taze olarak yenilen incir çeşitleri

Kavak
Yazılı kavak
Sulak tan selim
Bardacık
Marguz
Yeşil göz
Mürekkep vb’dir.

İncir taze ve kuru olarak yenildiği gibi fırınlarda kurutulup öğütülerek İncir Kahvesi yapılır. Ayrıca alkol üretiminde ana madde olarak kullanılır. Besi değerini A,B1,B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra %15 invert şekeri, %10 protein, kobalt, demir, mangan ve fluer oluşturur. İncirin kalorisi kg başına 2.700′dür.

İncirin Faydaları

 1. Güzel kokulu ve değerli bir besindir.
 2. Tam olgunlaşmamış ham incirler, reçel yapımda yada kesilerek sütünün alınması için kullanılır.
 3. Kuru incir suda kaynatılarak veya şurup haline getirilerek ilaç yapılır. Göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücüdür.
 4. İncir yaprağı suyu dışkı yumuşatıcıdır. Lapası basur ve çıbanlara iyi gelir. Ham incir sütü, siğillere sürüldüğünde faydalıdır.
 5. Vücudu besler, halsizlikleri giderir.
 6. Safra ifrazını artırır, karaciğerin tıkanıklıklarını önler.
 7. Bağırsakları yumuşatır, normal çalışmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Ayva Faydaları başlıklı makalemizde Ayvanın Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?