• DOLAR
  $3.520,3300
 • EURO
  $1,1154
 • ALTIN
  $57.027,7100
 • BIST
  $175,1000
İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

İncir çekirdeği yağı saç bakımı konusunda etkilidir. Saçların daha güçlü olmasını ve parlak görünmesini sağlar. İçerisinde yer alan vitaminler sayesinde, kuru saçların nem kazanmasını destekler. İncir çekirdeği yağı saç da nasıl kullanılır? Bir damla incir çekirdeği yağını elinize koyduğunuz şampuana ekleyerek saçlara masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu anlamda incir çekirdeği yağının faydaları detaylı şekilde yazımızda incelenmiştir. […]

İncir çekirdeği yağı saç bakımı konusunda etkilidir. Saçların daha güçlü olmasını ve parlak görünmesini sağlar. İçerisinde yer alan vitaminler sayesinde, kuru saçların nem kazanmasını destekler. İncir çekirdeği yağı saç da nasıl kullanılır? Bir damla incir çekirdeği yağını elinize koyduğunuz şampuana ekleyerek saçlara masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Bu anlamda incir çekirdeği yağının faydaları detaylı şekilde yazımızda incelenmiştir. Okuyarak bu harika yağı daha randımanlı şekilde kullanmanız mümkün olacaktır.

İncir Çekirdeği Yağının Diğer Faydaları

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

Ellerde, dudaklarda ve vücudun diğer çatlak oluşan kısımlarında incir çekirdeği yağı sürülebilir. Nemli yapısıyla, çatlakların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Uçuk ve sivilceler için incir çekirdeği yağı kullanılabilir. Uçuk çıkan bölgeleri hızlıca onaran incir çekirdeği yağı, sivilcelere neden olan mikropların yok edilmesini sağlar.

Bağışıklık güçlendirici maddelere sahiptir. Bağırsak sağlığının korunmasına yarar sağlar. Vücutta var olan kanserli hücrelerin yayılımını geciktirir. İncir çekirdeği yağı, kanserin vücuda yayılmasını önleyici görev görür.

Doğumda meydana gelen çatlaklarda incir çekirdeği yağı tercih edilebilir. Kullanımı durumunda bu çatlakların giderilmesine yarar sağlayabilir.

Ekonomik değeri yüksek olan incir çekirdeği zahmetli aşamalardan sonra elde edilir. Salata içerisinde ekleyerek kullanımı durumunda, çocuk sahibi olmayı kolaylaştıran etkiler gösterebilir.

İncir çekirdeği yağı, sağlıklı bir cinsel yaşam için öneriliyor. Çiftler arasında kullanımında, hormonların tetiklenmesiyle cinselliğin güç kazanmasına destek olur.

Göz Çevresindeki Morluklara İncir Çekirdeği Yağı İle Elveda Deyin

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

Uyku bozuklukları veya demir eksikliklerinden kaynaklanan göz çevresi morluğu incir çekirdeği yağı inanılmaz bir ikilidir. Göz çevresinin daha canlı görünmesi için incir çekirdeği yağı kullanılabilir. İncir çekirdeği yağı aynı zamanda yara veya sivilce gibi başlıca durumlarda kullanılabilir. Bunların haricinde ciltte meydana gelebilecek diğer sorunlarda uzman tavsiyesiyle incir çekirdeği yağı kullanılabilir.

İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

İncir çekirdeği yağı, diğer yağların büyük kısmında olduğu gibi içilerek tüketilebilir. Günlük en fazla 1 çay kaşığı içilebilir. Salata içerisinde veya suya eklenerek incir çekirdeği yağı tüketilebilir. İncir çekirdeği yağı tüketimi uzman tavsiyesi doğrultusunda olmalıdır. Aşırı tüketime kaçılmamalı, belli seviyelerin üzerine çıkılmamalıdır.

İncir Çekirdeği Yağı Yan Etkileri Var Mıdır?

İncir çekirdeği yağının, araştırmalar sonucunda ek olarak bir zararı veya yan etkisi tespit edilmemiştir. Eğer ilk defa incir çekirdeği yağı kullanıyorsanız, alerjik reaksiyon testi için önce bileğinize sürebilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra, kızarıklık veya kaşıntı olması halinde, alerjik tepki meydana gelmiş demektir.
Nadir olsa bile bazı durumlarda beklenmedik yan etkiler gözlemlenebilir. Bu tarz etkiler görüldüğünde, acilen doktora müracaat edilmelidir.

Evde İncir Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Yapılışı oldukça kolay olan incir çekirdeği yağı oldukça zahmetsizdir. İncirler ikiye bölünerek, çekirdeği çıkarılır ve kurumaya bırakılır. Kavanoza kanup, üzerine zeytinyağı ilave edilir.
Kabızlık için incirler zeytinyağında bekletilerek tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gliserin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Gliserin, Gliserin Cilt Beyazlatma ve Gliserin Kullanım Alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?