• DOLAR
  $2.633,5700
 • EURO
  $0,7700
 • ALTIN
  $42.285,0800
 • BIST
  $148,9900
Ihlamurun Faydaları ve Zararları

Ihlamurun Faydaları ve Zararları

Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur çayı Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından üretilmektedir. Ihlamur çayı sadece ülkemizde değil farklı ülkelerde de popüler olan bir çaydır. Tercih edilmesinde ki en büyük sebep soğuk algınlığına, gribal enfeksiyona ve strese fayda sağlamasıdır. Birçok rahatsızlığa karşı kullanılan ıhlamurun bölümleri; çiçekleri ve yaprak kısımlarıdır. Çiçek kısımlarının içerisinde yer alan yağlar sayesinde […]

Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur çayı Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından üretilmektedir. Ihlamur çayı sadece ülkemizde değil farklı ülkelerde de popüler olan bir çaydır. Tercih edilmesinde ki en büyük sebep soğuk algınlığına, gribal enfeksiyona ve strese fayda sağlamasıdır. Birçok rahatsızlığa karşı kullanılan ıhlamurun bölümleri; çiçekleri ve yaprak kısımlarıdır. Çiçek kısımlarının içerisinde yer alan yağlar sayesinde hoş kokulu bir tada sahiptir. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip olan ıhlamurun faydaları Saraçoğlu tarafından da belirtilmektedir. Ihlamurun kaynatılmadan sadece demlenmesini öneren Saraçoğlu, yaz ve kış olmak üzere her mevsim tüketilmesinin güçlü bir antidepresan etkisi oluşturacağını söylemektedir.

Ihlamurun Faydaları Diyetisyen Önerileri

Ihlamur idrar söktürücü etkisi nedeniyle vücutta meydana gelen ödemi rahatça atmaya olanak sağlamaktadır. Kilo verme sürecinde hem hazım kuvvetini artıracağından hem de sindirim sistemini dengeleyeceğinden diyete faydalı olduğu diyetisyenler tarafından dile getirilmektedir. Bu bakımdan günlük bir bardak ıhlamuru beslenme programınıza eklemek bedeninize ve ruhunuza bir hediye niteliği taşımaktadır.

Ihlamur Çayı Zararları

Ihlamurun İyi Geldiği Hastalıklar

Ihlamur çayı birçok hastalık için içerisinde şifa barındırır. Özellikle kış aylarında oluşan grip ve soğuk algınlığı için bağışıklığı güçlendirici etkisiyle herkesin tercih ettiği besin konumundadır.

Rahatlatıcı ve uyku düzenleyici etkisiyle gece yatmadan önce tüketildiğinde rahat bir uyku sağlamaktadır.

Ateş düşürücü ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi de mevcuttur.

Balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürük problemine karşı bariyer oluşturur.

Ihlamurun Cilde Faydaları

Hücre yenilenmesini destekleyen ıhlamurun yaşlanmayı yavaşlatan ve cilt gençleşmesini destekleyen etkileri mevcuttur.  Ayrıca cilde nem katması bakımından da kırışık oluşumunu yavaşlattığı bilinmektedir. Ihlamur çayı ciltte oluşan lekeler için de birebirdir. Tonik gibi kullanıldığında lekeleri ve leke oluşumunu önlemektedir.

Ihlamurun Saça Yararları

Ihlamurun Saça Yararları

Ihlamur çayı, ister içilerek ister direkt saça uygulanarak, saç bakımı için güzel etkilere yol açar. Saç derisinde meydana gelen zararların giderilmesinde faydaları oldukça fazladır. Saç derisinde oluşan kuruluğun giderilmesine ve saçların güçlendirilmesine yardımcı olur. Bunun yanında saç dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Alanında uzman kişilere göre ıhlamur çayı, pek çok kişinin bildiğinin aksine bir kapta sürekli kaynatarak demlenmez. Bu şekilde demlemek ıhlamurun içerisinde bulunan maddelerin etkin bir biçimde kullanılamaması demektir. Ihlamur, kaynar suda 8-10 dakika kalacak şekilde demlenir, sonrasında süzülerek tüketilmelidir.

Ihlamur Çayı Zararları

Her besinde olduğu gibi ıhlamur çayının da yanlış kullanıma bağlı olarak bazı zararları ortaya çıkabilir. Raf ömrü tükenmiş ve uygun koşullarda muhafaza edilmemiş ıhlamur bakteri oluşturur ve bu durum vücutta enfeksiyonlara sebep olabilir. Fazla miktarlarda ve uzun süre kullanımlarda kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği uzman kişiler tarafından belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anasonun Faydaları başlıklı makalemizde Anason Çayının Faydaları, Anason Yağı Faydaları ve Anason Zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?