• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Havlıcan Faydaları Ve Zaraları

Havlıcan Faydaları Ve Zaraları

Havlıcan; Alpinia officinarum ve Alpinia botanik isimleri ile anılan bitki. Bu yazımız Havlıcan faydaları ile ilgili olacak. Bitki grupları içinde zencefilgiller familyasına dahildir. Çiçekleri, salkım halinde beyaz ya da pembe, ıtırlı bir tada sahip, mızrak şeklinde yeşil yaprakları olan Asya kökenli bir bitkidir. Tropik bölgeleri seven havlıcanın 150 civarında çeşidi bulunur. Bazı türlerde 3 metre […]

Havlıcan; Alpinia officinarum ve Alpinia botanik isimleri ile anılan bitki. Bu yazımız Havlıcan faydaları ile ilgili olacak.

Bitki grupları içinde zencefilgiller familyasına dahildir. Çiçekleri, salkım halinde beyaz ya da pembe, ıtırlı bir tada sahip, mızrak şeklinde yeşil yaprakları olan Asya kökenli bir bitkidir. Tropik bölgeleri seven havlıcanın 150 civarında çeşidi bulunur. Bazı türlerde 3 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir.

Bitkinin üst kısmı değil, kök kısmı kullanılır. Daha çok baharat olarak kullanılan havlıcan kökünde uçucu yağlar ihtiva eder. Köklerle birlikte toprak altında kalan dallar da kullanım için uygundur. Baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, tıp alanında ve bitkisel tedavi amacı ile de kullanılmaktadır. Görüntüsü zencefili andırmakla birlikte tadı çok farklıdır. Daha acımsı bir tada, kendine ait bir kokuya sahiptir. Fitoterapi alanında havlıcan faydaları günümüzde çokça araştırılan ve kullanılan bir konumdadır.

havlıcan bitkisi

Havlıcan Nedir?

Asya kökenli olan, daha çok baharat ve tıbbi olarak kullanılan, kök ve toprak altı dallardan oluşan bitki türüdür. Bu aşamada herkesin merak ettiği havlıcan ne işe yarar konusuna hemen girebiliriz. Havlıcan son dönem bilim dünyasının dikkatini çeken, faydaları ile gündeme gelen bir baharat.

Uzman Gözünden Havlıcan Faydaları Nelerdir?

Havlıcan uzmanlar tarafından da sıklıkla dile getirilen bir baharat. Her ne kadar havlıcan faydaları Saraçoğlu ile bütünleşik olsa da, direk bir açıklaması olmamakla birlikte, bitki kürlerinde kullandığını bilmekteyiz.

 • Ağrı giderici özelliği olan havlıcan, romatizma sorunlarında iyidir. İçeriğinde bulunan eugenol bilinen en doğal ağrı kesicidir
 • Baş ağrılarında, baş dönmelerinde kullanılır
 • Bilinen bir diğer havlıcan faydası ise İdrar söktürücü olmasıdır
 • Mide için güçlendiricidir. Sindirim sisteminde metabolizmayı hizaya sokar
 • Gaz giderici özelliği ile mide ve bağırsak gazlarını giderir
 • Bedeni kuvvetlendirir
 • Balgam söktürücü olarak kullanılır
 • Ağız yaraları, diş ve eti sorunlarını önlemde başarılıdır. Ayrıca ağızda oluşan kötü kokuların önlenmesinde muhteşemdir
 • Birçok bitki gibi havlıcan kanserle baş etmek için kullanılır. Özellikle meme kanseri araştırmalarında, kanser hücreleri üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde Lösemi, cilt kanseri, pankreas ve kolon kanserlerinde de etkisinin yüksek olduğu biliniyor
 • Adet düzensizliklerinde düzenleyici etkisi vardır
 • Havlıcan cinsellik üzerinde de etkilidir. Havlıcan sperm sayısını arttırıcı, kalitesini yükseltici etkilere sahiptir. Düzenli kullanımda sayıda artış üç katına kadar çıkar
 • Beyin sağlığını koruması nedeni ile havlıcan Alzheimer, Parkinson gibi sorunlarda içinde bulunan ACA molekülleri sayesinde koruyucu etkiye sahiptir.
 • Havlıcan diyet yapanların da başvurduğu, dolaylı olarak zayıflamaya katkı sağlayan bir bitkidir. Besin değeri yüksek olduğundan bedene enerji ve güç takviyesi sağlayarak, sporu destekler ve zayıflamada etki sağlar. Metebolizmayı çalıştırdığı, gaz giderdiği için de kilo kontrolünde havlıcan başarılıdır
 • Havlıcan bahar nezlesine iyi gelir. Özellikle havlıcan, zencefil, ıhlamuru karıştırarak hazırlayacağınız çay, bahar aylarında alerjik ya da üşütmeye bağlı olan nezlede etkili olur. ( 1 büyük kupa kaynak su, her bir baharattan 1 çay kaşığı kadar koyup, 10 dakika demleyip içebilirsiniz.)
 • Şeker sorunu yaşayanlar için de çözüm olan havlıcan Tip-2 diyabet konusunda da etkilidir.

havlıcan tozu

Toz Havlıcan Nasıl Kullanılır?

Havlıcan genelde toz baharat olarak bulunabilen bir bitkidir. havlıcan tozu kullanımı süt, su ya da yemeklere katılarak sağlanabiliyor. Malzemeler ve yapılışı:

 • 1 bardak su
 • Yarım kahve kaşığı havlıcan

Su içine koyacağınız havlıcanın 10 – 15 dakika beledikten sonra, karıştırıp içebilirsiniz. Tat konusunda çekinceniz olursa bal, limon ya da bir miktar şeker ile tatlandırılabilir. Önerilen doz 1 -2 kezdir.

Havlıcan Macunu Nedir? Neye İyi Gelir?

Bal ve havlıcan karışımından elde edilen macuna, havlıcan macunu denir. Çocuklarda altını ıslatma sorunu için sabah kalkar kalmaz kullanılır. Yetişkinlerde ağız kokusunu giderme için yine sabah kalkar kalmaz, 1 çay kaşığı emilerek tüketilir.

havlıcan baharatı

Havlıcan Faydaları Hakkında Kullanıcı Yorumları Ne Diyor?

Havlıcan kullanıcı yorumları hemen hemen hepsinde olumlu sonuç alındığı görülmektedir. Bu nedenle havlıcan faydaları iyi bilinir, düzenli ve doğru şekilde kullanılırsa, birçok rahatsızlığın önlenmesine etki eder.

Kullanıcı yorumlarında en çok olumlu yorumlanan, bahar nezlesi havlıcan kullanımı, altını ıslatan çocuklarda havlıcan kullanımı ve kemik yoğunluğunu arttırma olarak dikkat çekiyor. Sizler de önerilen dozlarda havlıcan kullanarak, faydalarından şifa bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adonis Kası Geliştirme Çok Kolay başlıklı makalemizde adonis kası cinsellik, Adonis Kası Geliştirme ve Adonis Kası Hareketleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?