• DOLAR
  $1.943,0400
 • EURO
  $0,5848
 • ALTIN
  $31.626,1000
 • BIST
  $119,6000
Havacıva Otu Nedir?

Havacıva Otu Nedir?

Alkanna Tinctora yani havacıva otu, ülkemizde Doğu ve Güney Anadolu bölgesinde yetişebilen, Akdeniz iklimini seven bir bitkidir. Ülkemizde tüylü boya, kızılencik, yerineriği, eğlik kökü gibi isimlerle anılır. Kumlu topraklarda köklenir. Mavi çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları ve gövdesi tüylü bir yapıya sahiptir. Mayıs ve Temmuz aylarında çiçekleri açılır. Parlak, göz alıcı çiçeklere sahiptir. […]

Alkanna Tinctora yani havacıva otu, ülkemizde Doğu ve Güney Anadolu bölgesinde yetişebilen, Akdeniz iklimini seven bir bitkidir. Ülkemizde tüylü boya, kızılencik, yerineriği, eğlik kökü gibi isimlerle anılır. Kumlu topraklarda köklenir. Mavi çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir.

Yaprakları ve gövdesi tüylü bir yapıya sahiptir. Mayıs ve Temmuz aylarında çiçekleri açılır. Parlak, göz alıcı çiçeklere sahiptir. Fındık benzeri meyveleri, gri renkli, yüzeyleri kabarcıklıdır.

İsmini yeni duyuyor olsak da, havacıva otu çok eski tarihlerden beri kullanılan bir ottur. Köklerin içinde alkalin bir boyar madde vardır. Bitkisel yağlar, alkollü içecekler ve şarap renklendirmek için bu köklerden yararlanılır. Gıda boyası olarak da kullanılır. Tekstil boyalarının hammaddesi olarak işlev yapar. Ahşapların koyu renk elde etmesi için yağ ve tozu karıştırılarak uygulanır. kozmetik alanında da kullanılan bir bitkidir.

havacıva otu nerede bulunur

Havacıva Faydaları

 • Akciğerleri temizleyici özelliği vardır. Öksürüğü keser ve balgam söktürür.
 • Bitkinin özlerinden elde edilen kremler, yara, yanık, kesik tedavisinde kullanılabildiği gibi diabetik ayak yaralarında, venöz ülser sorunlarda, yatak yaraları ve iç yaralarda etkilidir.
 • Bedeni güç vererek, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ağrı giderici etkisi vardır.
 • İshali keser.
 • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
 • Karaciğer dostu ve koruyucudur.
 • Mide ve bağırsak yaralarında etkilidir.
 • Düzensiz ve uzun süreli adet kanamalarında kanı keser.
 • Enfeksiyon oluşumuna engel olarak, iltihap giderir.
 • Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarında iyileştirici özelliği kullanılır.
 • Kadınlarda rahim içinde oluşan miyom ve kistlerin tedavisinde destekleyicidir.

Havacıva otu tereyağı ve zeytinyağı ile karıştırılarak krem elde edilir. Bu krem, yaralara, berelere, iltihaplara ve burkulmalara karşı rahatlıkla kullanılabilir.

Havacıva kremi kullananlar yanıkların hızlı şekilde geçtiğini belirtmektedir.

havcaıva otu cilde faydaları

Havacıva Otu Nerede Bulunur

Ülkemizde, ılıman iklimin olduğu hemen her yerde bu ota rastlamak mümkündür. Resimlerinde de göreceğiniz gibi dikkat çekici çiçekleri nedeni ile Mayıs ve Temmuz aylarında, dağda bayırda sıkça karşınıza çıkabilir. Belki de bu güne kadar çokça gördüğünüz ama farkına varamadığınız bir bitkidir.

Otu topladıktan sonra kurup, tozunu elde edebilirsiniz. Bu tozu çay ya da merhem yapımında kullanabilirsiniz. Ayrıca aktarlardan baharatçılardan otu temin edebilirsiniz.

Havacıva Otu Nasıl Kullanılır?

Çay, kür, krem, merhem gibi kullanılabilir. Ayrıca tekstil, alkol imalatı, mobilya imalatında tozu boya maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu otu tereyağı ve zeytinyağı ile karıştırarak, evde kendiniz için krem oluşturabilirsiniz.

Havacıva otu öksürüğe iyi gelir mi?

Evet otun kullanımı öksürüğü keserken, balgamın atılmasına ve ciğerlerin de rahatlamasına neden olacaktır.

Havacıva yani Enlik otu ne işe yarar diye sorulan soruların cevapları burada belirtildi. Aynı şekilde enlik otu olarak da bilinen havacıva otunun tüm faydaları, enlik için de geçerlidir.

Havacıva Bitkisi Cilde Faydaları Var Mıdır?

Cilt için onarıcı ve tedavi edici etkisi olan bu mucizevi ot, benzersiz sonuçlar alınmasında etkilidir. Krem ya da merhem olarak kullanılabilen, akne, yağ oluşumu, yara ve yanık tedavisinde etkili olduğu için bu sorunları yaşayan ciltler için de ideal bir kullanım özelliği sunmaktadır. Kozmetikte dudak parlatıcı ve nemlendirici olarak tercih edilme sebebi de onarıcı etkisidir. Cilt kanamalarına etki eder. Aynı şekilde yüzde oluşan yüzeysel damarların azaltılmasında önemli etkisi var.

Tüm bunların yanı sıra hava cıva otu hamilelik döneminde uzak durulması gereken bir bitkidir. Güçlü etkileri nedeni ile düşüğe neden olabileceğinde, hamilelerin havacıva otunu kullanmamaları önemle rica olunur.

Bir önceki yazımız olan Tarhun Faydaları Ve Zararları başlıklı makalemizde tarhun bitkisinin faydaları nelerdir, tarhun çayı faydaları ve tarhun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?