• DOLAR
  $1.892,4500
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.415,9700
 • BIST
  $118,2500
Haşhaş Faydaları Ve Zararları

Haşhaş Faydaları Ve Zararları

Haşhaş nedir, Haşhaş faydaları, Haşhaş zararları, Haşhaş çiçeği, Haşhaş ekimi, Haşhaş… Vatanı Ön Asya olan Haşhaş 60-120 santim yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Haşhaş Orta Anadolu’da yetiştirilmektedir. Ekimi, Birleşmiş Milletler Sağlık Teşkilatı kontrolündedir. Kapsüllerinin yaralanması ile elde edilen usarelerinden ve kapsülün içerisindeki tohumlarından faydalanırız. Elde edilen usareye Afyon denir. 50 haşhaş kapsülünden 1 gram Afyon elde […]

Haşhaş nedir, Haşhaş faydaları, Haşhaş zararları, Haşhaş çiçeği, Haşhaş ekimi, Haşhaş…

Vatanı Ön Asya olan Haşhaş 60-120 santim yüksekliğinde otsu bir bitkidir. Haşhaş Orta Anadolu’da yetiştirilmektedir. Ekimi, Birleşmiş Milletler Sağlık Teşkilatı kontrolündedir. Kapsüllerinin yaralanması ile elde edilen usarelerinden ve kapsülün içerisindeki tohumlarından faydalanırız. Elde edilen usareye Afyon denir. 50 haşhaş kapsülünden 1 gram Afyon elde edilir. Oldukça sıcak iklimleri seven haşhaş Hindistan, Batı Asya ve ülkemizde ekilmektedir. Ülkemizde 40 ın üzerinde yabani haşhaş türü vardır. Ege denizinin kuzeydoğusu özellikle Denizli, Afyon, Kütahya, Burdur, Isparta haşhaş ekiminin yapıldığı yerlerdir. Haşhaş nispeten killi fakat fazla su tutmayan topraklarda iyi yetişir. Çorak ve rutubetli yerler uygun değildir. Bitkinin kökleri çok derine inmediği için gevşek topraklarda tutunamaz.

Haşhaş Nedir?

Gelincikgiller familyasından bir çeşit bitkidir. Baş kısmından (kapsülünden, meyvesinden) Afyon (Opium) ; tohumlarından da Haşhaş yağı (Huile d’oeilette) çıkarılır.

Afyon (Opium); haşhaş meyvelerinin özel bıçakla çizilmesi sonucu akan, süte benzer sıvının Güneş’te katılaşmış ve esmerleşmiş şeklidir. Terkibinde; Morfin, Kodein, Tebain, Papaverin, Narkotin gibi maddeler vardır. Uyuşturucudur, zehirlidir. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

Haşhaş Resimleri

Haşhaş Tohumu
Haşhaş Bitkisi
Haşhaş Çiçeği

Memleketimiz afyonlarında %20-25 Alkoloid bulunmaktadır. Bu alkoloit birleşim olarak;

%12 15 Morfin
%1 2 Codein
%2 4 Tebain
%5 6 Narkotin
%1 2 Pepaverindir.

Hekimlikte; ağrı ve sancıları dindirici, ayrıca ishal kesici olarak kullanılır.

Afyon alkaloitleri ağrı kesici, uyuşturucu ve teskin edici maddelerdir. Morfin iyi bir ağrı kesici olmasına rağmen alışkanlık nedeniyle devamlı kullanılmasına müsaade edilmez. Afyon ve alkaloitleri TMO (Toprak Mahsülleri Ofisi)nin kontrolü altında Sağlık Bakanlığının izniyle satılır.

Tohumları sıkılarak Haşhaş Yağı elde edilir. Yöresinde yemeklik yağ olarak kullanılan haşhaş yağında alkaloiyli maddeler bulunmaz.

Haşhaşın Etkileri

 • Haşhaşın başı, yaprakları, tohumu, tohumundan elde edilen yağ ve haşhaş başından elde edilen afyonu değişik şekillerde ve amaçlarda kullanılır.
 • Henüz tamamen olgunlaşmadan toplanır ve içindeki tohumlar çıkarılır ve hafif sıcaklıkta kurutulur.Daha sonra kurutulmuş haşhaş başları suyla kaynatılır. Bu suyun ağrı kesici ve uyuşturucu etkisi vardır. Bundan dolayı gargara olarak diş ağrılarına, içilerek vücudun çeşitli yerlerindeki ağrılara karşı kullanılır.
 • Haşhaş yaprağı bilhassa haricen merhem şeklinde ağrı kesici olarak kullanılır.
 • Ağrı kesici, uyuşturucu ve keyif verici olarak kullanılmaktadır. Morfin etkin bir ağrı kesici ve uyuşturucudur.
 • Santral sinir sistemine etki ile tansiyonu düşürür ve kalp atışlarını yavaşlatır.
 • Kabızlık yapar.
 • Uyuşturucu etkisi zihin bulanıklığı yapar.
 • Mantıklı karar verme, belirli bir düşünceye konsantrasyon azalır.
 • Cinsel isteği azaltır. Bulantı ve kusma yapar.

UYARI: iÇİLME SURETİYLE OLAN KULLANIM BİLHASSA KÜÇÜK ÇOCUKLARDA ZEHİRLENMELERE VE ÖLÜME NEDEN OLABİLİR.

Bir önceki yazımız olan İt Üzümü Faydaları başlıklı makalemizde İt üzümü familyası, İt üzümü nasıl ve İt üzümü zehirli mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?