• DOLAR
  $2.583,0700
 • EURO
  $0,7624
 • ALTIN
  $42.237,2100
 • BIST
  $148,5900
Hardal Yağı Faydaları

Hardal Yağı Faydaları

Antik dönemlerden bu zamana kadar ulaşan, birçok derde deva olan hardal yağı çeşitli bileşenlerden oluşmaktadır. Omega3, omega6, mineraller gibi bileşenleri barındıran bu yağ tıbbın en gözde yağlarından olarak başlayan serüveninin ardından uzun yıllardır yemeklerde kullanılarak fayda sağlamaktadır. Hardal yağı faydaları bu nedenle insanların sıkça başvurduğu bir düzene sahiptir. Yağ asitleri bakımından oldukça yaygın ve antienflamatuvar […]

Antik dönemlerden bu zamana kadar ulaşan, birçok derde deva olan hardal yağı çeşitli bileşenlerden oluşmaktadır. Omega3, omega6, mineraller gibi bileşenleri barındıran bu yağ tıbbın en gözde yağlarından olarak başlayan serüveninin ardından uzun yıllardır yemeklerde kullanılarak fayda sağlamaktadır. Hardal yağı faydaları bu nedenle insanların sıkça başvurduğu bir düzene sahiptir. Yağ asitleri bakımından oldukça yaygın ve antienflamatuvar özelliklere sahip olan bu yağın yemeklere kullanımının yanında çeşitli amaçlar, özellikle sağlık için de kullanılarak fayda sağlandığını biliyor muydunuz?

Hardal Yağının Faydaları Nelerdir?

hardal yağı

Hardal yağı tohumlarının öğütülerek veya preslenerek elde edilmesiyle oluşan hardal yağının birçok faydası bulunmaktadır. Yakıcı bir etkiye sahip olmasından dolayı eğer cildinize uygulamayı düşünüyorsanız başka yağlarla birleştirmeden veya su ile seyretmeden uygulamanız veya yara, kesik gibi yerlerinize sürmemeniz gerekir. Aksi hâlde tahriş etmesi kaçınılmaz olacaktır. Yanık izi ve siyah noktalarınızı ortadan kaldıracağı gibi cilt dokunuzu da iyileştirecek, cildinizdeki lekelerinizi giderecektir.  Yalnızca ciltler için değil hardal yağı saçlar için de faydaları yüksek, kurtarıcı konumdadır. Kepek oluşumuna, dökülmesine yardımcı olan bu yağ ile sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Beyin fonksiyonlarını artırırken kas gerginliğini azaltır, depresyona yardımcıdır, diş sorunlarını tedavi eder, astım, tırnak kırılması gibi birçok faydası bulunmaktadır. Tıpta da kullanılan bu yağın kas ağrılarını da kan dolaşımını hızlandırarak azalttığı görülmektedir. Solunum yollarında yaşadığınız tıkanmaları açarak rahat nefes almanıza yardımcı olan hardal yağının kalp hastalığının risk faktörünü de içerdiği mineraller sayesinde azalttığı bilinmektedir.

Hardal Yağı Zayıflatır Mı?

Birçok faydası bulunan harda yağı hakkında en çok soruların başında ise hardal yağı zayıflatır mı gelmektedir. Ter bezlerini uyarıcı etki göstererek harekete geçirmektedir. Zayıflama etkisi elde etmeniz zor olsa da sıkılaştırma özelliği bulunmaktadır. İstediğiniz bölgeye masaj yaparak uygulayarak sizler de sonuç elde edebilirsiniz.

hardal yağı

Kas Ağrılarında Hardal Yağının Yeri

Hardal yağının kas ağrılarında da büyük önemi bulunmaktadır. Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması sayesinde ağrıyı, şişliği azaltırken mikropların büyümesini önceleyecektir. Kan akışını artırmasıyla acıyı da minimum düzeye düşürecek bu yağı kaslarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sarımsak ve Hardalyağını birlikte ısıtın. Ağrıyan bölgeye sürün. Etkisini birkaç gün içinde görebilirsiniz.

 

Hardal Yağı Tohumu Nasıl Kullanmalısınız?

Tohumları öğüterek, suyla karıştırarak ve ardından damıtarak elde edebileceğiniz hardal yağı presleyerek de elde edebilirsiniz. Peki, bu elde ettiğiniz hardal yağı tohumunu nasıl kullanılır? Bu konu hangi amaca yönelik kullanacağınıza göre değişiklik göstermektedir. Dişlerinizde sonuç almak isterseniz macun kıvamına getirip kullanabilirsiniz. Cildinize uygulayacaksanız suyla veya farklı yağlarla seyrelterek, tonik şeklinde uygulayabilirsiniz.

Ağrıyan bölgelerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza hardal yağı uygulamak istediğinizde, saç bakım kreminizin ya da şampuanınızınız içine ilave ederek kullanabilirsiniz.  Bu karışımı, saçlarınızda yarım saatten fazla tutmanız önerilmez. Eğer kronik bir hastalığınız yoksa ve bir damlayı geçirmeden bir bardak suyla bir damla hardal yağı karıştırarak içebilirsiniz. Fazla içmeniz durumunda ise yakıcı etkisi yüzünden mideniz zarar görebilir.

Bir önceki yazımız olan Gliserin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Gliserin, Gliserin Cilt Beyazlatma ve Gliserin Kullanım Alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?