• DOLAR
  $1.908,7600
 • EURO
  $0,5839
 • ALTIN
  $31.433,4200
 • BIST
  $118,4800
Hamamelis Virginiana Faydaları

Hamamelis Virginiana Faydaları

Hamamelis faydaları şifalı bitkiler içinde bulunan, farklı türleri bulunan doğal bir bitkidir. Türkçedeki isimleri Cadı Fındığı, Sihirli Ceviz olarak bilinir. İngilizce Witch Hazel olarak adlandırılır. Hamamelidaceae bitki familyasına aittir. Kuzey Amerika ve Japonya’da iki tür, Çin bölgesinde bir tür yetişir. Bu türler; Hamamelis Japonica yani Japon Cadı fındığı, Çin Cadı fındığı Hamamelis Mollis olarak adlandırılır. […]

Hamamelis faydaları şifalı bitkiler içinde bulunan, farklı türleri bulunan doğal bir bitkidir. Türkçedeki isimleri Cadı Fındığı, Sihirli Ceviz olarak bilinir. İngilizce Witch Hazel olarak adlandırılır. Hamamelidaceae bitki familyasına aittir. Kuzey Amerika ve Japonya’da iki tür, Çin bölgesinde bir tür yetişir.

Bu türler; Hamamelis Japonica yani Japon Cadı fındığı, Çin Cadı fındığı Hamamelis Mollis olarak adlandırılır. Diğer türleri ise; Hamamelis Ovalis, İlkbahar cadı fındığı (Hamamelis Vernalis) ve Adi Cadı Fındığı (Hamamelis Vinginiana) olarak tanımlanabilir.

hamamelis nedir

Hamamelis Virginiana Nedir?

Çin, Japonya ve Kuzey Amerika bölgelerinde yetişen, 20 cm ile 5 metre boya ulaşabilen, doğal bir ağaç türüdür. Amerika bölgesinde geleneksel tıp alanında kullanımlarına sıklıkla rastlanmaktadır. Halk hekimliğinde yaygın olarak, yaprakları ve kabukları çay, merhem yapılır. Genelde kış aylarında çiçek açar.

Hamamelis virginiana olarak adlandırılan bu bitki içeriğinde ender görülen birçok faydalı maddeyi barındırmaktadır. Palmitoleik asit, Oleik Air, Linoeik asit, Omega serisinin 3 – 6 ve 7 serilerini bolca içermektedir. Kullanım alanı bu nedenle cilt ve deri üzerinedir.

Hamamelis Virginiana Faydaları Nelerdir?

Farklı şekillerde üretilerek kullanılan Hamamelis, dünya genelinde yağ, su ve krem şeklinde üretiliyor. En sık karşılaşılan kullanım türü Hamamelis Virginiana yağı olarak biliniyor. Nem oranını iyi dengelemesi nedeni ile yaygın bir kullanım alanı var. Aşağıda yağının ve diğer kullanım şekillerinin faydalarından bahsedeceğiz. Hamamelis Virginiana suyu daha çok antiseptik, nemlendirme ya da tonik olarak kullanılan türüdür. Sebum dengeleme özelliği nedeni ile yağlı ciltler için inanılmaz güzel sonuçları hızlıca sağlayan bir üründür. Hamamelis krem ise birçok sorunun giderilmesinde kullanılan bir ürün. Yağa göre daha hafif olan bu krem, bebeklerdeki pişik sorunundan, yaşlanma karşıtlığına kadar etkili bir kullanım alanı vardır.

Hamamelis Faydaları Neler hemen kısaca bir göz atalım

 • Yoğun bir nemlendiricidir
 • İnflamasyon etkisi nedeni ile yaralanma ve yanık tedavisinde tercih ediliyor
 • Astrejan özelliği nedeni ile cildi sıkılaştırır
 • Dermotolojik olarak onarıcı ve güçlendirici bir etkiye sahiptir
 • Yaşlanmaya karşı yani Anti-Againt etkisi bulunur
 • Birçok bitkide olan Antioksidan etkilere sahiptir
 • Sebum dengeleme özelliği nedeni ile cildi dengeli şekilde temizler
 • Hassas ciltlerde kızarık karşıtı kullanılır
 • Hemoroit yani basur tedavisinde, özellikle ABD’de tercihe dilen bir ürün. Merhemi bir bez ya da pamuk yardımı ile bölgeye uygulama yapılarak kullanılıyor.
 • Akne oluşumunu ciddi anlamda önler
 • Bebeklerde pişik bakımında kullanımı yaygındır
 • Hassas saç derisi sorunlarının giderilmesinde inanılmaz sonuçlar sağlar. Cadı Fındığı içerikli şampuanlar tercih edilebileceği gibi yağını ya da suyunu banyoda şampuan içine ekleyerek kullanabilirsiniz
 • Cilt sorunlarında egzama tedavisinde, sedef hastalığında iltihaplanmayı azaltarak, rahatlama sağlar
 • Makyaj temizliğinde tercih edilen bir üründür
 • Emziren annelerin göğüs ucu yaralarında oldukça hızlı bir iyileşme sağlar
 • Saç derisinde oluşan sorunların giderilmesinde etkilidir
 • Boğaz ağrılarında etkilidir. 1 çay kaşığı cadı fındığını, bir su bardağı su içinde 10 dakika kaynatarak gün içinde içebilirsiniz. Ancak alım miktarını kontrollü yapmanız önerilir. Cadı Fındığı içinde yüksek oranda Tanen bulunduğu için midede tahriş yapabilir
 • İçeriğinde bulunan maddeler anti viral ve (HPV) Pappilloma virüsüne karşı önleyici özelliği olduğu son yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir

cadı fındığı

Cadı Fındığı Kullanalar Ne Diyor?

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Hamamelis Virginia kullananlar bulunuyor. Bu kullanım genelde Cadı fındığı yağı şeklinde karşımıza çıkar. Yukarıda sayılın birçok özellik nedeni ile ürün kullanımı daha çok cilt bakım ve onarımına yönelik. Cadı fındığı kullananlar özellikle hassas cilt sorunu olanlar. İçeriğinin güçlü ama bir o kadar hassas olması nedeni ile bu bitkinin olduğu bileşenler sıklıkla tercih ediliyor. Nemlendirme, yara ve yarıkların giderilmesinde başarılı sonuç aldıklarını söyleyen kullanıcılar, ürünlerin seçiminde markanın da önemli olduğunu belirtiyor.

Cadı fındığı suyu kullanıcıları ise daha çok yağlı ya da hassas ciltleri için tonik şeklinde ürünü kullananlar. Sebum dengeleyici özelliği bulunan bu ürün, kızarıklığı önlerken, yağlı ciltlerde yağ dengesini de ciddi anlamda sağlıyor.

Kullanıcılar anti-ageint özelliği nedeni ile göz çevresinde ürünü kullandıklarını, özellikle yağ birikimi (komedon) olmadan sonuç aldıklarını da belirtmişler.

Bebeklerin hassas olan ciltlerinde, hafif merhemler pişiklerde inanılmaz etkili ve kısa sürede sonuç alınabiliyor.

Kullanım öncesinde kulak altında ya da bilek içinde test edilmesi gerekebilir. Yüksek madde içeriği bazı insanlara alerjik reaksiyon verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Havlıcan Faydaları Ve Zaraları başlıklı makalemizde altını ıslatan çocuklarda havlıcan, havlıcan faydaları ve havlıcan faydaları Saraçoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?