• DOLAR
  $2.344,6500
 • EURO
  $1,8093
 • ALTIN
  $63.741,8600
 • BIST
  $279,4400
Gliserin Faydaları Nelerdir?

Gliserin Faydaları Nelerdir?

    Hayvan ve bitki yağlarından elde edilen gliserin; organik bir bileşik olma özelliği taşıyor. Oksijen, karbon ve hidrojenden meydana gelen bu içeriğin keşfi ise 18.yy’a dayanıyor. Adını ise şekerli olmasından alıyor. Günümüzde ise kozmetikten sabuna birçok farklı alanda kullanımı mevcuttur. Bu kullanım da gliserin faydaları konusunda bize inanılmaz faydalar sağladığı anlamına gelmektedir. Gliserin nem […]

 

 

Hayvan ve bitki yağlarından elde edilen gliserin; organik bir bileşik olma özelliği taşıyor. Oksijen, karbon ve hidrojenden meydana gelen bu içeriğin keşfi ise 18.yy’a dayanıyor. Adını ise şekerli olmasından alıyor. Günümüzde ise kozmetikten sabuna birçok farklı alanda kullanımı mevcuttur. Bu kullanım da gliserin faydaları konusunda bize inanılmaz faydalar sağladığı anlamına gelmektedir.

Gliserin nem tutucu işleve sahip olmasından dolayı, koruyucu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca güçlendirici bir etkiye sahip olan gliserin, antiseptik özelliğinden dolayı enfeksiyonlara ve yaralara karşı da etkili çözüm sunuyor.

Gliserin Faydaları ve Kullanım Alanları

gliserin başta cilt ve saç olmak üzere birçok alanda kullanılır

Gliserin, nem tutucu organik bir bileşen olması yönüyle cilt bakım ürünlerinin tümünde kullanılabiliyor. Bu bileşen, antiseptik özellikleriyle egzama ve sedef tedavisinde işe yaramasının yanı sıra ağız içi yaraları iyileştiriyor. Canlı çiçeklerin solmamasını bile gliserin sağlıyor!

Gıda sektöründe de nem tutuculuğu sayesinde gıdaların daha uzun süre korunmasını sağlıyor. Leke çıkarma da bile oldukça etkili olan gliserin, temizlik ürünlerinde de oldukça kullanım alanı yaygın. Ayrıca, gliserin matbaa sektöründe, mum/fitil yapımında da önemli bir hammadde olma özelliği taşıyor.

Gliserin Cilt Beyazlatma İşlevi

Cildi nemlendirme ve koruma kabiliyeti ile bilinmektedir. Gliserin cilt beyazlatma olarak iyi bilinmemekle birlikte, bazı insanlar cildini beyazlatma özellikleri içerdiğini iddia etmektedir. Bu amaç için kullanımını destekleyen herhangi bir araştırma maalesef yoktur. Topikal olarak uygulandığında, Gliserinin nemlendirici özellikleri cildin dış tabakasındaki hidrasyonu arttırmaktadır. Bu, üst tabakada daha yumuşak bir cilde yol açar, bu da pul pul dökülmeyi kolaylaştırır. Pul pul dökülme, ölü deri hücrelerinin çıkarılmasıdır. Bu şekilde cilt hücrelerinde oluşan, donuk renk tonunu aydınlatma, koyu lekeleri ve yara izlerini iyileştirme için kullanımı uygundur.

Gliserin Saça Faydaları

gliserin başta cilt ve saç olmak üzere birçok alanda kullanılır

 Gliserin saça faydaları ile alakalı bilinen, suyu bünyesinde tutabilmesi sayesinde nemli saçlara uygulandığında, saçta bulunan nemi hapseder ve saç yapısında bulundurduğu nem sayesinde, saç derisi ve kökleri daha hızlı besler. Dış etkilere karşı daha iyi mücadele gösterir ve düzenli kullanımda saç bu yapıyı artık benimseyeceği için daha canlı, parlak ve hacimli saçlara sahip olunmasını sağlayacaktır.

Gliserin Zararları

Organik olması nedeniyle gliserinin bilinen herhangi bir zararı veya yan etkisi bulunmuyor. Bu da gliserin zararlı mı sorusunu yine de akıllara getiriyor. Bu maddenin doğrudan cilde uygulanması, cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle gliserin içeren cilt bakım ürünlerini kullanmanız tavsiye ediliyor.

Gliserinin cilt bakımı dışında birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanıcılar, gliserin içilir mi sorusunu sıkça sorarlar. Gliserin, özellikle gıda ve ilaç sektörlerinde kullanımı nedeniyle ağızdan alınmaktadır. Ancak yine de saf halde tüketime uygun olmadığı değildir diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Defneyaprağı Yağı Faydaları başlıklı makalemizde Defneyaprağı Yağı, Defneyaprağı Yağı Cilde Faydaları ve Defneyaprağı Yağı Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?