• DOLAR
  $3.511,7500
 • EURO
  $1,1056
 • ALTIN
  $56.999,8600
 • BIST
  $175,2000
Frengi Belirtileri Ve Tedavisi

Frengi Belirtileri Ve Tedavisi

Frengi cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyondur. Genital bölgede siğil, yaralar şeklinde görülmektedir. Cinsel ilişki sırasında yaralara temas edilmesi halinde kolayca hasta kişiden sağlıklı kişiye bulaşır. Tedavi edilmediği takirde sinir sistemini etkiler, hatta ölüme de neden olur. Bu yüzden belirtileri hissettiğiniz anda doktora gitmeniz önemlidir. Sfiliz adı da verilen bu enfeksiyon bulaştığı andan 3 hafta sonra […]

Frengi cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyondur. Genital bölgede siğil, yaralar şeklinde görülmektedir. Cinsel ilişki sırasında yaralara temas edilmesi halinde kolayca hasta kişiden sağlıklı kişiye bulaşır. Tedavi edilmediği takirde sinir sistemini etkiler, hatta ölüme de neden olur. Bu yüzden belirtileri hissettiğiniz anda doktora gitmeniz önemlidir. Sfiliz adı da verilen bu enfeksiyon bulaştığı andan 3 hafta sonra etkisini göstermeye başlıyor. Bu hastalığı önlemek için çok eşli cinsel ilişkilerden kaçınılmalı, temizliğe dikkat edilmelidir.

Kadınlarda Frengi Belirtileri

frengi bitkisel tedavisi

Frengi hastalığı hem kadınlarda hem erkeklerde görülebiliyor. Dış genital organlarda yaralar şeklinde oluşur. Hastalık tedavi edilmezse çok uzun seneler devam eder. Hastalık yarayla temas edildiği taktirde kolayca bulaşır. Yarayla temastan üç hafta sonra kırmızı kabartılar oluşmaya başlar. Bu kabartılara şankr adı verilmektedir. Kabartılar ağrısız olmaktadır. Yaklaşık iki aydan sonra halsizlik, ateş, boğaz ağrısı belirtileri de ortaya çıkar. Hastalık tedavi edilmediği taktirde 3 sene sonrasında iç organlara, sinir sistemine zarar vermeye başlar. Kalp hastalıkları, felç, his kaybı, göz hastalıkları ve daha bir sürü sağlık sorunlarına yol açar. Henüz başlangıç seviyesinde ise frengi bitkisel tedavisi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Meşe meyvesi, nar kabuğu, kuru üzüm, meyan kökü, pancar, karanfil gibi bitkilerden kür hazırlayabilirsiniz. Dört adet meşe meyvesi ile bir çorba kaşığı kuru üzümü havanda ezip macun haline getirip bir hafta boyunca günde bir kez yiyebilirsiniz.

Gebelikte Frengi Hastalığı

frengi tedavi edilebilir mi

Frengi hastalığı kadınlarda gebelik sırasında daha da büyük sorun haline geliyor. Bu hastalık genital bölgede yayıldığı için hamilelik sırasında olmasa bile doğum sırasında anneden bebeğe geçebiliyor. Anne bu mikrobu taşıyor ise bebeğin 90% hastalığa bulaşma ihtimali vardır. Eğer bu hastalığı annede daha ileri seviyedeyse iç organları etkilediği gibi hamilelik sırasında bebeğe de geçmektedir. Bu hastalık yüzünden gebeliği sonlandırmaya gerek yoktur ama frengi erken doğum, bebeklerde ölüm ve deformite riskini arttırmaktadır. Bu nedenle hastalığınız varsa özellikle gebelik döneminde doktora görünüp tedavi olmanız gerekmektedir. Frengi tedavisinde antibiyotikler kullanılmaktadır. Hamilelik sırasında doktora görünmeden ilaç kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. Sfiliz hastalığı doğru tedavi ile tamamen iyileşebilen bir hastalıktır.

Bir önceki yazımız olan Kasık Biti Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? başlıklı makalemizde Kasık biti, Kasık Biti Doğal Tedavi ve Kasık biti için hangi doktora gidilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?