• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,7669
 • ALTIN
  $41.839,9900
 • BIST
  $148,5800
Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Çeşitlilik bakımından tatlı, ekşi ve mayhoş bir tada sahip Elmanın faydaları ve vitaminleri, Yeşil elma faydaları, Sarı elma faydalarını bu postta bulabilirsiniz.   Harika kokusu ve içerisinde bulundurduğu vitaminlerle evlerin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan Elma, bir çok hastalığın tedavisinde de alternatif tıpta kullanılıyor. Büyük etkilere sahip elma vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde “mucize besinler” arasında […]

Çeşitlilik bakımından tatlı, ekşi ve mayhoş bir tada sahip Elmanın faydaları ve vitaminleri, Yeşil elma faydaları, Sarı elma faydalarını bu postta bulabilirsiniz.

 
Harika kokusu ve içerisinde bulundurduğu vitaminlerle evlerin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan Elma, bir çok hastalığın tedavisinde de alternatif tıpta kullanılıyor. Büyük etkilere sahip elma vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sayesinde “mucize besinler” arasında gösterilmeye hak kazanmış bir meyvedir. Yeşil, kırmızı ve sarı renkleri olup, ekşi, tatlı ve mayhoş tada sahip cinsleri bulunmaktadır. Gül ailesine dahil olan ağacın meyvesi olan elmadan yararlanılıyor.
 
Ekşi Elma (Yabani Elma, Acı Elma, Acamuk, Sengeç, Malus Silvestris) 
 
Gülgillerden; ormanlarda yetişen bir ağacın meyvesidir. Meyveleri (Ekşi elma), Küçük ve çok ekşidir. Çiçekleri, açık pembedir.
 

Ekşi Elma Faydaları

Mide ve bağırsaklardaki gazı boşaltır. Buralardaki iltihapları giderir.

 
Elma (Pirus malus, Malus, Apple, Pomme)
 
Gülgillerden ;çiçekleri pembe oldukça yüksek bir ağacın meyvesidir. Meyvesi (Elma), çoğu yumruktan küçük ve yuvarlaktır, kabuğu parlak ve sert, kırmızıdan yeşile türlü renktedir. Çekirdekleri ufaktır. Dokusu gevşektir. Kokusu hoş; tadı mayhoş veya tatlıdır. Amasya, Gümüşhane, Niğde ve Ferik gibi bir çok çeşidi vardır. 
 

Elmanın Faydaları

Sinirleri ve adaleleri kuvvetlendirir. Bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Hamilelerin bulantı ve kusmalarını azaltır. Hastalıkların çabuk geçmesini sağlar. İdrar söktürür. Vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Böbrekteki kum ve taşların dökülmesine yardım eder. Hazmı kolaylaştırır. Karaciğer ve Dalak hastalıklarının iyileşmesine yardım eder. Kanı temizler, kolestrolü düşürür. Damar sertliği ve kalp krizlerini önler. Kandaki şeker miktarını düşürür. Kabızlığı giderir. Şeker hastaları için faydalıdır. Dizanteri ve Paratifo’da iyileşmeye yardımcı olur. Bağırsak kurtlarının düşmesine yardımcı olur. Öksürüğü keser. Kompostosu; ateşi düşürür. Susuzluğu keser. Uçukları geçirir. Cildin taze ve güzel kalmasını sağlar. Göz ve kulak ağrılarında da kullanılır.

 
Diğer kaynaklardan elde ettiğimiz Elmanın faydalarını da madde madde okuyabilirsiniz.
 

Elmanın Faydaları

 1. Kasları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır.
 2. Fiziki ve ruhi yorgunlukları giderir.
 3. Kanı temizler. İdrarı attırır.
 4. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.
 5. Hazmı kolaylaştırır.
 6. Cilde tazelik kazandırır.
 7. Kolesterolü düşürür.
 8. Damar sertliğini önler.
 9. Şeker hastalığına iyi gelir.
 10. Kalp krizini önler.
 11. Karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi gelir.
 12. Öksürüğü keser.
 13. Bulantı ve kusmaları geçirir.
 14. Bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı olur.
 15. Uçukları iyileştirme özelliğine sahiptir.

 
Aslında elmanın faydaları saymakla bitmez. Bir çok hastalığa iyi gelen bu meyve hem sevilerek tüketiliyor hemde insan vücuduna fayda sağlıyor.
 

Elmanın Ek Faydaları

 1. Soyulmuş ve rendelenmiş elma ishal ile seyreden hastalıklar için mükemmeldir. Yalnızca rendelenmiş elmaya izin verilen bir iki günlük oruç diyeti etkilidir. Bu iş için olgunlaşmamış elmalar olgunlaşmış elmalardan daha iyidir.
 2. Diğer taraftan eğer hafif bir müshile ihtiyaç duyarsanız bir kaç tane bütün elma yiyin.
 3. Soyulmuş elma kabukları, kurutulup romatizma hastalıkları için iyi geldiği söylenen çayı hazırlanabilir

Bir önceki yazımız olan Narın Faydaları başlıklı makalemizde Nar meyvesi, Nar suyu ve Nar Suyunun Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?