• DOLAR
  $3.547,1600
 • EURO
  $1,1131
 • ALTIN
  $57.149,9900
 • BIST
  $176,6000
Egzama Nasıl İyileşir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzama Nasıl İyileşir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzama vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Hastalığın oluşmasında alerjik etmenler ön plandadır. İnek sütüyle beslenen bebeklerde eğer ailede alerji görülme durumu varsa inek sütü yerine anne sütüyle beslenme önerilir. Kırmızı ve pembe renkte çok kaşıntılı deri pürüzlenmesi halinde kendini gösterir. Egzamayı diğer cilt hastalıklarından ayıran özelliği, herhangi bir yerde dağılmadan […]

Egzama vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Hastalığın oluşmasında alerjik etmenler ön plandadır. İnek sütüyle beslenen bebeklerde eğer ailede alerji görülme durumu varsa inek sütü yerine anne sütüyle beslenme önerilir. Kırmızı ve pembe renkte çok kaşıntılı deri pürüzlenmesi halinde kendini gösterir. Egzamayı diğer cilt hastalıklarından ayıran özelliği, herhangi bir yerde dağılmadan ve cilt kuruyunca oluşan şiddetli kaşıntı yapmasıdır. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzamanın tam ve kesin olarak tedavisi bulunamamıştır. Genellikle çocuklarda görülen hastalık ileri ki yaşlarda kendiliğinden geçebilir. Alerji geçmişi olan herkeste görülme olasılığı vardır.

egzama tedavisi

Egzama hastalığı süresince nemlendirici krem kullanılmalı, kaşıntı yapan giysiler giyilmemeli, kimyasal madde içeren temizlik maddelerinden uzak durulmalı, alerjik etki yapan gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca stres de egzamayı tetikleyen unsurlardan olduğu için mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durulmalıdır. Bitkisel yöntemlerle egzamadan kurtulan kişilerin sayısı oldukça fazla… Siz de bu yöntemlerden faydalanabilir hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.
Taze sarımsak otunu sıkarak suyunu egzamalı bölgeye sürebilirsiniz. Bu bir egzama bitkisel tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkarken, aşağıda ki özellikleri de inceleyebilirsiniz.

Egzama Tedavisi Yapılırken Hangi Bitkiler Kullanılır?

 

egzama hastalığı

 

 • Karanfil ve nöbet şekerini toz şekline getirerek karıştırılır ve bu karışım sabah-akşam günde iki öğün olmak üzere yenilir.
 • Funda tohumu kaynatılıp posası sorunlu bölgeye sürülmelidir.
 • Egzama tedavisi aspirin kullanımı oldukça yaygındır. On tane aspirini bir çay bardağı su veya ispirto içine atıp eritin ve bir pamuk yardımı ile egzamalı bölgeye sürün.
 • Bir çorba kaşığı kına, bir tatlı kaşığı şap tozu, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve aynı ölçüde su karıştırılıp ellere sürülür ve bir gece bu şekilde bekletilir.
 • Adaçayı çay haline getirildikten sonra bu suyla kaşıntılı bölge yıkanır.
 • Kekik kaynatılarak sorunlu cilde pansuman yapılır.
 • Defne yaprağı, tohumu ve ince dalları kaynatılıp sıcakken sorunlu cilt 5-10 defa bu suyun içerisine katılır.
  Limon suyunun içine muz ezilerek karıştırılır. Krem şeklindeki bu karışım egzamalı bölgeye sürülür.
 • Bir tutam ısırgan yaprağı ispirto içerisine ilave edilerek bir hafta bekletilir daha sonra aynı oranda su ile karıştırıldıktan sonra sorunlu bölgeye bu suyla pansuman yapılır.
 • Bebeklerde egzama ender de olsa görülebilmektedir. Bu tip sorunlar 6 aylıkken başlayıp bazen 5 yaşına kadar sürebilmektedir. Bebekler daha hassas bir yapıya sahip olduğu için öncelikle doktora başvurulması gerekir. Bebeklerde egzama sorununa gerçek sızma zeytinyağı kullanımı önerilir. Bu hassas olan bebek dokularına zarar vermeden nemin sağlanması anlamına da gelmektedir.

Tüm bunlar sadece elde bulunan veri ve bilgilere dayanılarak derlenmiştir. Kesin tedavi yöntemi olarak kabul edilmemeli, öncelikle uzman hekime danışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?