• DOLAR
  $1.892,4500
 • EURO
  $0,5818
 • ALTIN
  $31.415,9700
 • BIST
  $118,2500
Domuz Etinin Zararları

Domuz Etinin Zararları

Domuz Eti Neden Zararlıdır? Trişin paraziti yaban domuzu, ayı, köpek ve kedi gibi hayvanların etlerinde bulunur. Parazit domuza fareden geçer. Domuz eti az, pişmiş olarak yenirse insana da geçer. Bu parazit ancak 70 dereceli hararette öldürülebilir. Onun için az pişmiş etlerde, parazitin insan vücuduna girmesinden, 4 gün sonra ilk hastalık, belirtileri baş gösterir. Bunlar bulantı, […]

Domuz Eti Neden Zararlıdır?

Trişin paraziti yaban domuzu, ayı, köpek ve kedi gibi hayvanların etlerinde bulunur. Parazit domuza fareden geçer. Domuz eti az, pişmiş olarak yenirse insana da geçer. Bu parazit ancak 70 dereceli hararette öldürülebilir. Onun için az pişmiş etlerde, parazitin insan vücuduna girmesinden, 4 gün sonra ilk hastalık, belirtileri baş gösterir. Bunlar bulantı, kusma, ishal, sancı, titreme ve ateştir. Bu devrede barsak trişinleri bol miktarda yavrular. Ve barsak duvarını delerek kana karışırlar. Bu suretle adalelere ulaşırlar. O zaman hastalığın ikinci devri başlar. Adalelerde şişkinlik ve ağrı olur. Ateş tifo hastalığında olduğu gibi yükselir, baygınlık başlar. Az sonra akciğerler de hastalığa iştirak ederler. Bu hal, 4-5 hafta zarfında insanın ölümüne sebep olur. Eğer insan ölmez de dayanabilirse de, trişinler kireçleşir ve onlar ölür. Hastalığa tutulanların yüzde 5-30′u ölür.

Domuz Etinin Zararları

Dinen de bir çok inanışta yenmemesi emredilen Domuz eti özellikle İslam dininde haram kılınmıştır. İslam dini bir takım hayvanların etlerini yemeyi serbest bırakmışken, bazılarını yasaklamıştır. Meşru kılınan veya yasaklanan hayvan çeşitleri incelendiğinde, insan sağlığı için yararlı hayvanların etinin meşru, zararlı olanların ise yasaklanmış olduğu anlaşılır. İşte domuz da beslenme tarzı, görünüşü, insanı tiksindiren tabiatı ve bünyesinde, etini yiyenlere geçebilen trişin vb. zararlı unsurlar taşıması nedeniyle yasaklanmıştır. Neden tüketilmemesi hakkında bir çok bilgi bulunmaktadır. Yapılacak olan işlemler ne olursa olsun, domuz eti farklı bir şekilde insan bünyesine zarar vermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Hassas Ciltlere Cilt Bakım Önerileri başlıklı makalemizde hassas ciltler, hassas ciltler için ve hassas ciltler makyaj temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?