• DOLAR
  $2.600,1000
 • EURO
  $0,7669
 • ALTIN
  $41.839,9900
 • BIST
  $148,5800
Diş Ağrısı Sebepleri Ve Tedavi

Diş Ağrısı Sebepleri Ve Tedavi

Diş ağrısına ne iyi gelir, Diş ağrısı nasıl geçer, Kırık diş ağrısına ne iyi gelir, Diş ağrısını nasıl keserim gibi merak edilen ve çok aratılan soruların cevabı. Diş Ağrısının Sebepleri: 1 – Diş çürümesi, diş özünün veya diş çevresindeki zarın, iltihaplanmasına yol açar. Gençlerde daha sıktır, ama her yaşta görülebilir. Uygar toplumlarda yumuşak, temizlenmiş, nişastalı ve […]

Diş ağrısına ne iyi gelir, Diş ağrısı nasıl geçer, Kırık diş ağrısına ne iyi gelir, Diş ağrısını nasıl keserim gibi merak edilen ve çok aratılan soruların cevabı.

Diş Ağrısının Sebepleri:

1 – Diş çürümesi, diş özünün veya diş çevresindeki zarın, iltihaplanmasına yol açar. Gençlerde daha sıktır, ama her yaşta görülebilir. Uygar toplumlarda yumuşak, temizlenmiş, nişastalı ve şekerli besinlerin fazla yenmesi sonucu görülür.
Tedavisi: Dişçiye gidin. Bu sırada ağrıyı dindirmek için aspirin alın ve çeneye sıcak su torbası koyun. Diş etine tentürdiyot veya karanfil yağı sürülebilir.

Önlenmesi: Düzenli diş temizliği, gece yatarken ve kahvaltıdan sonra. Doğru yemek tarzı; katı besinler, fazla tatlı ve pastalar yememek; özellikle yemeklerden sonra bol meyve. Fluor. Altı ayda bir dişçiye görünün. Gebelikte, emzirmede  ve çocuklara bol süt ve D vitamini.

2 – Mine aşınması: Diş mine tabakasının herhangi bir sebepten dolayı bulunmaması. Sıcak, soğuk veya tatlı besinleri yerken, şiddetli ağrı duyulur.
Tedavisi: Dişçiye gidin. Fazla önemli değildir.

3 – Dolgu diş özüne çok yakın olduğu zaman sıcak ve soğuktan etkilenir.
Tedavisi: Dişçiye görünün. Fazla sıcak veya soğuk yemeyin.

4 – Ölü diş : Ağrı fazla değil, fakat çiğnerken diş hassastır. Dişçi, dişi çekmeyi tavsiye edebilir.

5 – Yirmi yaş dişi: Görünmeyebilir, dişleri sayın. Büyüklerde 32 tane olmalıdır. Röntgen filmi çekilerek teşhis edilir. Dişçiye gidin.

6 – Abse : Dişetinde ufak, yumuşak bir şişlik peyda olur, zaman zaman ağrır, bazen de ağrı şiddetli ve zonklayıcıdır, çene ve yüz şişer, ateş yükselir. Ağızda kötü bir tat belirir.
Tedavisi: Derhal dişçiye gidin. Genellikle dişin çekilmesi şarttır.

7 – Yalancı diş ağrısı geçirme: Dişe giden sinirin gittiği başka yerlerdeki ağrı; kulak iltihabı, sinüzit, üçlü sinir ağrısı.
a) Takma dişlere alışmayı öğrenmek. Takma dişlere alışmaya çalışmalıdır. Haftalarca takma dişlerle rahat yemek yemek mümkün olmayabilir ve sık sık dişçi tarafından ayarlama yapılabilir, fakat bu uzun süre sonunda rahat edebilirsiniz. Takma diş takanların ekserisi ağızlarında takma diş olduğunu çoğu zaman unutur ve bir kaç ay sonra yemeklerin lezzetini duyarlar. Bunları hem gece, hem gündüz takmalıdır. Böylece vücudun tabiî bir parçası gibi hissedilirler.
b) Takma diş altındaki yaralar: Çoğunlukla sert kabuklu meyveler yenirken olur veya nezle sırasında başgösterir. Birkaç gün öbür tarafla yemekle iyileşir, gece takma dişi çıkarmak da yaraların geçmesini sağlayabilir.
c) Takma dişlerin düşmesi: Dişler çekildikten sonra diş etleri yavaş yavaş büzülür ve takma dişler gevşer. Tek çare iyi uyan yeni bir takım yaptırmaktır.

Bir önceki yazımız olan Kızıl Hastalığı Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde kızıl hastalığı ile ilgili görseller, Kızıl hastalığı ile ilgili sorular ve Kızıl hastalığı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?