• DOLAR
  $2.633,5700
 • EURO
  $0,7700
 • ALTIN
  $42.285,0800
 • BIST
  $148,9900
Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. İnsanlar çörek otunu binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar. Çörek otu yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulama istemez. Tohumları 2–3 mm boyunda mat olmayan siyah renklidir. Çok yağlı bir tohum değildir. Çörek otu yağı […]

Çörek otu yağı antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. İnsanlar çörek otunu binlerce yıldır doğal bir ilaç olarak kullandılar. Çörek otu yıllık otsu bir bitkidir, tohumlarından çoğalır. Kumlu gevşek toprakları sever, çiçeklenme dönemine kadar su ister daha sonra sulama istemez. Tohumları 2–3 mm boyunda mat olmayan siyah renklidir. Çok yağlı bir tohum değildir. Çörek otu yağı faydaları bu kapsamda geniştir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Zararları,

 • İnsanların vücut kitle indeksini düşürmeye yardımcıdır,
 • Çörek otu yağı tümör azaltıcı özelliklere de sahip olabilecek bileşenleri içinde barındırmaktadır.
 • Obezite ile etkili bir şekilde mücadele etmektedir,
 • Cilde faydalı olması için bölgesel olarak uygulayabilirler. Yağı masaj yağlarına, şampuanlara, ev yapımı cilt bakım ürünlerine de eklenir.
 • Egzama tedavisinde şiddeti azaltmaya yardımcı olur,
 • Akne tedavisinde,
 • Saçları nemlendirmede,
 • Beyin kanseri, lösemi ve meme kanseri için de içeriğindeki bileşenler sayesinde savaşabilecek potansiyele sahip bir faydalı yağdır.
 • Karaciğer ve böbrek hastalığı komplikasyonlarını azaltabilir ve organ yapılarını iyi gelmektedir.
 • Antidiyabetik özelliklere sahip olması ve kan şekeri seviyesini yükseltir,
 • Sperm hareketini iyileştirebilir ve sperm sayısını artırabilir.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı,

Çörek otu yağının zararları da elbette bilinçsiz ve haddinden fazla tüketildiğinde yarardan çok zarar getirebilmektedir. Her şekilde doktor kontrolüyle beraber ve deri üzerine uygulanırken de küçük bir bölge de test edilmesi esastır. Hamile ve emziren kadınlar da yine, kullanmadan önce çörek otu yağının faydalarının kendileri için uygun olup olmadığını görmek için doktorlarıyla konuşmalıdır. Ayrıca gözlerden teması ve burun deliklerinden temasıyla kaçınılmalıdır. Nadir de olsa bazen çörek otu yağı bulantı, kusma veya kabızlık sorunu da yaratılabilmektedir.  Aşırı kullanımda ise, karaciğer ve böbrek rahatsızlığına sebebiyet verebilmektedir. En güvenli ve en faydalı şekilde çörek otu yağının faydalarını elde etmek için, her zaman yüzde 100 saf, yüksek kaliteli ve organik çörek otu yağı kullanılabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı?

Direkt olarak çörek otu yağı zayıflatır mı konusunda evet ya da hayır demek ne yazık ki çok mümkün görünmese de zayıflatmaya yönelik bir takım çalışmalar olumlu cevap vermiştir. Bu şifalı yağ, trigliserid seviyelerini düşürerek vücut kitle endeksinin azalmasına destek olur. Bunun yanı sıra insülin seviyesini de kontrol ederek metabolizmayı da hızlandırır. İnsülin seviyesinin dengelenmesi ile glikoz kontrolü sağlanmaktadır. Bu sayede açlık hissinde bir azalma meydana gelmektedir. Açlık hissinin azalması ve metabolizmanın hızlanması sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Çörek otu yağı kapsül olarak kullanılacaksa eğer sabit bir kullanım dozu yoktur. Günlük 2 grama kadar güvenlidir ve yan etkiye neden olmaz. Ancak günde iki kez 500 mg’la başlamak ve ihtiyaç dahilinde yavaş bir şekilde arttırmak daha iyi sonuç almanızı sağlayabilmektedir.  Ancak yine de doktorunuza danışmadan kullanmayın, çörek otu yağı bazı ilaçlarla etkileşime girebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çin Yağı Faydaları başlıklı makalemizde Çin yağı 25 ml, Çin yağı burun tıkanıklığı ve Çin Yağı Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?